Co se záhony, až sklidíme poslední plody?

09. 08. 2021

Co se záhony, až sklidíme poslední plody?

Letošní sezóna se přehoupla do druhé poloviny a záhony postupně vydávají své poslední plody. Jakmile sklidíte ten poslední, je čas záhony pečlivě připravit na příští sezónu.

Záhony je třeba zbavit plevele a vytrhat staré rostliny, které již neplodí. Rovnou můžeme zapracovat kompost, aby byly záhony na jaře připravené pro novou sadbu a setí. S rýčem, motykou a hráběmi tedy opět mnohé čeká zdlouhavá a namáhavá dřina.

My ostatní, kteří jsme pochopili výhody kultivátorů, budeme mít své záhony připravené za pár minut, a to navíc způsobem, jakého není možné s ručním nářadím nikdy dosáhnout.

V malých záhonech se skvěle pracuje s akumulátorovými nebo elektrickými kultivátory. Jsou lehké, obratné, snadno se ovládají, a tak není problém pro jejich použití i ve skleníku. Rotující radličky rozruší zeminu v záhonu do hloubky i více než 20 cm. Perfektně ji promísí i s přidaným kompostem nebo hnojivem. Ideální je samozřejmě dobře vyzrálý kompost, který si připravíte ve vlastním kompostéru, nebo hnůj, nejlépe koňský nebo králičí.
Pokud máte těžkou, jílovitou půdu, stačí přidat písek, který půdu odlehčí. Kultivátor půdu s pískem dokonale promísí a příští rok se můžete těšit na kvalitnější úrodu.

Na jaře již stačí záhon opět prokypřit kultivátorem, urovnat povrch hráběmi, nechat jej 2–3 týdny slehnout a můžeme sázet a sít.

Pokud stále váháte, zda se kvůli pár malým záhonům a skleníku pro trochu té zeleniny vyplatí malý elektrický kultivátor pořizovat, věřte, že kdo jednou vyzkoušel kultivátor, už jen tak na rýč ani motyku nesáhne. Jestiže vám vyloženě nejde o ušetřený čas a dřinu, už jen kvůli kvalitě kypření i způsobu zarývání kompostu a hnojiv se kultivátor rozhodně vyplatí. Rovnoměrně promísené živiny v půdě se pozitivně odrazí na kvalitě další úrody. Až bude soused závistivě pokukovat přes plot, je pouze na vás, zda mu toto pěstitelské tajemství vyzradíte...

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

05. 02. 2024

Zima se přehoupla do druhé poloviny a brzy v našich zahradách opět začnou opět pravidelně vrčet sekačky. Zatím co jedni…

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

01. 02. 2024

I když chladné únorové počasí nedává znát, že by se brzy mohlo ozvat jaro, máme vlastně jen pár týdnů k tomu, abychom…

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

31. 01. 2024

V době, kdy se příroda uložila k zimnímu spánku a stromy mají dobu vegetačního klidu je vhodné využít k zimnímu řezu.…

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

30. 01. 2024

Víte jak se v zimě starat o zahradu a zahradní techniku? Otestujte se v zábavném kvízu!