Pálení čarodějnic: Tradice plná mýtu a příběhů

25. 04. 2023

Pálení čarodějnic: Tradice plná mýtu a příběhů

Svátek pálení čarodějnic v noci z 30. dubna na 1. května má původ v několika starých pohanských tradicích spojených s příchodem jara a obnovou přírody. V mnoha zemích se tento svátek slaví dodnes.

Jednou z tradic, která přispěla k vzniku pálení čarodějnic, bylo oslavování Beltane, keltského svátku příchodu jara a obnovy přírody. V noci z 30. dubna na 1. května Keltové věřili, že se otevírají brány mezi světem živých a mrtvých a duchové se mohou dostat do našeho světa. Lidé proto rozdělávali ohně a tančili kolem nich, aby udrželi zlé duchy a nemoci daleko.

Další tradice, která přispěla k vzniku pálení čarodějnic, bylo slavení Walpurgis Night, německého svátku, který se slaví také v noci z 30. dubna na 1. května. Tento svátek byl spojen s čarodějnicemi, které se údajně shromažďovaly na hoře Brocken v Harzu a tančili kolem ohně.

Dnes se pálení čarodějnic slaví v mnoha zemích jako lidová tradice a je spojeno s rozděláváním ohňů, tancem, zpěvem, maskami a pálením hadrových panáků – čarodějnic.

Čarodějnice jsou také dobrým důvodem k setkání s přáteli a příbuznými u ohně, dobrého jídla a pití. Někteří tak možná letos poprvé rozpálí grily.

I když připálený špekáček nepatří rozhodně mezi zdravou stravu, děti je obvykle milují a pro ně může být grilování špekáčků příjemným zážitkem. Nakonec když není špekáček na denním jídelníčku, čas od času ho dětem dopřát můžeme. Rozhodně však špekáčky neopékejte na ohni, kde se spálila hadrová čarodějnice. Plasty obsažené v tkanině, ze které byla vyrobena by při hoření mohly kontaminovat špekáček nebezpečnými látkami.

Pokud nechcete vybudovat na zahradě pevné ohniště, můžete sáhnout po některém z různých přenosných ohnišť. A nemusí se nutně jednat o jednoúčelové zařízení. Což takhle ohniště, které během chvilky předěláte na plnohodnotný gril, nebo z něho snadno vytvoříte krbový ohřívač, ze kterého vítr tak snadno nerozfouká žhavý popel a jiskry.

Nezapomínejte však, že s pálením čarodějnic bohužel souvisí také vysoké riziko požárů. Pokud se tedy rozhodnete udělat dětem malou oslavu třeba na zahradě, neměli byste nic zanedbat. Základem je kvalitní ohniště, které je zároveň umístěné v dostatečné vzdálenosti od budov, stromů a dalších objektů, které by mohly od žáru nebo jisker vzplanout. Dbejte také na to, aby byly v blízkosti vždy k dispozici dostatečné zdroje vody nebo hasicí přístroj.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

05. 02. 2024

Zima se přehoupla do druhé poloviny a brzy v našich zahradách opět začnou opět pravidelně vrčet sekačky. Zatím co jedni…

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

01. 02. 2024

I když chladné únorové počasí nedává znát, že by se brzy mohlo ozvat jaro, máme vlastně jen pár týdnů k tomu, abychom…

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

31. 01. 2024

V době, kdy se příroda uložila k zimnímu spánku a stromy mají dobu vegetačního klidu je vhodné využít k zimnímu řezu.…

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

30. 01. 2024

Víte jak se v zimě starat o zahradu a zahradní techniku? Otestujte se v zábavném kvízu!