Připravte skleník na zimu a novou sezónu

14. 09. 2023

Připravte skleník na zimu a novou sezónu

Jakmile sklidíte ve skleníku poslední úrodu, je čas pustit se do důkladné údržby. Využijte toho, že je skleník prázdný a při práci vám nebude nic překážet.

Jako první je nutné odstranit všechny zelené zbytky, ve kterých by mohli přezimovat škůdci a choroby. Pokud byly rostliny něčím napadené, rozhodně je nedávejte do kompostu, raději je spalte. 

Jakmile je půda čistá, můžete přistoupit k důkladnému rytí. Můžete rovnou zarýt hnůj, ušetříte si tím práci. Nejlepší je samozřejmě koňský, ale vlastně můžete použít i běžný chlévský nebo prasečí, do jara se v půdě stačí rozložit. Do půdy také můžete zarýt dusíkaté vápno, které vás zbaví háďátek, drátovců a dalších potvůrek, které ve skleníku nechcete. 

Práce s rýčem na omezeném prostoru skleníku bývá někdy problematická. Mě se proto osvědčil malý akumulátorový kultivátor HECHT 7025, který má šířku radliček jen 20 cm, tak se s ním dobře pracuje i v poměrně úzkých záhonech. Půdu krásně načechrá a promísí ji s hnojivem. Pravidelným hnojením můžete předejít nutnosti výměny unavené půdy, ale s hnojivy to nepřehánějte, aby nedošlo k jejímu zasolení. 

Pokud během rytí narazíte na jakékoli kořínky, pečlivě je vyberte, aby se ve skleníku nemnožil plevel. Některé plevele mohou bujet i v chladném prostředí. Nejenže byste je museli na jaře pracně odstraňovat, na listech mohou přezimovat svilušky, molice, mšice a další škůdci. 

Nezapomeňte ani na údržbu skleníku. Zkontrolujte, zda dobře sedí a těsní výplně oken. Máte-li skleník s dřevěnou konstrukcí, zvažte, zda není nutné dřevo ošetřit. U montovaných skleníků zkontrolujte dotažení spojů. Důkladně omyjte okna, dejte si záležet zejména zevnitř, aby na nich nezůstaly zbytky rostlin. 

Na zimu raději podepřete krov. I když budete sníh pravidelně odmetat, někdy dokáže za noc napadat řádná nadílka mokrého a těžkého sněhu, která pevnost konstrukce skleníku dobře prověří. 

Pokud nic nezanedbáte, na jaře uděláte jen drobné úpravy záhonů a můžete začít se sázením a setím.

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Chcete čerstvý hrách po celý rok? Je to superpotravina!

Chcete čerstvý hrách po celý rok? Je to superpotravina!

12. 04. 2024

Naše děti čerstvý hrášek vyloupaný z lusků milují. Pěstování je přitom snadné, a tak jim ho můžeme dopřát až do podzimu.

Extrémní dubnové teploty mohou mít neblahý vliv na naše zahrady

Extrémní dubnové teploty mohou mít neblahý vliv na naše zahrady

11. 04. 2024

Letos to chvíli vypadalo, že matka příroda jaro přeskočí a ze zimy bude rovnou léto. Teplé počasí nás sice potěšilo,…

Jak efektivně odstranit plevel ze záhonů a chodníků

Jak efektivně odstranit plevel ze záhonů a chodníků

10. 04. 2024

Plevel - nenáviděný nepřítel každého zahrádkáře. Nejenže kazí vzhled záhonů a chodníků, ale také může zabraňovat růstu…

Co se starým zahradním nábytkem?

Co se starým zahradním nábytkem?

05. 04. 2024

K modernímu domu zahradní nábytek patří. Ať už se jedná o lavičku u domu, nebo sestavu stolu se židlemi a lavicí na…