Jak efektivně uklidit velké plochy?

12. 10. 2021

Jak efektivně uklidit velké plochy?

I když uklízet je nutné po celý rok, pokud pomineme odklízení sněhu, nejvíce práce bývá na podzim. Ulice, chodníky a zahrady jsou plné spadaného listí, do kterého se sice můžeme pustit s hráběmi a koštětem, ovšem pak je to zdlouhavá a namáhavá práce. Navíc listí ponechané na chodníku nebo na silnici může být i nebezpečné. Mokré listí bývá kluzké a každoročně proto bývá příčinou úrazů.

V běžné zahradě nám s listím pomohou stále oblíbenější vysavače a fukary. I ten nejobyčejnější elektrický fukar listí nafouká na hromadu efektivněji a rychleji, než byste téhož dosáhli s hráběmi. Vysavač naopak listí nasaje a podrtí do vaku, ze kterého je snadno vysypete například do kompostéru.

Potřebujete-li uklidit listí z větších zpevněných ploch, jako jsou chodníky, silnice nebo například parkoviště, nejvhodnější pro vás bude zametací stroj – rotační kartáč. Na jeden záběr zvládne podle typu smést listí a nepořádek z pruhu širokého až 100 cm. Listí buď hrne před sebou na hromadu, nebo jej lze doplnit o sběrač, do kterého bude listí sbírat. Dostupné jsou i multifunkční stroje, u kterých v zimě kartáč vyměníte za plnohodnotnou dvoustupňovou sněhovou frézu. Nižší vrstvu čerstvého sněhu ale můžete smést i kartáčem.

Pokud se staráte o velkou travnatou plochu, asi na ní sotva využijete rotační kartáč. Spadané listí zde rychle uklidíte velkým motorovým vysavačem s pojezdem. Hubice takového vysavače může zabrat až 60 cm široký pruh listí. Pro úklid listí v místech, kam vysavač nezajede, lze využít hubici s madlem připojenou na ohebné hadici. Profesionální vysavače mohou být vybavené i drtičem větví. S jediným strojem tak lehce uklidíte listí z travnatých ploch i hůře dostupných míst a zároveň rovnou sesbíráte a podrtíte větve spadané ze stromů. Vše je sbíráno do velkého 130litrového koše, ve kterém tento hodnotný materiál snadno dopravíte na kompost.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Kočičí řeč těla

Kočičí řeč těla

14. 10. 2021

O tom, že člověka kočka na své potřeby a pocity upozorňuje mňoukáním, jsme již psali. Ne každý však ví, že kočky mezi…

Zvyšte životnost zahradní techniky na maximum alkylátovým benzínem!

Zvyšte životnost zahradní techniky na maximum alkylátovým benzínem!

13. 10. 2021

Stále častěji slýcháme povzdechy, že dnešní motory v zahradní technice nevydrží tolik, co dříve. Není až tak výjimečné,…

Jak bezpečně řezat s motorovou pilou

Jak bezpečně řezat s motorovou pilou

13. 10. 2021

Kdysi platilo pravidlo, že dřevo zahřeje dvakrát. Poprvé při přípravě, podruhé v kamnech. Od léta do zimy pak naši…