Mráz se hlásí o slovo: Na co v zahradě nezapomenout?

17. 10. 2023

Mráz se hlásí o slovo: Na co v zahradě nezapomenout?

Mráz může v nepřipravených zahradách napáchat nemalé škody, proto je nejvyšší čas zahradu definitivně zazimovat. Na co nesmíme zapomenout?

Pokud máte na záhonech stále nějaké nedozrálé plody teplomilných rostlin, rychle je otrhejte s pokuste se je nechat dozrát třeba doma na parapetu. Ostatně o tom, jak nechat dozrát například rajčata jsme psali v minulém článku.

Citlivější rostliny zahrňte nad kořeny vrstvou mulče, abyste zabránili jejich promrzání. Některým trvalkám a menším keřům můžete pomoci přezimovat tak, že je zakryjete do bílé netkané textilie.

Rostliny, které pěstujete v nádobách přeneste do prostor kde nemrzne, nebo můžete květináče zakopat do záhonu nebo do kompostu, abyste zabránili promrzání kořenů.

Trávník už sekejte jen na optimální výšku. Přes zimu by měl být vysoký alespoň 5 cm, aby lépe odolával chladu. Sečení postupně omezujte.

Zazimujte bazény a jezírka. Odstavte fontánky a čerpadla, které by mohl mráz roztrhnout.

Nezapomeňte vypustit vodu z venkovních kohoutů, potrubí a hadic. Pokud máte na zahradě třeba solární sprchu, nezapomeňte ani na ni. Pokud by v ní voda zamrzla, led by ji roztrhl. Obdobně by mráz zničil i zahradní vodárny, které jsou umístěné venku.

Projdete zahradu a vypusťte vodu ze všech nadzemních nádrží na dešťovou vodu. Sudy na vodu otočte dnem vzhůru, aby do nich nemohlo napršet. Vylijte vodu z konví a kbelíků a ukliďte je pod střechu, aby do nich nenapadal sníh nebo déšť. Led by je roztrhal.

Pokud máte skleník, zajistěte jej proti sněhu. Zejména polykarbonátové skleníky s hliníkovou konstrukcí by mohla vrstva těžkého sněhu zprohýbat a zničit. Proto hřeben střechy skleníku raději na zimu podepřete. Podle velikosti skleníku jej můžete podepřít například trámkem uprostřed, nebo na několika místech.

Pokud máte na zahradě automatické zavlažování, také z něj odpojte a vypusťte z něho vodu.

Nakonec projděte celou zahradu a zkontrolujte, zda jste na něco nezapomněli. 

 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

21. 06. 2024

Nadzemní bazény jsou skvělým způsobem, jak si užít letní dny na vlastní zahradě. Aby však zážitek z koupání byl co…

Znáte výhody venkovních žaluzií?

Znáte výhody venkovních žaluzií?

18. 06. 2024

Od jara se většina z nás těší na léto, kdy slunce rozehřeje zem a my se budeme moct natáhnout se studeným nápojem někde…

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

17. 06. 2024

Skleník je skvělý vynález. Umožní nám v našich končinách pěstovat plodiny, které vyžadují teplejší klima. Rostliny,…

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

12. 06. 2024

Plísně a padlí jsou běžnými problémy, se kterými se zahradníci setkávají při pěstování rajčat, okurek a dalších plodin.…