Zelený a odolný: Jak správně pečovat o trávník v horkém létě

05. 06. 2023

Zelený a odolný: Jak správně pečovat o trávník v horkém létě

Pečování o trávník v letních měsících je klíčové pro udržení jeho zdravého a krásného vzhledu. V období intenzivního slunečního záření a vyšších teplot je trávník náchylnější k poškození suchem a stresu. Správná péče o trávník v létě zahrnuje několik důležitých aspektů, které vám pomohou udržet ho v dobrém stavu.

Pravidelné a dostatečné zalévání je základem péče o trávník v létě. Ideální je zalévat trávník hloubkově a méně často, než zalévání na povrchu. To umožňuje kořenům trávníku proniknout do hlubších vrstev půdy, což je důležité pro jejich pevnost a odolnost proti suchu. Doporučuje se zalévat ráno nebo večer, aby se minimalizovalo vypařování vody.  Pokud byste trávník kropili během dne v největším vedru, velká část vody by se odpařila dříve, než by vůbec dopadla na zem, zároveň by prudké a náhlé ochlazení trávníku studenou vodou mohlo vést k jeho poškození.

Hadici nenechávejte zbytečně ležet v trávníku. Vznikala by po ní zažloutlá stopa a ve chvíli, kdy ji přemístíte, náhlý přístup slunce by slunce trávník v místech po hadici rychle spálilo. Pořiďte si hadicový naviják a po každém zalévání hadici smotejte. Předejdete tak i nechtěnému poškození hadice. 
V tropických dnech, pamatujte na to, že trávník je nejvíce exponovaný před jižními stěnami domů, od kterých se odráží horko. Do trávníku se v těchto místech tedy kromě samotného slunce opírá i odražené záření od rozpálené zdi. V těchto místech je tedy důležité zalévat trávník vydatněji.

V létě je vhodné ponechat trávník delší. Vyšší trávník pomáhá udržovat vlhkost v půdě a zabraňuje rychlému odpařování vody. Trávník s delšími stébly také poskytuje lepší stín a ochranu kořenů před přímým slunečním zářením. Doporučuje se udržovat délku trávníku mezi 5-8 cm. Delší trávník také pomáhá v zahradě udržovat příjemnější mikroklima. 

Důležité také je, aby byl nůž na sekačce dostatečně ostrý. Tupý nůž trávu v místech odseknutí zbytečně třepí. Trávník se pak déle hojí, v místě řezu dochází k dochází k většímu úniku vody a trávník na vršku žloutne a zasychá.

V létě používejte hnojiva speciálně pro toto období a aplikujte je podle doporučení výrobce. Hnojení poskytuje trávníku živiny, které potřebuje pro správný růst a regeneraci. Zvolte hnojiva s pomalejším uvolňováním živin, která poskytují trvalou výživu trávníku.

Plevel soutěží s trávníkem o živiny a vlhkost, a pokud mu nebudete věnovat pozornost, může způsobit poškození a oslabení trávníku. Plevel je nejbezpečnější odstraňovat ručně, je to zároveň ekologické. Selektivní herbicidy jsou sice navrženy tak, aby selektivně ničily plevele a nepoškozovaly trávu. Avšak pokud je trávník již oslabený například nedostatkem vody, může být citlivější na aplikované chemikálie a jejich účinky. Doporučuje se provést testovací aplikaci herbicidu na malé části trávníku a sledovat reakci po dobu několika dnů. Pokud se objeví jakékoliv negativní změny, jako jsou skvrny, zvětšené žloutnutí nebo odumírání trávy, není vhodné pokračovat v používání herbicidu na celém trávníku.

V létě se vyvarujte nadměrného zatížení trávníku. Vytvořte jasně vymezené chodníky nebo nášlapy, abyste minimalizovali počet míst, kde se na trávník vstupuje. Léto samozřejmě láká k lenošení a opalování. Pokud si však na oslabený trávník budete opakovaně rozkládat deku, během několika dní   se může stát, že se namísto na trávníku trávníku budete opalovat v poničené a na prach vysušené poušti. Proto je lepší zvážit pořízení vhodného zahradního nábytku, jako jsou různá lehátka, polohovatelné židle a křesla, která můžete používat i na dlažbách, a i v případě že je dáte na trávník, dotýkají se jej jen v místě, kde jsou opěrné nohy.  

Pečování o trávník v létě vyžaduje pravidelnou péči a pozornost. Dodržujte tyto tipy a postupy, a uvidíte, že váš trávník bude zdravý, krásný a odolný i v horkých letních měsících. S adekvátní péčí si užijete zelený a příjemný prostor ve vaší zahradě po celé léto.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Povinné ručení na koloběžku a zahradní traktor?

Povinné ručení na koloběžku a zahradní traktor?

18. 04. 2024

Od 1. dubna 2024 začal platit nový zákon, který stanoví, že povinné ručení budou muset sjednat i majitelé některých…

Nesekejte trávu! Nechte pracovat robota

Nesekejte trávu! Nechte pracovat robota

15. 04. 2024

Nevím jak vy, ale já se pokaždé těším na jaro, až se všechno opět zazelená a rozkvete. S nadšením vždy vytlačím sekačku…

Chcete čerstvý hrách po celý rok? Je to superpotravina!

Chcete čerstvý hrách po celý rok? Je to superpotravina!

12. 04. 2024

Naše děti čerstvý hrášek vyloupaný z lusků milují. Pěstování je přitom snadné, a tak jim ho můžeme dopřát až do podzimu.

Extrémní dubnové teploty mohou mít neblahý vliv na naše zahrady

Extrémní dubnové teploty mohou mít neblahý vliv na naše zahrady

11. 04. 2024

Letos to chvíli vypadalo, že matka příroda jaro přeskočí a ze zimy bude rovnou léto. Teplé počasí nás sice potěšilo,…