Jak zazimovat akumulátorovou zahradní techniku?

22. 10. 2019

Jak zazimovat akumulátorovou zahradní techniku?

Sezóna se opět chýlí ke konci a je čas postarat se o pomocníky, kteří nám po celý rok v zahradě sloužili. V opačném případě můžeme mít na jaře problém s jejich opětovným zprovozněním.

V posledních letech se v našich zahradách stále častěji objevuje akumulátorová technika. Její údržba i provoz je mnohonásobně jednodušší než u techniky se složitými spalovacími motory. Nicméně i akumulátorové stroje jistou péči vyžadují.

 

Akumulátory

I když je cena lithiových akumulátorů podstatně příznivější, než tomu bylo v minulých letech, stále činí podstatnou část pořizovacích nákladů sekačky nebo jiné akumulátorové zahradní techniky. Akumulátory nám mohou sloužit dlouhé roky, ovšem nesmíme je zanedbat. Rozhodně je tedy nenechávejte v mrazech a ve vlhku nebo naopak na slunci nebo někde v horku. Lithiovým akumulátorům nejvíce škodí především vysoké teploty, a pokud máte techniku napájenou olověným akumulátorem, těm naopak uškodí teploty nízké. Ideálně tedy skladujte akumulátory v místnosti se stálou pokojovou teplotou. Olověné akumulátory skladujte plně nabité. Několikrát za zimu je zkontrolujte a v případě potřeby dobijte. Lithiové akumulátory je naopak vhodné uskladnit nabité na přibližně ¾ kapacity. Lithiový akumulátor má velice nízké samovybíjení, a proto by měl akumulátor bez potíží pár měsíců, kdy není používán, přečkat. Přesto není od věci jej alespoň jednou zkontrolovat.

 

Akumulátorová technika

Veškerou akumulátorovou techniku před zazimováním důkladně očistěte a promažte pohyblivé části. U sekačky zkontrolujte lanka pojezdu, zda nejsou chycená rzí, můžete je ošetřit olejem, který je zakonzervuje a zároveň zajistí jejich hladký pohyb v bowdenu. Promažte kola, zkontrolujte a nechte nabrousit nůž. Dobře vyčistěte šasi okolo nože, výhozový tunel, ventilační otvory. Nesmíte zanedbat ani dokonalé vyčištění koše, aby jím mohl dobře procházet vzduch.

U veškeré akumulátorové techniky vyčistěte ventilační otvory na krytu, kterými se chladí elektromotor.

U plotostřihu dobře očistěte a naolejujte nože.

U vyžínače zkontrolujte stav strunové hlavy. Jedná se o spotřební materiál, který je nutné jednou za čas kompletně vyměnit.

U řetězové pily zkontrolujte lištu a řetěz. Pokud je lišta opotřebená, vyměňte ji, řetěz podle potřeby nechte nabrousit, nebo jej vyměňte. Lištu i řetěz je dobré uskladnit dobře promazané v suchém prostředí odděleně od pily. Můžete je tak zabalit například do hadru napuštěného olejem, který je ochrání před korozí. Pokud používáte v pile biologický olej pro mazání lišty, vylijte jej, do nádrže dejte například trošku motorového oleje a krátce pilu protočte, aby se olej dostal do čerpadla, ze kterého tak vytlačí bioolej. Biologické oleje totiž mívají na vzduchu omezenou životnost a mohou degradovat. V některých případech mohou v systému mazání pily zatuhnout a zcela systém ucpat.

Podobně i u ostatní techniky očistěte a zakonzervujte pracovní nástroje.

Techniku skladujte v suchých prostorách, vlhkost nesvědčí elektrickým součástkám, rozvodům ani kontaktům ve spínačích.

 

A důležitá rada na závěr:

Pokud při kontrole před zazimováním techniky zjistíte, že je potřeba některý opotřebený díl vyměnit, nikdy to nenechávejte začátek nové sezóny. Je totiž zcela jisté, že v té době bude po náhradních dílech velká poptávka, a hrozí tak riziko, že ne vždy budou ve všech prodejnách okamžitě dostupné.

 

Autor: PST

 

Zpět na předchozí stránku


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…