Nejčastější chyby při péči o trávník

23. 08. 2021

Nejčastější chyby při péči o trávník

Staráte se poctivě o svůj trávník, a přesto se vám stále zdá, že má váš soused trávník krásnější? A to přitom soused svému trávníku věnuje méně času a úsilí než vy... Můžeme vás ujistit, že váš soused má s největší pravděpodobností podobný pocit jako vy. Každý trávník při pohledu přes plot vypadá zelenější a hustější než při pohledu shora, když se v něm procházíte. O tom, jak správně pečovat o trávník, jsme už psali mnohokrát, přesto je stále mnoho důvodů, proč se k tomuto tématu vracet.

Základem dobré péče o trávník je správné sečení. Především tím, jak často budete trávník sekat, a jakou výšku sečení nastavíte, můžete hodně získat i pokazit. Vždy si nejprve ujasněte, zda chcete trávník okrasný, nebo užitkový.

Okrasný trávník vyžaduje mnohem více péče než užitkový. Jeho výška se zpravidla udržuje na 3 - 4 cm, což znamená potřebu častějšího sečení. V obdobích, kdy více prší, a tráva tedy rychle roste, je nutné trávník sekat i několikrát týdně. Krátce střižený trávník je ale zároveň citlivější na sucho, proto je nutné jej v letních měsících v sušších týdnech pečlivě zavlažovat, doporučuje se zpravidla okolo 5 l vody na 1 m2. Při delším suchu se tak může údržba okrasného trávníku řádně prodražit, a pokud příslušné úřady v obdobích sucha zavedou opatření, která zalévání trávníku znemožní, můžete se s ním po pár dnech zpravidla rozloučit. Pro sečení okrasného trávníku je nejvhodnější vřetenová sekačka, která listy trávy zastřihne podobně, jako kdybyste použili nůžky. Protože je řez rovný a není tak roztřepený jako při použití běžné rotační sekačky, trávník při rovném řezu ztrácí méně vláhy. Jak již bylo zmíněno, okrasný trávník vyžaduje velice časté sečení, což je v součtu několik hodin práce měsíčně, a to od jara až do pozdního podzimu. Pokud nezaměstnáváte zahradníka nebo pro vás není sečení trávníku relaxační činností, zvažte pořízení robotické sekačky, která může veškerou práci udělat za vás.

Užitkový trávník vyžaduje o poznání méně práce. Sečeme jej přibližně 1 x týdně, v suchých letních měsících můžeme interval sečení i prodloužit. Můžeme jej nechat delší než trávník okrasný, užitkový trávník proto není tak citlivý na sucho, protože lépe v zemi drží vláhu. Nemusíme jej proto v období sucha tolik zavlažovat. Pokud ho v létě necháte o něco delší, vydrží bez vody i 3 - 4 týdny. V této době pozastaví svůj růst, proto jej přestaneme sekat. Trávník vodu stáhne do kořenů, aby přežil. Listy proto mohou zhnědnout, přijde-li ale zálivka včas, trávník se opět rychle vzpamatuje.

Užitkovému trávníku odpustíme i nějaký menší plevel, jako jsou například sedmikrásky. Vyšší plevele se zpravidla vysílí pravidelným sečením a uhynou. Není proto třeba používat nějaké selektivní herbicidy, což uleví peněžence i přírodě. A pokud odpustíte užitkovému trávníku i nějaký drobný nedostatek, můžete podstatně omezit i hnojení, nebo hnojení zcela nahradit tím, že trávník budete při sečení mulčovat.

Až tedy zase budete pokukovat po sousedově trávníku, vzpomeňte si na to, že zahrada má sloužit především k odpočinku. Abyste se nestali jejím otrokem, zkuste se zamyslet nad tím, zda by se trávník nedal rozdělit na část okrasnou a užitkovou a jaký přínos by to v důsledku mělo pro přírodu s ohledem na spotřebu vody, použití umělých hnojiv a herbicidů, spotřebu energie a v neposlední řadě i pro váš čas i vaši peněženku.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…