Jak zazimovat akumulátorovou zahradní techniku?

Jak zazimovat akumulátorovou zahradní techniku?

Sezóna se opět chýlí ke konci a je čas postarat se o pomocníky, kteří nám po celý rok v zahradě sloužili. V opačném případě můžeme mít na jaře problém s jejich opětovným zprovozněním.

V posledních letech se v našich zahradách stále častěji objevuje akumulátorová technika. Její údržba i provoz je mnohonásobně jednodušší než u techniky se složitými spalovacími motory. Nicméně i akumulátorové stroje jistou péči vyžadují.

 

Akumulátory

I když je cena lithiových akumulátorů podstatně příznivější, než tomu bylo v minulých letech, stále činí podstatnou část pořizovacích nákladů sekačky nebo jiné akumulátorové zahradní techniky. Akumulátory nám mohou sloužit dlouhé roky, ovšem nesmíme je zanedbat. Rozhodně je tedy nenechávejte v mrazech a ve vlhku nebo naopak na slunci nebo někde v horku. Lithiovým akumulátorům nejvíce škodí především vysoké teploty, a pokud máte techniku napájenou olověným akumulátorem, těm naopak uškodí teploty nízké. Ideálně tedy skladujte akumulátory v místnosti se stálou pokojovou teplotou. Olověné akumulátory skladujte plně nabité. Několikrát za zimu je zkontrolujte a v případě potřeby dobijte. Lithiové akumulátory je naopak vhodné uskladnit nabité na přibližně ¾ kapacity. Lithiový akumulátor má velice nízké samovybíjení, a proto by měl akumulátor bez potíží pár měsíců, kdy není používán, přečkat. Přesto není od věci jej alespoň jednou zkontrolovat.

 

Akumulátorová technika

Veškerou akumulátorovou techniku před zazimováním důkladně očistěte a promažte pohyblivé části. U sekačky zkontrolujte lanka pojezdu, zda nejsou chycená rzí, můžete je ošetřit olejem, který je zakonzervuje a zároveň zajistí jejich hladký pohyb v bowdenu. Promažte kola, zkontrolujte a nechte nabrousit nůž. Dobře vyčistěte šasi okolo nože, výhozový tunel, ventilační otvory. Nesmíte zanedbat ani dokonalé vyčištění koše, aby jím mohl dobře procházet vzduch.

U veškeré akumulátorové techniky vyčistěte ventilační otvory na krytu, kterými se chladí elektromotor.

U plotostřihu dobře očistěte a naolejujte nože.

U vyžínače zkontrolujte stav strunové hlavy. Jedná se o spotřební materiál, který je nutné jednou za čas kompletně vyměnit.

U řetězové pily zkontrolujte lištu a řetěz. Pokud je lišta opotřebená, vyměňte ji, řetěz podle potřeby nechte nabrousit, nebo jej vyměňte. Lištu i řetěz je dobré uskladnit dobře promazané v suchém prostředí odděleně od pily. Můžete je tak zabalit například do hadru napuštěného olejem, který je ochrání před korozí. Pokud používáte v pile biologický olej pro mazání lišty, vylijte jej, do nádrže dejte například trošku motorového oleje a krátce pilu protočte, aby se olej dostal do čerpadla, ze kterého tak vytlačí bioolej. Biologické oleje totiž mívají na vzduchu omezenou životnost a mohou degradovat. V některých případech mohou v systému mazání pily zatuhnout a zcela systém ucpat.

Podobně i u ostatní techniky očistěte a zakonzervujte pracovní nástroje.

Techniku skladujte v suchých prostorách, vlhkost nesvědčí elektrickým součástkám, rozvodům ani kontaktům ve spínačích.

 

A důležitá rada na závěr:

Pokud při kontrole před zazimováním techniky zjistíte, že je potřeba některý opotřebený díl vyměnit, nikdy to nenechávejte začátek nové sezóny. Je totiž zcela jisté, že v té době bude po náhradních dílech velká poptávka, a hrozí tak riziko, že ne vždy budou ve všech prodejnách okamžitě dostupné.

 

Zpět na předchozí stránku

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Naučte se správně zatopit

Naučte se správně zatopit

23. 01. 2020

Pořídili jste si krbová kamna HECHT? Pokud jde o vaše první kamna, možná nevíte, jak v nich snadno a rychle zatopit. A…

Solit? Nesolit?

Solit? Nesolit?

22. 01. 2020