Zvažujete stavbu skleníku?

29. 07. 2021

Zvažujete stavbu skleníku?

Konec léta a začátek podzimu je ideální čas pro stavbu nového skleníku. Slunce už nemá takovou sílu, nemusíte proto v poledne utíkat do stínu a můžete pracovat po celý den. V hotovém skleníku si pak na podzim připravíte půdu pro jarní výsev a výsadbu.

Možná si říkáte, proč pořizovat skleník, když podobnou funkci splní i fóliovník, který si postavíte svépomocí levněji a rychleji. Není to ale docela pravda. Levná fólie vydrží sotva jednu sezónu. Dražší a kvalitnější pak vydrží sotva 5 let. Konstrukci fóliovníku zpravidla vyrobíte ze dřeva, kterému vysoká vlhkost ve fóliovníku na životnosti také nepřidá. Jedinou výhodou fóliovníku pak je to, že se dá snadno přemístit.

Na rozdíl od fóliovníku může kvalitní skleník dobře sloužit i desítky let. Pro dlouhou životnost je ale nutné postavit skleník na kvalitním základu z betonu nebo cihel. U moderních skleníků jsou skla v oknech dnes často nahrazena polykarbonátovými deskami. Výhodou je, že jsou lehké, dostatečně pevné a na rozdíl od skla i lépe tepelně izolují.

Kvalitní polykarbonátové desky jsou navíc potažené UV fólií. Ta chrání polykarbonát před účinky UV záření, čímž zabraňuje degradaci materiálu. Polykarbonát vystavený dlouhodobě UV záření může ztrácet průhlednost a postupně zbělá. UV záření nemusí prospívat i některým rostlinám, takže ochranná vrstva na deskách přináší jen výhody.

Dnes se asi nevyplatí složitě vymýšlet vlastní konstrukci skleníku, lepší je pořídit hotovou stavebnici. Například skleníky HECHT jsou vybavené polykarbonátem s UV vrstvou a jejich konstrukce je vyrobena z lehkých hliníkových profilů, které nekorodují. Dva lidé takový skleník smontují za jedno odpoledne.

Pro skleník je rovněž důležité vybrat vhodné místo. Ideálně by na skleník mělo celý den svítit slunce, zároveň by měl být dobře chráněn před silným nebo nárazovým větrem. Určitě není dobré postavit jej někde pod strom, mohly by jej poškodit padající plody nebo větve.

V zimě je důležité nenechávat na skleníku ležet silnou vrstvu sněhu. Těžký mokrý sníh by mohl zohýbat hliníkové profily a vylámat polykarbonátové desky.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

21. 09. 2021

Konec léta a začátek podzimu je období, kdy se sklízejí poslední zbytky úrody, a záhony je nutné připravit na další…

Na jakém dřevě udit?

Na jakém dřevě udit?

16. 09. 2021

Nedávno jsme vám popsali konstrukci udírny a vysvětlili jsme úplně nejzákladnější postupy pro nakládání masa před…

Postavte si udírnu!

Postavte si udírnu!

15. 09. 2021

Kdysi bylo uzení jediným způsobem, jak na delší dobu zakonzervovat a uskladnit některé potraviny. Dnes ovšem udíme…