Jak pečovat o trávník v období sucha?

24. 04. 2019

Jak pečovat o trávník v období sucha?

Pěstěný trávník dnes naleznete asi u každého moderního domu. Stal se něčím natolik samozřejmým, že už jej nevnímáme jako luxus, který vyžaduje každý měsíc hodiny práce a pravidelný přísun vody. Klimatické podmínky se ale postupně mění a udržet zdravý trávník bez pravidelné a vydatné závlahy se zdá nemožným. Přitom ne každý si může dovolit plýtvat vodou na údržbu zeleného trávníku během suchých letních měsíců. Zalévání z obecního vodovodu bývá v době nedostatku vody zakázáno, zalévání z vlastní studny je bezohledné vůči sousedům. Hladina spodní vody zpravidla bývá srovnaná v širším okolí, a tak zatím co v jedné studně je vody relativně dostatek, sousední studna o pár metrů výše už vysychá. Krátce řečeno, vodu sice čerpáte z vlastní studny, ale čerpáním snižujete hladinu i v okolních studních. Jak tedy trávník zachránit v období sucha?

Nízký trávník v době sucha špatně zadržuje vláhu
a rychleji zasychá

Základem je úplná změna přístupu k zalévání a sečení trávníku. Intenzitu sečení je třeba snížit, v dobách extrémního sucha i úplně omezit. Trávník sekejte na nejvyšší stupeň délky. Nízký anglický trávník má sice exkluzivní vzhled, nedokáže ale zadržet tolik vláhy a půda rychleji vysychá. Vyšší trávník si lépe drží vlastní mikroklima, delší stébla lépe zadržují vlhkost.

Vypěstujte odolný trávník. Nežijeme v Anglii, kde jsou jen dva typy počasí: Buď prší rovně dolů, nebo mírně šikmo. Anglický trávník opravdu potřebuje hodně vody, což je v našich končinách problém.  Pokud trávník hýčkáte pravidelnou zálivkou, bude na sucho citlivější. Naopak nepravidelné zalévání nutí trávník více bojovat o přežití. Musí pouštět delší kořeny, aby získal z půdy více vlhkosti. Takový trávník je v době sucha odolnější.

Delší trávník udržuje lépe mikroklima,
lépe se vyrovnává se suchem.

Používejte perfektně seřízenou sekačku s dokonale ostrým nožem. Zanedbaná sekačka, u které motor ztrácí výkon a otáčky, na které je navíc tupý a zubatý nůž, trávu neseče. Listy trávníku trhá, konečky jsou roztřepené. Trávník pak rychleji ztrácí vláhu a zasychá. Perfektně seřízená sekačka s ostrými noži listy trávníku rovně odsekne. Rovný řez neznamená pro trávník takový šok. Pokud sucho trvá extrémně dlouho, trávník prakticky přestává růst, přestaňte jej sekat úplně. V krajním případě posekejte části zahrady, kde se drží vlhko a trávník by mohl přerůst.

Omezte zalévání. Zalévejte nepravidelně a více. Pokud přestanete trávník v období sucha intenzivně sekat, není nutné jej denně zalévat. Stačí jej o něco intenzivněji zalít jednou za 4–5 dní. Ušetříte tak i více než 2/3 vody.

Chcete-li ušetřit vodu, investujte do kvalitního závlahového systému. Ten můžete nastavit podle aktuálních potřeb, přičemž je zajištěno rovnoměrné prolití celého trávníku, jaké ručním kropením hadicí nikdy nedocílíte. I když můžete mít dojem, že při ručním zalévání máte spotřebu vody více pod kontrolou, není to pravda. Při ručním zalévání zpravidla ve snaze dopřát trávníku dostatek vody dochází k nerovnoměrnému přelévání a vyšší spotřebě.

Především buďte ohleduplní. Honosit se na zahradě hustým, zeleným trávníkem, zatím co soused nemá dostatek vody ani na osprchování, to vám asi oblibu v okolí nepřinese. Trávník není nenahraditelný. V nejhorším případě jej na podzim projedete provzdušňovačem, doplníte osivem a na jaře se opět zazelená.

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Kámen nic nezkazí v žádné zahradě

Kámen nic nezkazí v žádné zahradě

04. 08. 2021

Přírodní materiály jsou dnes nezřídka nahrazovány v zahradách betonem a plastem. Do moderní zahrady se sice beton může…

Návrat na venkov – domov jako z pohádky

Návrat na venkov – domov jako z pohádky

02. 08. 2021

Stále více lidí opouští města a stěhuje se na venkov. Důvodem snad může být snaha uniknout ze stresujícího života v…