Zahřejí na těle i na duši…

Zahřejí na těle i na duši…

Léto se pomalu chýlí ke konci a stále vzácnější slunné dny dávají znát, že se blíží podzim. Pro někoho je to krásné období, kdy se příroda oblékne do barev z obrazů Van Gogha, jiní smutně vzpomínají na teplé dny plné slunečního svitu strávené u vody. Tak jako tak, s tím jak venkovní teploty klesají, dříve nebo později je nutné začít doma topit.

Teplo rodinného krbu

Bez nadsázky se dá tvrdit, že den, kdy člověk ovládl oheň, je prvním dnem lidského pokroku. Snad i proto nás oheň tolik fascinuje. Jen těžko bychom hledali někoho, komu u táboráku oči neustále chtě - nechtě sklouzávají do plápolajících plamínků. Oheň prostě dává nejen teplo, ale i pocit domova a bezpečí. To je důvod, proč i přes veškerý pokrok z našich domovů nevymizely krby.  

Pořízení krbu ovšem znamená kromě nemalé finanční investice i zásadní zásah do obývacího pokoje, kdy krbu musíte obětovat poměrně velkou část prostoru. Nejde jen o krb samotný, důležitá je i bezpečnostní zóna, do které mohou odletovat jiskry a oharky z otevřeného topeniště. Pro všechny, kteří si nechtějí nebo nemohou dovolit vymezení velkého prostoru pro topení, je však elegantní řešení – krbová kamna.

Krbová kamna opravdu zahřejí na těle i na duši

Zatímco tělo kamen vydává příjemné teplo, oheň plápolající za žáruvzdorným sklem a praskající dřevo vytvoří tu správnou atmosféru a dodají pocit domácí pohody. Prosklenými dvířky navíc vychází ven tepelné záření podobně jako z infračerveného zářiče. Prakticky ihned, jakmile se oheň trochu rozhoří, je dvířky vyzařováno ven tepelné záření, i když se kamna ještě nestačila rozehřát.

A pokud se po návratu z podzimního nebo zimního výletu potřebujete rozehřát i zevnitř, není nic jednoduššího než přímo na kamnech dětem připravit horký čaj a sobě třeba „svařáček“. A s komfortem můžeme jít ještě dál! Například kamna HECHT IGNISIS mají i troubu s prosklenými dvířky a teploměrem. Co všechno můžete upéct, už necháme na vaší fantazii a kulinářském umění.

Krbová kamna mají spoustu výhod. Především nevyžadují žádné velké stavební úpravy. V mnohých případech vlastně dokonce žádné úpravy, jednoduše je stačí komínovou rourou připojit do stávajícího komína. Díky tomu, že je topeniště zcela uzavřené, i bezpečnostní zóna okolo kamen je jen zlomkem prostoru, jaký vyžaduje krb s otevřeným topeništěm.

Pod kamny je samozřejmě nutné mít nehořlavý povrch pro případ, že by při zatápění nebo přikládání vypadl nějaký uhlík. Ideální je asi dlažba, na trhu je ale i dostatek plechů pod kamna všemožných tvarů i barev. Moderním řešením může být i speciální sklo pod kamna.

Kombinace materiálů, jako je kvalitní ocel, litina a šamotové topeniště zajistí dlouholetou životnost a teplo je  akumulováno a rovnoměrně rozloženo v těle kamen. Ta pak hřejí ještě dlouho po vyhasnutí ohně.

 

Věděli jste, že…

V krbových kamnech topíme dřevem, proto jsou naprosto ekologická. Dřevo je obnovitelný zdroj a CO2, které se při spalování uvolní do vzduchu, při fotosyntéze spotřebují další rostoucí stromy. Při spalování fosilních paliv, jako je uhlí nebo plyn, přitom uvolňujeme do ovzduší uhlík, který se ukládal po miliony let, a s ním si příroda dost dobře neporadí.

 

Zpět na předchozí stránku

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Naučte se správně zatopit

Naučte se správně zatopit

23. 01. 2020

Pořídili jste si krbová kamna HECHT? Pokud jde o vaše první kamna, možná nevíte, jak v nich snadno a rychle zatopit. A…

Solit? Nesolit?

Solit? Nesolit?

22. 01. 2020