Nářadí pro každou domácnost

22. 11. 2022

Nářadí pro každou domácnost

I když nejste zrovna kutil, bez nářadí se doma prostě neobejdete. Tu a tam je potřeba něco přišroubovat, utáhnout šroub na viklající se noze stolu, přivrtat na zeď poličku nebo věšák, dotáhnout dvířka na skříni, zkrátka provádět alespoň základní údržbu zařízení bytu nebo domu.

Jistě, žijí mezi námi i tací, kterým do vínku zručnost sudičky nenadělily, kteří si při zatloukání hřebíčku zvládnou kladivem potlouct všech deset prstů, a ještě si kladivo upustit na bosou nohu. Ti by si asi raději nářadí pořizovat neměli a na drobné opravy by si raději měli pozvat někoho šikovnějšího. Všem ostatním se však nějaké nářadí hodí.

Kladívko je asi úplný základ. Bez něj si doma nepověsíte ani obrázek na zeď. Následují ploché a křížové šroubováky nejběžnějších velikostí a základní sada klíčů. Neobejdete se ani bez kombinovaných a štípacích kleští. Vše sice můžete zakoupit samostatně, lepší volbou ale může být zakoupení kompletní sady nářadí v kufříku. Nářadí v kufru budete mít snadno po ruce vždy přehledně srovnané. Pokud je součástí takového kufříku navíc například i gola sada s očky a ráčnou, pracovat se bude ještě snadněji.

Zapomenout nesmíte ani na takovou drobnost, jako je svinovací metr. Jeho délka by měla být nejméně 2 metry, delší ale bude lepší.

Docela jistě využijete i nějakou vrtačku. Klasická elektrická vrtačka nemusí být drahá, ty nejlevnější pořídíte již pod 1000 Kč. Je však několik důvodů, proč zvážit raději pořízení akumulátorové vrtačky. Akuvrtačka funguje i jako tzv. akušroubovák. Kdo někdy ručně šrouboval několik vrutů do dřeva asi dobře ví, jak neocenitelným pomocníkem může akušroubovák být. Už se vám také stalo, že jste vylezli s klasickou vrtačkou na štafle a zjistili, že máte krátký kabel? Pak následovalo hledání prodlužovacího kabelu, kterých sice máte doma několik, ale když je potřebujete, ne, a ne je najít…

I akumulátorovou vrtačku se vyplatí zakoupit v kufříku v sadě s nabíječkou a akumulátory. Zároveň se vyplatí vybírat takovou vrtačku, jejíž akumulátory lze použít pro napájení dalšího nářadí v rámci akumulátorových programů. Moderní lithiové akumulátory jsou sice výkonné, ale nejsou zadarmo. Proto když se později rozhodnete zakoupit nějaké další nářadí (přímočarou pilu, úhlovou brusku, okružní pilu, kompresor…), nemusíte kupovat další a další akumulátory a nabíječky. Takovou volbou může být například ACCU program 1278

ACCU program 1278

Jestliže máte místo na dílnu, určitě uvítáte stůl s úložným prostorem na nářadí a svěrák. V běžném bytě ale taková možnost není. Nechcete-li při práci likvidovat jídelní stůl, pořiďte si alespoň nějaký skládací stolek. Ve složeném stavu nezabere mnoho místa a po rozložení do něho upnete materiál a můžete vrtat a řezat dle libosti.

Pokud vás kutilství začne bavit a rozhodnete se, že si vybavíte dílnu, nezapomeňte, že je v ní třeba udržovat pořádek a na všechny ty piliny a hobliny budete potřebovat výkonný vysavač. Běžný vysavač pro domácnost sice udělá také nějakou práci, ale dílenské vysavače bývají výkonnější, robustnější a některé jsou dokonce vybavené zásuvkou pro připojená elektrického nářadí, která dokáže samočinně vysavač zapínat. Co to znamená? Hadici vysavače připojíte například k okružní pile a pilu kabelem zapojíte do zásuvky na vysavači. Jakmile začnete řezat, automaticky se zapne i vysavač a bude od pily nasávat piliny. Když přestanete řezat, vysavač se vypne.

… to už jsme ale poněkud za hranicí základního nářadí pro domácnost.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Co je rozhodující pro výběr sněhové frézy

Co je rozhodující pro výběr sněhové frézy

24. 11. 2022

Počasí bývá v posledních letech nevyzpytatelné. Ačkoli jsou zejména v nížinách zimy spíše blátivé, čas od času může…

Jak se postarat o vánoční stromek?

Jak se postarat o vánoční stromek?

23. 11. 2022

Již tuto neděli začíná Advent. Na adventním věnci rozsvítíme první svíčku a v obchodech se již objevily vánoční stromky…

Nářadí pro každou domácnost

Nářadí pro každou domácnost

22. 11. 2022

I když nejste zrovna kutil, bez nářadí se doma prostě neobejdete. Tu a tam je potřeba něco přišroubovat, utáhnout šroub…

Připravili jste zahradu na mrazy?

Připravili jste zahradu na mrazy?

16. 11. 2022

Venkovní vodovodní kohouty, hadice, zahradní vodárny, zavlažovací systémy, ale i filtrace u bazénu a další zařízení je…