Jak se v létě doma ochladit?

21. 07. 2022

Jak se v létě doma ochladit?

Vedro jako na Sahaře, slunce rozpaluje vše, čeho se jeho paprsky dotknou. Jak v takových dnech udržet alespoň doma přijatelnou teplotu?

Důležité je nepustit horko dovnitř. Když venku pofukuje, může se vám někdy zdát, že je tam příjemněji než doma, ale pohledem na teploměr snadno zjistíte, že doma může být teplota o několik stupňů nižší. Větrání proto nechte až později na večer, noc nebo ráno, kdy teplota venku poklesne. Pokud z nějakého důvodu potřebujete přes den vyvětrat, udělejte to rychle, aby zvenčí proudící vzduch zbytečně dlouho neohříval stěny a nábytek v místnosti.

Zabraňte slunečním paprskům, aby okny pronikaly do místnosti. Rozehřívaly by povrch všeho, na co dopadají a tak by teplota v místnosti postupně stoupala. Nejúčinnější jsou venkovní žaluzie, které teplo vůbec dovnitř nepustí, jenže ne každý má možnost instalovat je na dům. Zastínění oken v interiéru je již méně účinné, protože se rozehřívá uvnitř místnost a ohřívá vzduch.  Nejúčinnější jsou speciální rolety, které dokážou část tepla odrážet ven, pomůžou ale i žaluzie nebo závěs.

Vzduch v místnosti můžete ochladit několika způsoby. Nejlépe jej samozřejmě ochladí klimatizace, ne každý má ale možnost instalovat na dům pevnou klimatizaci. V takovém případě může být alternativou klimatizace mobilní. Počítejte ale s tím, že když doma chcete komfortní teplotu, musíte si připlatit za spotřebovanou elektřinu. Méně účinné než klimatizace jsou ochlazovače vzduchu, jejich hlavní výhodou je však několikanásobně nižší spotřeba elektřiny. Do ochlazovače nalijete studenou vodu, která je pak čerpána do membrány, přes kterou ventilátor žene vzduch. Voda se samozřejmě postupně ohřeje, proto je dobré ji několikrát za den vyměnit.  Lépe se také budete cítit, pokud vzduch v místnosti budete ionizovat. Ionizátorem dnes bývají vybaveny i některé ochlazovače.

Částečně lze vzduch chladit i tak, že namočíte například prostěradlo d ledové vody a pověsíte jej do místnosti.  Účinek bude o něco vyšší, když okolo prostěradla necháte proudit vzduch z ventilátoru.  Počítejte ale s tím, že prostěradlo budete muset opakovaně namáčet do ledové vody, aby se zchladilo.

Důležité je také v tropických dnech zbytečně doma nepoužívat spotřebiče, které produkují teplo. Pokud potřebujete například opravdu nutně žehlit, přesuňte se na zahradu nebo na balkón. Nezapínejte sporák ani troubu, k obědu si raději připravte studený salát, který vás i osvěží.

V noci horko brání kvalitnímu spánku. Když jsou noci tropické, nemáte ani šanci večer vyvětrat a moc se nevyspíte. Ventilátor nepomůže, nejhorší co byste mohli udělat je, že necháte ventilátor namířený při spánku na sebe. Pocitově vás sice ochladí, ale buďte si jistí, že ráno namísto do práce zamíříte rovnou k lékaři s pořádnou angínou. Používáte-li v ložnici klimatizaci nebo ochlazovač, i ty umístěte takovým způsobem, aby vzduch neproudil přímo na vás. Jestliže nemáte jak ložnici ochladit, přestěhujte se s matraci na zem, tam je nejchladněji. Přikrývku se a prostěradlo zkuste nachladit v lednici nebo v mrazáku, bude se vám lépe usínat.

 

Autor: PST

 

SOUVISEJÍCÍ KATEGORIE


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…