Jak efektivně uklidit velké plochy?

12. 10. 2021

Jak efektivně uklidit velké plochy?

I když uklízet je nutné po celý rok, pokud pomineme odklízení sněhu, nejvíce práce bývá na podzim. Ulice, chodníky a zahrady jsou plné spadaného listí, do kterého se sice můžeme pustit s hráběmi a koštětem, ovšem pak je to zdlouhavá a namáhavá práce. Navíc listí ponechané na chodníku nebo na silnici může být i nebezpečné. Mokré listí bývá kluzké a každoročně proto bývá příčinou úrazů.

V běžné zahradě nám s listím pomohou stále oblíbenější vysavače a fukary. I ten nejobyčejnější elektrický fukar listí nafouká na hromadu efektivněji a rychleji, než byste téhož dosáhli s hráběmi. Vysavač naopak listí nasaje a podrtí do vaku, ze kterého je snadno vysypete například do kompostéru.

Potřebujete-li uklidit listí z větších zpevněných ploch, jako jsou chodníky, silnice nebo například parkoviště, nejvhodnější pro vás bude zametací stroj – rotační kartáč. Na jeden záběr zvládne podle typu smést listí a nepořádek z pruhu širokého až 100 cm. Listí buď hrne před sebou na hromadu, nebo jej lze doplnit o sběrač, do kterého bude listí sbírat. Dostupné jsou i multifunkční stroje, u kterých v zimě kartáč vyměníte za plnohodnotnou dvoustupňovou sněhovou frézu. Nižší vrstvu čerstvého sněhu ale můžete smést i kartáčem.

Pokud se staráte o velkou travnatou plochu, asi na ní sotva využijete rotační kartáč. Spadané listí zde rychle uklidíte velkým motorovým vysavačem s pojezdem. Hubice takového vysavače může zabrat až 60 cm široký pruh listí. Pro úklid listí v místech, kam vysavač nezajede, lze využít hubici s madlem připojenou na ohebné hadici. Profesionální vysavače mohou být vybavené i drtičem větví. S jediným strojem tak lehce uklidíte listí z travnatých ploch i hůře dostupných míst a zároveň rovnou sesbíráte a podrtíte větve spadané ze stromů. Vše je sbíráno do velkého 130litrového koše, ve kterém tento hodnotný materiál snadno dopravíte na kompost.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…