Kam se shrabaným listím? Za pálení hrozí vysoké pokuty!

29. 09. 2022

Kam se shrabaným listím? Za pálení hrozí vysoké pokuty!

Máte-li na zahradě stromy a keře, na podzim musíte shrabat listí. A že ho někdy může být opravdu hodně… Jenže kam s ním?

Když listí neshrabete, trávník pod ním trpí nedostatkem světla a kyslíku a brzy začne odumírat. V listí mohou zároveň přezimovat škůdci a choroby, které v dalším roce zamoří vaši zahradu.

Pokud je listí zdravé, můžete jej kompostovat, probléme ovšem je, že se rozkládá poměrně dlouho. Proces lze urychlit tím, že listí podrtíte na drobné kousky. To lze udělat tak že listí posbíráte sekačkou, která je svými noži rozmulčuje. Jenže se sekačkou se nedostanete do všech míst na zahradě. V takovém případě je dobré použít vysavač na listí, který je vybaven mulčovacím nožem. Jedná se vlastně o ocelový nůž, který je umístěn nad ventilátorem a nasávané listí podrtí na drobné kousíčky.  Výhodou je nejen to, že listí zetleje rychleji, zároveň se pomleté listí efektivněji plní do sběrného vaku vysavače, a tak jej nemusíte tak často vysypávat.


Detail drtícíno nože ve vysavači HECHT 9440

Kompostovat však můžete pouze zdravé listí. Pokud byste kompostovali listí napadené houbami a chorobami, zamořili byste si kompost a choroby byste si s ním roznesli po zahradě. Nemocné listí je proto nejlepší odvézt do kompostárny. V té totiž kompostování probíhá při teplotách, jakých není s malým množství kompostu doma možné dosáhnout. A právě vysoké teploty spolehlivě zničí veškeré zárodky chorob, plísní i škůdců.

A jak je to s pálením listí?

Jednoznačný zákaz pro pálení listí na otevřeném ohništi sice není, nicméně obec může v zákaz stanovit obecně závaznou vyhláškou. Pokuta může být velice nepříjemná. Obec navíc může vyhláškou stanovit podmínky, za jakých je možné suché a rostlinné materiály spalovat. 

Ovšem i v případě, že obec pálení suchého rostlinného odpadu nijak neřeší, je nutné používat zdravý rozum. Pálením listí si pravděpodobně znepřátelíte i sousedy. Při pálení listí se do vzduchu uvolňuje spousta škodlivin, oxidu uhelnatého, oxidu dusného a další nebezpečné toxiny, které poškozují nervový a imunitní systém člověka a mají i rakovinotvorné účinky. V neposlední řadě je také důležité myslet na možnost vzniku požáru. Žhavé listí může vítr snadno rozfoukat do širokého okolí.

Když nemáte možnost listí sami kompostovat, pak je nejsnazší cestou navštívit obecní úřad a informovat  možnostech svozu biologického odpadu.

Autor: PST

Související kategorie:

VYSAVAČE NA LISTÍ

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Co je rozhodující pro výběr sněhové frézy

Co je rozhodující pro výběr sněhové frézy

24. 11. 2022

Počasí bývá v posledních letech nevyzpytatelné. Ačkoli jsou zejména v nížinách zimy spíše blátivé, čas od času může…

Jak se postarat o vánoční stromek?

Jak se postarat o vánoční stromek?

23. 11. 2022

Již tuto neděli začíná Advent. Na adventním věnci rozsvítíme první svíčku a v obchodech se již objevily vánoční stromky…

Nářadí pro každou domácnost

Nářadí pro každou domácnost

22. 11. 2022

I když nejste zrovna kutil, bez nářadí se doma prostě neobejdete. Tu a tam je potřeba něco přišroubovat, utáhnout šroub…

Připravili jste zahradu na mrazy?

Připravili jste zahradu na mrazy?

16. 11. 2022

Venkovní vodovodní kohouty, hadice, zahradní vodárny, zavlažovací systémy, ale i filtrace u bazénu a další zařízení je…