Kam s bioodpadem?

26. 10. 2018

Kam s bioodpadem?

Nejen zahrada, ale i domácnost produkuje spoustu biologického odpadu. Často nevíme kam s ním. Na vesnicích někteří často vyvážejí shrabané listí a posekanou trávu do polí k zaorání, za což mohou dostat tučnou pokutu. Obdobně je to i s pálením odpadu. V některých obcích jsou vyhláškou stanovené dny, kdy lze odpad legálně pálit, legislativa však zapomněla na vrtkavé počasí. Mokré listí v dešti nespálíte, pokud fouká silný vítr, zvyšuje se i riziko požáru. A jestliže budete odpad pálit v jiný než úředně povolený den, opět hrozí tučná pokuta. V husté zástavbě si navíc pravděpodobně štiplavým kouřem znepřátelíte i sousedy. V mnohých obcích je možné pronajmout si kontejnery na bioodpad, ale to není zadarmo. Přitom si mnozí neuvědomí, že vlastně zcela zbytečně řeší problém, jak se zbavit cenné suroviny, kterou lze v zahradě skvěle využít. Na jaře pak nakupují rašelinu, kompost a další substráty, aby jimi obohatili své záhony nebo naplnili truhlíky.

Kompostér šetří starosti i peníze

I v té nejmenší zahradě se najde vhodné místo na kompostér. Kompostér si můžete vybudovat svépomocí například z vysloužilých palet, jeho životnost však bude omezená, protože dřevo v kontaktu s kompostem velice rychle začne hnít. Stejně tak i jeho funkčnost a obsluha nebude tak komfortní jako u kompostérů, které navrhli odborníci.

Moderní kompostéry jsou vyrobeny z kvalitních plastů které jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a UV záření. Jsou opatřeny víkem, aby do kompostéru nemohlo pršet. Nemají žádné dno, aby dovnitř z půdy mohly pronikat organismy, které urychlují tlení. Otvory ve stěnách do kompostu může pronikat vzduch, který rovněž urychluje proces tlení.

V kompostéru můžeme zpracovávat posečenou trávu, shrabané listí, ale i odpad z domácnosti, jako jsou slupky ze zeleniny a ovoce, kompostovat lze i drť z drtiče větví. Do kompostu však rozhodně nepatří plasty, papír ani chemický odpad.

Odpad se do kompostéru vkládá vrchní stranou, po nějaké době můžeme spodními dvířky odebírat kvalitní zeminu bohatou na živiny. Jakmile kompostér nastartujeme, po celou sezónu se o něj prakticky nemusíme starat. Vlastně jen vrchem přidáváme odpad a dole odebíráme kvalitní hnojivo, které využijeme po celé zahradě. Odpadá náročné přehazování kompostu. Šikovně ukrytý kompostér v keřích v zahradě nijak nepřekáží, nezapáchá a nejenže vyřeší starosti s likvidací biologického odpadu, ale zároveň uleví naší peněžence od nákupu drahých substrátů a hnojiv.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

05. 02. 2024

Zima se přehoupla do druhé poloviny a brzy v našich zahradách opět začnou opět pravidelně vrčet sekačky. Zatím co jedni…

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

01. 02. 2024

I když chladné únorové počasí nedává znát, že by se brzy mohlo ozvat jaro, máme vlastně jen pár týdnů k tomu, abychom…

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

31. 01. 2024

V době, kdy se příroda uložila k zimnímu spánku a stromy mají dobu vegetačního klidu je vhodné využít k zimnímu řezu.…

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

30. 01. 2024

Víte jak se v zimě starat o zahradu a zahradní techniku? Otestujte se v zábavném kvízu!