Jak přežít tropická vedra? Ochlaďte svůj domov!

13. 06. 2023

Jak přežít tropická vedra? Ochlaďte svůj domov!

Nadcházející letní měsíce přinášejí s sebou nejen radost z teplého počasí, ale také poměrně často extrémní vedra. V těchto obdobích je důležité udržet si příjemné a chladné prostředí, zejména doma nebo v kanceláři, kde trávíme většinu času. Naštěstí existuje několik zařízení, která nám mohou v tomto ohledu pomoci. Jaké jsou jejich možnosti, výhody a nevýhody?

Klasický ventilátor zná asi každý. Pomocí lopatek rozproudí v místnosti vzduch a svěží vánek přinese osvěžení a zmírní pocit tepla. Ventilátor však nedokáže vzduch ochladit. Proto je důležité v největších vedrech omezit větrání a horko nepouštět  do místnosti. Některé moderní ventilátory mohou být vybavené ionizátorem. Ten nabíjí vzduch zdraví prospěšnými zápornými ionty. Záporné ionty podporují imunitní systém, snižují výskyt volných radikálů. Díky ionizátoru docílíte lepší psychické pohody, lepší soustředěnosti a zvýšení výkonnosti. Záporné ionty usnadní dýchání, sníží pocit únavy a zajistí klidný spánek. 

Ochlazovače vzduchu nabízejí pokročilejší možnosti regulace teploty a zvlhčování vzduchu. Tyto zařízení využívají princip odpařování vody k ochlazování vzduchu. Zařízení obsahuje vodní nádrž a soubor chladičů nebo pláten zvlhčených vodou. Vzduch prochází přes tyto zvlhčovací jednotky, kde se voda odpařuje do vzduchu. Při procesu odpařování dochází ke snížení teploty vzduchu, protože pro přeměnu vody na páru je potřeba absorbovat teplo z okolí. Účinnost je často také možné zvýšit vložením kazet s ledem do zásobníku s vodou. Ochlazovače vzduchu jsou energeticky úspornější než klimatizace a mohou být ideální volbou pro ty, kteří preferují přírodnější způsoby chlazení. Některé ochlazovače vzduchu mohou být také vybavené ionizátorem pro zlepšení kvality vzduchu v místnosti. 

Mobilní klimatizace poskytují ještě větší kontrolu nad teplotou vzduchu. Tyto jednotky mají vlastní chladící systém, který dokáže regulovat teplotu a vlhkost v místnosti. Mobilní klimatizace jsou snadno přenosné a mohou být instalovány v různých místnostech podle potřeby. Teplo ze vzduchu je odebíráno pomocí výměníku a je odváděno pomocí vzduchové hadice ven. Hadice se zpravidla umístí do pootevřeného okna, proto je důležité společně s mobilní klimatizací pořídit i  okenní těsnící sadu, která zabrání pronikání horkého venkovního vzduchu do místnosti. Nevýhodou klimatizací je, že jsou poměrně energeticky náročné a celodenní provoz se za současných cen elektrické energie může za několik dní provozu negativně projevit na vyúčtování. Na druhé straně v případě, že máte na domě solární panely, můžete právě za slunečných dní využít přebytky energie k provozu klimatizace. 

Kromě využití těchto zařízení je také dobré pamatovat na několik dalších tipů, jak udržet prostředí příjemně chladné. Zavírání oken a žaluzií během nejteplejších hodin dne může pomoci omezit pronikání horkého vzduchu dovnitř. Používání izolačních materiálů na oknech nebo stínících fólií může také snížit přímé sluneční záření. 

Připravte se na příchod tropických veder včas. Každé zařízení má své výhody a vybrat správné závisí na individuálních potřebách, preferencích a prostorových podmínkách. 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

05. 02. 2024

Zima se přehoupla do druhé poloviny a brzy v našich zahradách opět začnou opět pravidelně vrčet sekačky. Zatím co jedni…

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

01. 02. 2024

I když chladné únorové počasí nedává znát, že by se brzy mohlo ozvat jaro, máme vlastně jen pár týdnů k tomu, abychom…

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

31. 01. 2024

V době, kdy se příroda uložila k zimnímu spánku a stromy mají dobu vegetačního klidu je vhodné využít k zimnímu řezu.…

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

30. 01. 2024

Víte jak se v zimě starat o zahradu a zahradní techniku? Otestujte se v zábavném kvízu!