Myslíte si, že víte, čím sekat trávu?

05. 09. 2023

Myslíte si, že víte, čím sekat trávu?

Někteří z nás možná pamatují doby, kdy pro sečení sloužily vlastně jen dva nástroje – kosa a srp. Se srpem chodila babička na kopřivy, nebo s ním vysekávala plevel podle plotu. Děda naopak zacházel s kosou tak bravurně, že dokázal posekat trávník před domem stejně kvalitně jako moderní sekačky. Se stejnou kosou pak nasekal i trávu na seno.

Jenže sečení kosou vyžadovalo jistou zručnost a kdo to neuměl dobře, mohl kosu rychle zničit, nebo v lepším případě jen skončil s namoženými zády. Dnes máme naštěstí volbu mezi mnoha mechanickými pomocníky, kteří nám práci podstatně usnadní. Jenže víte, který typ sekačky je vhodný ke konkrétnímu sečení?Strunové vyžínače

Strunový vyžínač, nebo také jinak strunovka, je ideální pro konečnou úpravu po sečení klasickou sekačkou. Umožní vám vysekat trávník v místech, kam se sekačka nedostane. Běžně to bývají zejména úzké pásy podle plotu nebo zdi, ale mohou to být i menší plochy na svahu ve škarpě a podobně. Pokud byste chtěli strunovkou posekat větší plochu, trvalo by to zbytečně dlouho a ani výsledek by nebyl moc uspokojivý.


Křovinořezy


Křovinořez se svou konstrukcí podobá velké strunové sekačce. Ostatně křovinořez je možné osadit strunovou hlavou a pak jej lze používat podobně jako strunovou sekačku. Jen díky jeho vysokému výkonu pracuje svižněji a poradí si i s přerostlou trávou. Křovinořez lze ale také osadit ocelovým nožem, odtud pochází jeho název. S ocelovým nožem si totiž poradí i s menšími náletovými dřevinami na zanedbaných pozemcích. Je proto ideální pro všechny, kteří chtějí sekat pozemek s přerostlou trávou třeba jen 1x – 2x do roka. Využití také najde na svažitých plochách, kam se jiná technika nedostane. 


Rotační sekačky


Rotační sekačku známe asi každý. Jedná se o nejrozšířenější typ sekaček v našich zahradách. Díky poměrně jednoduché konstrukci se jedná o spolehlivý stroj. Rotační sekačka je ovšem určena výhradně pro pravidelné sečení udržovaných pozemků. Nedokáže posekat přerostlou trávu a díky nízkému zdvihu s ní nelze sekat ani na pozemcích, které nejsou dokonale rovné. Trávu, kterou sbírá do koše lze použít prakticky jen ke kompostování nebo mulčování, protože je natolik pomletá, že s ní nelze krmit ani slepice. 


Vřetenové sekačky


Vřetenovka je podobně jako rotační sekačka určená pro pravidelné sečení udržovaných pozemků. Na rozdíl od rotační sekačky však trávu střihá mezi noži na rotujícím vřetenu a jedním pevným nožem. Díky tomu nejsou listy trávy v řezu roztřepené jako po použití jiného typu sekačky a trávník proto lépe prospívá. I když se s vřetenovými sekačkami v našich zahradách setkáme jen zřídka, v Británii se naopak prakticky s jiným typem sekačky nesetkáte. Právě vřetenové sekačky proslavily klasický anglický trávník.


Lištové a bubnové sekačky

Lištovky a bubnovky jsou ideální pro sečení trávy k sušení. Vysokou trávu podseknou těsně nad zemí, stébla i listy dál nijak nedrtí, a tak je možné po sečení získat kvalitní seno. Hodí se proto pro použití na loukách nebo třeba v sadech.


Cepové mulčovací sekačky

Cepové, nebo také jinak kladívkové sekačky jsou stroje, které k likvidaci trávy a drobných náletů využívají hrubou sílu. Pomocí kladívkových nožů na válci doslova pomelou vše, co jim přijde do cesty. Jsou to tedy stroje vhodné zejména pro vyčištění zanedbaných pozemků.


Robotické sekačky


S robotickými sekačkami se běžněji setkáváme až v posledním desetiletí a v našich zahradách se stávají stále oblíbenějšími. Jak jejich název napovídá, sekají trávu naprosto autonomně bez potřeby vaší asistence. V nastavených dnech a časech vyrazí do zahrady, dokonale posečou trávník a vrátí se zpět do své nabíjecí stanice. Samozřejmě jsou určené pro pravidelné sečení trávníků na rovných plochách. 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Pískoviště na zahradě pordporuje zdravý rozvoj dětí

Pískoviště na zahradě pordporuje zdravý rozvoj dětí

12. 07. 2024

Pískoviště na zahradě poskytne dětem hodiny zábavy a zároveň podporuje jejich rozvoj. Hraní na pískovišti rozvíjí…

Grilování: Udržte maso šťavnaté s jogurtovými marinádami

Grilování: Udržte maso šťavnaté s jogurtovými marinádami

09. 07. 2024

Grilování je oblíbená letní aktivita, která spojuje rodinu a přátele při společném jídle. Jedním z klíčů k úspěšnému…

Jak vytěžit ze své zahrady maximum?

Jak vytěžit ze své zahrady maximum?

04. 07. 2024

Naše zahrady, stejně jako vše ostatní, podléhají módním trendům. Zatímco naši předkové využívali takřka každý metr…

Mohou komáři přenášet nemoci a jak se před nimi chránit?

Mohou komáři přenášet nemoci a jak se před nimi chránit?

01. 07. 2024

Komár je u nás považován za jednoho z nejotravnějších tvorů. V našich zeměpisných šířkách si komáří kousnutí většinou…