Jak pečovat o trávník v období sucha?

24. 04. 2019

Jak pečovat o trávník v období sucha?

Pěstěný trávník dnes naleznete asi u každého moderního domu. Stal se něčím natolik samozřejmým, že už jej nevnímáme jako luxus, který vyžaduje každý měsíc hodiny práce a pravidelný přísun vody. Klimatické podmínky se ale postupně mění a udržet zdravý trávník bez pravidelné a vydatné závlahy se zdá nemožným. Přitom ne každý si může dovolit plýtvat vodou na údržbu zeleného trávníku během suchých letních měsíců. Zalévání z obecního vodovodu bývá v době nedostatku vody zakázáno, zalévání z vlastní studny je bezohledné vůči sousedům. Hladina spodní vody zpravidla bývá srovnaná v širším okolí, a tak zatím co v jedné studně je vody relativně dostatek, sousední studna o pár metrů výše už vysychá. Krátce řečeno, vodu sice čerpáte z vlastní studny, ale čerpáním snižujete hladinu i v okolních studních. Jak tedy trávník zachránit v období sucha?

Nízký trávník v době sucha špatně zadržuje vláhu
a rychleji zasychá

Základem je úplná změna přístupu k zalévání a sečení trávníku. Intenzitu sečení je třeba snížit, v dobách extrémního sucha i úplně omezit. Trávník sekejte na nejvyšší stupeň délky. Nízký anglický trávník má sice exkluzivní vzhled, nedokáže ale zadržet tolik vláhy a půda rychleji vysychá. Vyšší trávník si lépe drží vlastní mikroklima, delší stébla lépe zadržují vlhkost.

Vypěstujte odolný trávník. Nežijeme v Anglii, kde jsou jen dva typy počasí: Buď prší rovně dolů, nebo mírně šikmo. Anglický trávník opravdu potřebuje hodně vody, což je v našich končinách problém.  Pokud trávník hýčkáte pravidelnou zálivkou, bude na sucho citlivější. Naopak nepravidelné zalévání nutí trávník více bojovat o přežití. Musí pouštět delší kořeny, aby získal z půdy více vlhkosti. Takový trávník je v době sucha odolnější.

Delší trávník udržuje lépe mikroklima,
lépe se vyrovnává se suchem.

Používejte perfektně seřízenou sekačku s dokonale ostrým nožem. Zanedbaná sekačka, u které motor ztrácí výkon a otáčky, na které je navíc tupý a zubatý nůž, trávu neseče. Listy trávníku trhá, konečky jsou roztřepené. Trávník pak rychleji ztrácí vláhu a zasychá. Perfektně seřízená sekačka s ostrými noži listy trávníku rovně odsekne. Rovný řez neznamená pro trávník takový šok. Pokud sucho trvá extrémně dlouho, trávník prakticky přestává růst, přestaňte jej sekat úplně. V krajním případě posekejte části zahrady, kde se drží vlhko a trávník by mohl přerůst.

Omezte zalévání. Zalévejte nepravidelně a více. Pokud přestanete trávník v období sucha intenzivně sekat, není nutné jej denně zalévat. Stačí jej o něco intenzivněji zalít jednou za 4–5 dní. Ušetříte tak i více než 2/3 vody.

Chcete-li ušetřit vodu, investujte do kvalitního závlahového systému. Ten můžete nastavit podle aktuálních potřeb, přičemž je zajištěno rovnoměrné prolití celého trávníku, jaké ručním kropením hadicí nikdy nedocílíte. I když můžete mít dojem, že při ručním zalévání máte spotřebu vody více pod kontrolou, není to pravda. Při ručním zalévání zpravidla ve snaze dopřát trávníku dostatek vody dochází k nerovnoměrnému přelévání a vyšší spotřebě.

Především buďte ohleduplní. Honosit se na zahradě hustým, zeleným trávníkem, zatím co soused nemá dostatek vody ani na osprchování, to vám asi oblibu v okolí nepřinese. Trávník není nenahraditelný. V nejhorším případě jej na podzim projedete provzdušňovačem, doplníte osivem a na jaře se opět zazelená.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Nevyhazujte popel, je to cenná surovina

Nevyhazujte popel, je to cenná surovina

03. 12. 2021

Co může být symbolem domácí pohody víc, než plápolající oheň v krbu. Oheň na praskajícím dřevě v nás vzbuzuje pocit…

Co možná nevíte o Mikulášovi

Co možná nevíte o Mikulášovi

03. 12. 2021

Už tuto neděli se v podvečer objeví v ulicích Mikuláš s andělem a čertem, aby dětem připomenuli, že mají poslouchat a…

Nejlepší dárky pro kutily

Nejlepší dárky pro kutily

30. 11. 2021

Máme Advent, a tak již Vánoce klepou prakticky na dveře. Mnozí již mají dárky nakoupené, někteří dokonce zabalené.…