Proč je důležité pečlivě uklidit spadané listí?

27. 09. 2023

Proč je důležité pečlivě uklidit spadané listí?

Podzim je krásnou roční dobou, kdy stromy a keře začínají měnit své barvy a listí začíná opadávat. Mnozí z nás si tuto sezónu užívají, ale pro někoho to také znamená i povinnost spojenou s úklidem spadaného listí. Proč bychom si měli dát práci s uklízením listí? Zde je několik důvodů:

1. Prevence proti chorobám a plísním

Jedním z hlavních důvodů pro úklid spadaného listí je prevence šíření chorob a plísní. Když listí zůstane na zemi, vytváří skvělé prostředí pro jejich přezimování. Napadené listí může obsahovat spory plísní a bakterie, které mohou v příštím roce způsobit v zahradě mnoho problémů. Úklidem spadaného listí snižujete riziko infekce rostlin a udržujete svou zahradu zdravou.

2. Prevence proti škůdcům

Někteří škůdci a larvy během zimy hledají úkryt v hromadách spadaného listí. Když neuklidíte listí, můžete jim poskytnout skvělé místo pro zimování. To může znamenat problémy v příštím roce, když se tyto škůdci probudí a začnou poškozovat vaše rostliny. Úklidem listí na podzim zničíte jejich úkryty.

3. Udržení zdravého trávníku

Listí spadané na trávníku je problematické. Listí brání slunečnímu světlu a vzduchu v přístupu na trávník, což vede k jeho poškození. Listí může také zadržovat vlhkost, což vytváří ideální podmínky pro vznik plísní a hniloby. Úklidem listí udržujete trávník zdravý a připravený na jarní obnovu.

4. Estetický vzhled zahrady

Čistá a uklizená zahrada vypadá lépe a působí dojem péče a pozornosti. Můžete si tak více vychutnat krásu podzimního kraje, aniž by vás rušil nepořádek a hromady listí.

Jak nejlépe uklidit spadané listí?

Existuje několik způsobů, jak to udělat efektivně:

Vysavač na listí: Pokud máte k dispozici vysavač na listí, můžete s ním snadno a rychle odsát spadané listí z trávníku, cestiček a terénu. Vysavač na listí je efektivní a čistý způsob úklidu. Některé vysavače jsou vybavené drtičem, který nasávané listí pomele na drobné kousky a listí je pak lépe kompostovatelné.

Fukar na listí: Fukar na listí je zařízení, které fouká vzduchem spadané listí na hromadu. Toto je dobrá volba pro větší plochy, kde není třeba tak detailní úklid.

Ruční úklid: Pro menší zahrady a detailní úklid můžete použít hrábě a ručně sbírat listí do pytlů nebo nádob.


Co udělat s listím napadeným chorobami a škůdci?

Pokud se setkáte s listím napadeným chorobami nebo škůdci, je důležité je správně zpracovat, abyste zabránili dalšímu šíření. Nejlepší je spálení napadeného listí, ovšem to nemusí být vždy možné. V takovém případě listí odvezte do kompostárny, doma jej raději nekompostujte. V kompostárnách při velkém množství biologického odpadu se při rozkladných procesech kompost zahřeje dostatečně k tomu, aby se choroby a škůdci zničili.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

28. 11. 2023

I když se může zdát, že s nástupem zimy na zahradě není moc práce, opak je pravdou. V prosinci sice již nesekáme trávu,…

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

27. 11. 2023

Živý řezaný vánoční stromek provoní domov jehličím a pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Stromečky, které…

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

27. 11. 2023

Od Nového roku se na čerpacích stanicích budeme setkávat s benzínem s označením E10. Doposud jsme byli zvyklí na…

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

20. 11. 2023

I když se díky letošnímu nadprůměrně teplému počasí příroda tváří, jako kdyby začínal podzim, advent je prakticky za…