Krásný zelený koberec: Likvidace plevele pro perfektní trávník

07. 07. 2023

Krásný zelený koberec: Likvidace plevele pro perfektní trávník

Krásný trávník bez plevele je snem každého zahradníka. Představte si tu jemnou, zelenou plochu, která se nádherně leskne a přináší radost všem, kteří se na ni dívají. Tento estetický dojem však často narušuje plevel. Naštěstí existují účinné způsoby, jak s tímto problémem bojovat. 

Nádherný hustý zelený trávník je jako měkký perský koberec. Můžete si na něm bez obav hrát s rodinou, nebo jen relaxovat. Krásný trávník přináší estetiku, harmonii a pocit pohody. Klíčem k udržení takového trávníku je samozřejmě pravidelné sečení a správná péče. Jenže sebelepší péče nezabrání tomu, aby se v trávníku nerozmnožil plevel. I když pravidelné sečení může množení plevele výrazně omezit, zejména tím, že plevel nemůže kvést a plodit semena, ty může přinést do vaší zahrady vítr z okolních pozemků. Pár plevelných rostlinek není sice problém odstranit ručně, ovšem když se plevel rozroste, nezbude nic jiného než sáhnout po nějakém herbicidu. 

Použití herbicidu je vždy nutné důkladně zvážit. Je to jed, který do přírody nepatří. Herbicidy můžeme rozdělit do dvou skupin: Totální herbicidy a selektivní herbicidy. Totální herbicid likviduje vše. Využití tedy najde na plochách, kde je třeba zničit veškerou zeleň. Příkladem mohou být štěrkové plochy pro parkování, rostliny prorůstající dlažbou, plevel prorůstající plotem apod. 

Oproti tomu selektivní herbicidy mohou likvidovat dvouděložné, nebo jednoděložné rostliny. Herbicid k likvidaci jednoděložných rostlin využívají zejména zemědělci na polích. Jelikož většina plevele v trávníku jsou dvouděložné rostliny, zcela logicky se pro trávník použije právě selektivní herbicid pro likvidaci dvouděložných rostlin.  

Ovšem při použití herbicidu je nutné pečlivě dodržet doporučení a postupy, které uvádí výrobce konkrétního přípravku. Je totiž důležité pochopit, že i selektivní herbicid je chemická látka, která může při špatném použití poškodit, nebo zlikvidovat trávník. Často je proto uváděno, že selektivní herbicidy se nesmí používat těsně po posečení trávníku, mohou poničit i mladý trávník, který není dostatečně zakořeněný a silný. 

Pečlivě proto čtěte návody a dodržujte doporučené dávkování a frekvenci aplikace. Správné používání herbicidů minimalizuje riziko poškození trávníku. Stejně tak je důležité zabránit při aplikaci přípravku, aby vítr nezanesl herbicid na rostliny v záhonech, nebo například do zahradního jezírka, kde by mohl otrávit ryby.

Dobrou alternativou může být tzv. chytré trávníkové hnojivo.  To v sobě obsahuje selektivní herbicid, který v trávníku může působit až 2 měsíce. Trávník tedy nejen pohnojíte, ale zároveň omezujete růst plevele. 

Krásný trávník bez plevele je tedy dosažitelným cílem, bohužel to není zcela možné bez použití selektivního herbicidu. I když tímto způsobem můžete získat trávník jako krásný a zelený koberec, je velice důležité herbicidy používat s rozvahou. Nadměrné používání herbicidu může mít v konečném důsledku špatný vliv na kvalitu trávníku, dokonce může vést i k vývoji rezistence na herbicid. Ten pak již nebude tolik účinný. V neposlední řadě mohou být některé látky využívané v herbicidech negativní vliv na životní prostředí a mohou být škodlivé i pro osoby, které s nimi manipulují. Pokud se tedy rozhodnete herbicidy používat, rozhodně by to nemělo být pokaždé, když se v trávníku objeví několik sedmikrásek. 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

21. 06. 2024

Nadzemní bazény jsou skvělým způsobem, jak si užít letní dny na vlastní zahradě. Aby však zážitek z koupání byl co…

Znáte výhody venkovních žaluzií?

Znáte výhody venkovních žaluzií?

18. 06. 2024

Od jara se většina z nás těší na léto, kdy slunce rozehřeje zem a my se budeme moct natáhnout se studeným nápojem někde…

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

17. 06. 2024

Skleník je skvělý vynález. Umožní nám v našich končinách pěstovat plodiny, které vyžadují teplejší klima. Rostliny,…

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

12. 06. 2024

Plísně a padlí jsou běžnými problémy, se kterými se zahradníci setkávají při pěstování rajčat, okurek a dalších plodin.…