Podzimní pomocníci v zahradě
11. 10. 2022
Na podzim je na zahradě spousta práce. Sklízíme poslední plodiny, prořezáváme některé dřeviny, uklízíme spadané listí, zkrátka připravujeme zahradu na zimu.
Při tom všem vzniká spousta odpadu, který je třeba nějakým způsobem zpracovat. Problém je, že listí a větve nemůžeme dát jen tak do kompostu. Listí se rozkládá poměrně dlouho a větve by tlely i několik let. Ovšem spálit je, nebo je nechat odvézt by byla věčná škoda.
Proces tlení listí lze urychlit tak, že je podrtíme. S volných ploch lze listí posbírat sekačkou, která je před tím než je sebere do koše, svými noži pomele na malé kousky. Ve správně založeném kompostu, do kterého mají přístup žížaly a další užitečné breberky se takto zpracované listí rozloží nejdéle do roka. Je však nutné do kompostu dávat jen listí, které není napadené chorobami.
Problém je, že se se sekačkou nedostanete do všech míst na zahradě. V takovém případě pomůže vysavač listí. Většina vysavačů je totiž vybavena mulčovacím nožem, který listí po nasátí podobně jako sekačka pomele na malé kousky. Má to hned dvě výhody. Jednak se do vaku vysavače vejde pomletého listí mnohem víc, než kdyby se plnil celým načechraným listím, a tak nemusíte vak co chvíli vysypávat, a zároveň jak jsme si již řekli, pomleté listí se snáze kompostuje.
Jak zpracovat větve a některý další odpad?
Sinější větve se hodí do kamen nebo krbu, ty slabší můžete zpracovat v drtiči nebo štěpkovači. Drtič svým nožem větve podobně jako struhadlo na zelí nastrouhá na drobné kousky. Ty lze použít do kompostu, využití najdou i jako mulč do záhonů a pod keře.
Osobně mám ale raději štěpkovač, který větve drtí ozubeným kolem. Na podzim s ním kromě větví drtím i zaschlé stonky slunečnic, maliník nebo dlouhé šlahouny z prostříhaných ostružin. Drť využívám jako mulč, část putuje i do kompostu.
Nožová hlava drtiče | Zubová hlava štěpkovače |
Podrcené větve se sice rozkládají poměrně dlouho, v záhonu v přidaném kompostu však jejich drobné zbytky nevadí. Naopak půdu zlehčují a provzdušňují.
Co s loňským kompostem?
S tím, jak zpracujeme spoustu odpadu, je třeba uvolnit si pro něj v kompostéru místo. Vyzrálý starý kompost můžeme zarýt do záhonů. Kdo to někdy zkoušel pomocí rýče, toho možná při čtení těchto řádků zabolela záda. Já už nedám v záhonech bez kultivátoru ani ránu. Pokud neobděláváte malé políčko, v běžných záhonech vystačíte i s menším elektrickým kultivátorem. Zrýt a prokypřit záhon s ním zvládnete za zlomek času a kompost nebo hnojivo do půdy zamísíte dokonale rovnoměrně.
S menšími záhony si snadno poradí i akumulátorový kultivátor HECHT 7025
Autor: PST
SOUVISEJÍCÍ KATEGORIE
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat
Moderní palivo s ethanolem může snadno poškodit zahradní techniku
10. 10. 2024Moderní palivo, které obsahuje až 10 % ethanolu, je sice vhodné pro použití v automobilových motorech, ale pro zahradní…
Topení dřevem: Proč je důležité používat výhradně suché dřevo
09. 10. 2024Topení dřevem je oblíbeným způsobem vytápění nejen pro jeho nižší náklady, ale také pro příjemnou atmosféru, kterou…
Podzimní úklid zahrady: Proč je důležité odstranit spadané listí
08. 10. 2024Podzimní období přináší nejen krásné scenérie plné barevných listů, ale také nezbytné práce na zahradě. Jedním z…
Jak správně uložit akumulátory na zimu, aby dobře sloužily i na jaře
07. 10. 2024Podzim je obdobím, kdy se většina zahradní techniky, elektrických motocyklů, elektrokol a dalších strojů napájených z…