Je čas začít připravovat zahradu na zimu

07. 10. 2020

Je čas začít připravovat zahradu na zimu

Stíny se prodlužují, dny se krátí a sluníčko už ztrácí sílu. Ještě několikrát naposledy posečeme trávu a za pár dní začneme shrabovat opadané listí. Nechat listí pod sněhem ležet celou zimu se nám totiž může pořádně vymstít.

Čerstvě opadané listí se nám bude uklízet mnohem snadněji než po zimě slepená, sněhem slisovaná a tlející hmota. Navíc v opadaném listí mohou dobře přezimovat různí škůdci a choroby, které by v příštím roce mohly pustošit naši zahradu.

Pro úklid listí se již po mnoho desetiletí používají klasické hrábě. Ovšem i hrábě prošly od prvních celodřevěných „hřebenů“ vhodných spíše pro obracení sena dlouhým vývojem. Dnes jsou tak na trhu dostupné hrábě různých tvarů, konstrukcí i použitých materiálů.

Klasické hrábě s dřevěnou, nebo dnes stále častěji plastovou hrabicí jsou klasickým nástrojem prohrabání sena. Hrábě z odolného plastu jsou lehké, mají odolné kolíky, a na jaře je proto využijete i k úpravě záhonů. Pro hrabání listí jsou však tyto hrábě nevhodné. Jejich pevná konstrukce špatně kopíruje terén, pevné kolíky zbytečně poškozují trávník.

 

 

Pro hrabání listí jsou ideální tzv. švédské hrábě nebo pružné plastové hrábě

Švédské vějířové hrábě mohou být jak kovové, tak plastové. Jejich zásadní výhodou je, že šíři záběru rychle nastavíte podle aktuální potřeby. Pružné dráty se přizpůsobí dobře i nerovnému povrchu a dokonale vyhrabou i ty nejmenší zbytky listí. Podobně poslouží i plastové vějířové hrábě, které jsou lehké a díky pružnosti se rovněž dobře přizpůsobí hrabanému povrchu. Nabízeny jsou v různých šířkách záběru.  

Stejným vývojem jako samotné hrábě prošla i jejich násada. Dnes je možné zakoupit velice odolnou, ale zároveň lehkou hliníkovou násadu opatřenou měkčenou rukojetí, která zároveň především v chladných podzimních dnech ochrání vaši ruku před kontaktem se studeným kovem. Pokud je navíc násada opatřena rychloupínáním pracovního nástroje, během pár vteřin na ní vyměníte hrábě vhodné pro práci, kterou právě provádíte. To znamená, že s jednou násadou využijete několik typů hrábí pro různé činnosti. Tak ušetříte nejen peníze, ale i úložný prostor.

 

Autor: PST

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč pěstovat rajčata aneb co možná nevíte

Proč pěstovat rajčata aneb co možná nevíte

30. 07. 2021

Bývaly doby, kdy by Evropan syrové rajče nepozřel. Rajčata se používala v různých formách pouze jako koření. Naštěstí…

Vyžeňte děti na zahradu!

Vyžeňte děti na zahradu!

30. 07. 2021

Ne, neberte samozřejmě nadpis doslova... Spíš se snažíme najít odpověď na otázku, jak děti přimět k tomu, aby na…

Zvažujete stavbu skleníku?

Zvažujete stavbu skleníku?

29. 07. 2021

Konec léta a začátek podzimu je ideální čas pro stavbu nového skleníku. Slunce už nemá takovou sílu, nemusíte proto v…

Proč patří stromy do zahrady?

Proč patří stromy do zahrady?

29. 07. 2021

V současnosti je trendem stromy v zahradách nahrazovat spíše keři a pečlivě střiženými živými ploty. Pokud už se nějaký…