Znáte výhody venkovních žaluzií?

18. 06. 2024

Znáte výhody venkovních žaluzií?

Od jara se většina z nás těší na léto, kdy slunce rozehřeje zem a my se budeme moct natáhnout se studeným nápojem někde u vody. 

Jenže když se začnou teploty blížit k tropickým, ostré slunce rozpalující oknem interiér není zrovna příjemné. Klimatizace nestíhá, domácí pohoda klesá. 

Řešením je samozřejmě okna vhodným způsobem zastínit.  Můžeme sáhnout po závěsech nebo roletách, ty však nemají žádnou možnost regulace kolik světla do místnosti pustí. 

V tomto ohledu jsou nejlepší volbou žaluzie. Nakláněním lamel je možné plynule regulovat množství procházejícího světla.

Nicméně jakékoli interiérové zaclánění oken má v létě jednu zásadní nevýhodu. Sluneční paprsky rolety, závěsy i žaluzie rozehřívají jako radiátor, a tudíž udržet doma příjemnou teplotu je bez klimatizace nemožné. Řešení je při tom jednoduché a nejedná se o žádnou zásadní novinku.

Pokud jste někdy navštívili některé z měst na jihu Evropy, jistě jste si všimli, že většina starších domů má okna opatřena malebnými okenicemi. Okenice jsou vyplněné žaluziemi, kterými může proudit vzduch a částečně propouští i světlo. V interiéru starých kamenných domů okenice udržují příjemný chládek.

Venkovní okenice mají totiž poměrně zásadní vlastnost, že teplo udrží venku za oknem. I když je letní sluníčko rozpálí sebevíc, zůstávají za zavřeným oknem venku a nevyhřívají interiér. 

Dnes u moderních domů mohou stejnou funkci zastat venkovní předokenní žaluzie. I když je s jejich instalací vhodné počítat už při stavbě domu, na trhu jsou dostupná i různá řešení, které jejich instalaci umožní i na starší domy.

Nevýhodou venkovních žaluzií však je, že se nehodí na každý dům a jejich instalace může být složitá a nákladnější. Ovšem z dlouhodobého pohledu mohou ušetřit nemalé náklady za provoz klimatizace. 

V zimě naopak umožní pustit slunce dovnitř a tím snížit náklady za vytápění. V noci pak uzavřené žaluzie slouží jako další izolační vrstva. 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Pískoviště na zahradě pordporuje zdravý rozvoj dětí

Pískoviště na zahradě pordporuje zdravý rozvoj dětí

12. 07. 2024

Pískoviště na zahradě poskytne dětem hodiny zábavy a zároveň podporuje jejich rozvoj. Hraní na pískovišti rozvíjí…

Grilování: Udržte maso šťavnaté s jogurtovými marinádami

Grilování: Udržte maso šťavnaté s jogurtovými marinádami

09. 07. 2024

Grilování je oblíbená letní aktivita, která spojuje rodinu a přátele při společném jídle. Jedním z klíčů k úspěšnému…

Jak vytěžit ze své zahrady maximum?

Jak vytěžit ze své zahrady maximum?

04. 07. 2024

Naše zahrady, stejně jako vše ostatní, podléhají módním trendům. Zatímco naši předkové využívali takřka každý metr…

Mohou komáři přenášet nemoci a jak se před nimi chránit?

Mohou komáři přenášet nemoci a jak se před nimi chránit?

01. 07. 2024

Komár je u nás považován za jednoho z nejotravnějších tvorů. V našich zeměpisných šířkách si komáří kousnutí většinou…