Péče o trávník

21. 12. 2016

Péče o trávník

Základním předpokladem zdravého trávníku je již jeho správné založení. Pokud chceme mít na zahradě skutečně hustý pažit, nikdy jej nevypěstujeme pouze pravidelným sečením a hnojením. I správně založený trávník je ovšem nutné čas od času doplnit vhodným semenem, přihnojit a zbavit plevelů.

Mnoho majitelů zahrad předpokládá, že při péči o trávník vystačí s kvalitní sekačkou. Ačkoli je dobrá sekačka při údržbě trávníku základem, pokud chceme na zahradě skutečně zdravě vypadající travnatý povrch, neobejdeme se bez pravidelné vertikutace – provzdušňování. Vertikutace se provádí dvakrát do roka, nejlépe na jaře a na podzim, vždy po sečení trávníku, ve stavu plné vegetace. Správně nastavené nože vertikutátoru prořezávají vrchní vrstvu zeminy do hloubky 2 – 3 mm. Při tom nejen rozrušují tvrdou vrstvu zeminy, ale zároveň odstraní z povrchu plsť, která brání přísunu vzduchu, vláhy a živin.

Některé provzdušňovače mají možnost výměny běžného nožového válce za drátový. Zatím co nožový válec využijeme zpravidla jen 2x do roka, drátovým válcem můžeme kdykoli v průběhu sezóny citlivě odstranit z trávníku nečistoty, mechy, jemně rozrušit zhutnělou půdu a pomoci tím výměně půdních plynů a zlepšit příjem vláhy.

Se sečením trávníku zpravidla začínáme v polovině března, samozřejmě s ohledem na aktuální počasí podle průběhu zimy. Vodítkem pro první sečení nám může být výška, pokud chceme opravdu kvalitní trávník, nikdy bychom neměli sekat více jak 1/3 jeho délky. Tomu tedy musíme přizpůsobit i pravidelnost sečení po dobu celého roku.  Pokud se však stane, že trávník například během dovolené přeroste, je lépe jej nejprve posekat na vyšší střih, nechat jej 2-3 dny odpočinout  a následně posečeme na požadovanou výšku.

Častým sekáním sekačkou se sběrem trávy do koše dochází k vysilování půdy odebíráním potřebných živin. Pokud sečeme trávník pravidelně, řešením může být sekačka s mulčovací funkcí. Speciálně tvarované nože sekačky posečenou trávu dále na drobný mulč, který propadne ke kořenům trávníku, kde během 1-3 dnů zetleje a tím působí jako přirozené hnojivo. Nejen že tím podstatně omezíme četnost hnojení, zároveň se tím zbavíme i problému, kam s posekanou trávou.

Pokud sečeme pravidelně se sběrem do koše a chceme mít opravdu kvalitní trávník, měli bychom jej přihnojovat přibližně 1x za měsíc. Abychom zajistili rovnoměrnou aplikaci hnojiva, je lépe použít dávkovací vozík.

Samostatnou kapitolou je plevel v trávníku. Při sebelepší péči se výskytu plevele v trávníku zamezit nedá, jeho rozrůstání můžeme pouze omezit. Různé větší náletové plevele, jako jsou bodláky a podobně můžeme jednoduše odstranit mechanicky, je však důležité odstranit je se všemi kořeny. Pro drobné plevele a souvislé vrstvy jetele, pampelišek apod. je lépe použít chemické ošetření, které hubí pouze dvouděložné rostliny. Chemické prostředky bývají neúčinnější koncem jara, prostředek se po aplikaci nechá působit přibližně týden, v této době by se měl maximálně omezit vstup na trávník. Zároveň je nutné v této době zabránit vstupu na trávník domácím mazlíčkům.  

Důležité je trávníku zajistit dostatek vláhy. Pokud chceme skutečně exkluzívní trávník, vyplatí se investice do automatického podzemního zavlažovacího systému, pokud nechceme v suchých měsících trávit denně dlouhé hodiny ručním zavlažováním, řešením může být i vhodný přenosný kropič. Během delšího sucha bychom měli mít na paměti, že 1 m2 bychom měli denně zalévat přibližně 5-ti litry vody.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…