Jak zabezpečit chatu nebo chalupu?

14. 10. 2022

Jak zabezpečit chatu nebo chalupu?

S podzimem přichází období, kdy mnozí na delší dobu opouštějí chaty a chalupy. Ty se pak stávají terčem po útoky nenechavců. Jak se proti tomu účinně bránit?

Popravdě žádná stoprocentní obrana neexistuje. Někoho by sice mohlo napadnout vybavit chatu nějakým nástražným zařízením, to však odporuje nejen zákonům, ale i zdravému rozumu. Je znám dokonce případ, kdy majitel chaty poté, co byla opakovaně vykrádána umístil za dveře kuši, která se spouštěla při otevření dveří. Shodou okolností pak kuše poranila hasiče, který v chatě zasahoval při požáru.

Problémem je, že některé chaty jsou často na samotě v odlehlých oblastech, kde zloděje nikdo nebude rušit. Tem pak má dostatek času k tomu, aby překonal sebelepší zámek.

První zásadou je, z dohledu odstranit vše, co by mohlo zloděje přilákat. Na zahradě nenechávat žádnou zahradní techniku, nářadí, gril a raději ani zahradní nábytek. Pokud chata nemá okenice, při pohledu oknem dovnitř nesmí být vidět nic, co my mohlo vzbudit zájem nenechavce. Možná si říkáte že po starém radiomagnetofonu dnes nikdo netouží, najde se ale zoufalec, který jej rád smění za krabici vína. Oprava rozbitého okna pak vyjde paradoxně dráž, než jaká bylo hodnota odcizených věcí.
Na zahradě nenechávejte ani nářadí nebo odpad, který by mohl zloděj použít k vypáčení dveří nebo oken. Takový žebřík nebo železná tyč může být pro zloděje pozvánkou.


Na zahradě nenechávejte nic, co by mohlo zloděje přilákat

Druhou zásadou je dobře zabezpečený pozemek. Díra v plotě nebo odemčená branka může nalákat nenechavce, který by se jinak ani neobtěžoval přelézat plot.

Na objektu, který je na samotě nemá žádný smysl instalovat ani alarm. Máte-li chalupu na vesnici, kde v okolí trvale žijí sousedi, může mít alarm smysl jen v případě, že je spolehlivý a nebude se spouštět pokaždé, když s okny zatřese nárazový vítr. Zbytečně kvílející alarm sousedy jen popudí a po čase na něj budou reagovat pouze stížnostmi. Zloději navíc dobře vědí, že dnes zvuk alarmu nikoho příliš nevzrušuje, a tak je alarm neodradí.

Diskutovat se dá i o viditelně umístěných bezpečnostních kamerách. Pokud by se jednalo jen o repliky, které mají zloděje odradit, mohou mít v některých případech zcela opačný efekt. Kamera může totiž vzbudit dojem, že se v objektu ukrývá něco cenného, a tak může přilákat zájem zlodějů.  Pokud tedy chcete kameru instalovat, smysl má jen v případě, že je opravdu funkční.

Nechcete-li investovat do kamery a doma se vám povaluje starší chytrý telefon, můžete jej využít namísto kamery. Dnes jsou volně dostupné různé aplikace (např. Security Cam), které ze starého telefonu udělají bezpečnostní kameru. Nastavit lze například sledování pohybu ve zvolené zóně, kdy vám telefon pošle zprávu o narušení, na dálku můžete sledovat, co se před kameru děje apod. Podmínkou však je, že telefon musí mít dostupný internet a pokud má fungovat déle, než pár hodin musí být trvale připojený k nabíječce. U některý aplikací je záznam ukládán na server, případně vám přijde při narušení do vašeho telefonu. Zloději proto nepomůže ani když telefon který funguje jako kamera odcizí nebo poškodí.

Dobře zajistěte okna i dveře. Naprosto ideální jsou mříže. Jejich překonání dá každému zloději zabrat, a tak si dobře rozmyslí, jestli mu to úsilí stojí za to. Jenže ne každý na domě mříže chce.  

Pokud máte okenice, musí být dostatečně pevné a dobře zajištěné. Nevýhodou okenic je, že když jsou zavřené, dávají navenek jasný signál, že je objekt opuštěný. Křehoučké okenice vyrobené z tejných palubek proto mohou být spíš jen na škodu. Můžete také zvážit bezpečnostní fólie. Správná folie může učinit dostatečně silné sklo umístěné v kvalitním rámu prakticky nerozbitným. Je-li navíc objekt osazen nenápadnými bezpečnostními dveřmi, zloděj nemá šanci odhadnout, zda je opuštěný. Na trhu jsou také dostupné simulátory televize. Jejich princip je velice jednoduchý. V nastavený čas spouštějí LED diody, které mění náhodně barvu světla a při pohledu zvenčí na okno to vypadá, jako by v místnosti hrála televize. Jejich příkon je pouhé 2–3 W, nemusíte se tedy bát, že by se jejich provoz nějak prodražil.

Jestliže máte na chalupě nějaké cennější předměty a elektroniku, není od věci pořídit si fotodokumentaci a opsat výrobní čísla. V případě vyloupení mohou fotografie výrazně pomoci policii s dopadením a usvědčením pachatele.

Autor: TP

 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

05. 02. 2024

Zima se přehoupla do druhé poloviny a brzy v našich zahradách opět začnou opět pravidelně vrčet sekačky. Zatím co jedni…

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

01. 02. 2024

I když chladné únorové počasí nedává znát, že by se brzy mohlo ozvat jaro, máme vlastně jen pár týdnů k tomu, abychom…

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

31. 01. 2024

V době, kdy se příroda uložila k zimnímu spánku a stromy mají dobu vegetačního klidu je vhodné využít k zimnímu řezu.…

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

30. 01. 2024

Víte jak se v zimě starat o zahradu a zahradní techniku? Otestujte se v zábavném kvízu!