Výpadek elektřiny? Benzínový záložní generátor je klíčem k nepřetržitému provozu

22. 06. 2023

Výpadek elektřiny? Benzínový záložní generátor je klíčem k nepřetržitému provozu

Klimatické změny způsobují, že počasí bývá stále extrémnější. Neobvykle silné větry a bouřky, přívalové deště, v zimě nečekaně silná námraza, to vše může způsobit výpadky elektřiny. Oprava poškozeného elektrického vedení může běžně trvat několik hodin, ovšem není výjimkou, že někdy trvá i celý den a déle. 

Většina domácností je při tom na elektřině závislá. Bez proudu se ocitáme bez základních elektrických zařízení. Nefunguje lednice a kazí se potraviny. Nefunguje čerpadlo ve studni nebo ve vrtu a jsme bez vody. Nefunguje čerpadlo v jímce pro tlakovou kanalizaci, nelze proto používat toaletu. Nemáme světlo, nemůžeme dobíjet mobilní telefon. V zimě nelze spustit oběhová čerpadla u topení, není možné napájet elektroniku topných systémů. Nefunguje ani tepelné čerpadlo.

I když je dnes stále více domů vybaveno solárními systémy s baterií, kapacita baterie je omezená a spotřebiče s vysokým odběrem energie zpravidla zvládnou napájet sotva pár hodin. Jakmile se baterie vybije, nastává problém.

Řešení může nabízet záložní generátor elektřiny, neboli tzv. elektrocentrála. Je vybavena benzínovým motorem, který pohání alternátor a generuje elektrickou energii. Tento generátor je schopen zajistit napájení důležitých spotřebičů, osvětlení a dalších zařízení, i když je hlavní zdroj elektřiny nedostupný. Vhodně zvolená a odborně zapojená elektrocentrála může dokonce nabíjet baterii solárních systémů a vyrovnávat tak její dobíjení i v v době, kdy je sluneční svit slabý, nebo v noci. 

Tento hybridní přístup kombinuje výhody obou zdrojů energie. Solární systém je čistý a obnovitelný zdroj energie, který snižuje spotřebu elektřiny z místní sítě. Elektrocentrála, na druhou stranu, poskytuje spolehlivý zdroj energie v případech nedostatečného slunečního svitu nebo v noci. Tím je zajištěno, že váš dům bude mít stálý dostatek elektřiny i v době dlouhodobého výpadku dodávky elektřiny ze sítě. Správná dimenzování a konfigurace systému je nejlepší nechat na odbornících, kteří vám pomohou navrhnout a implementovat optimální hybridní systém.  

Ovšem i v případě, že nemáte instalovaný solární systém, může vám správně zvolená elektrocentrála zajistit v případě výpadku elektřiny fungování nejdůležitějších elektrických zařízení v domě. I v tomto případě je však vhodné obrátit se na odborníky, kteří vám poradí s výběrem centrály, která bude dostatečně dimenzovaná pro napájení všech důležitých spotřebičů. 

Výpadky elektřiny způsobené bouřkami a silnými větry a dalšími nepředvídatelnými událostmi mohou být frustrující a omezující. Mít doma záložní generátor benzínové elektřiny je skvělým řešením, které zajistí nepřetržité napájení v případě výpadku. 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

05. 02. 2024

Zima se přehoupla do druhé poloviny a brzy v našich zahradách opět začnou opět pravidelně vrčet sekačky. Zatím co jedni…

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

01. 02. 2024

I když chladné únorové počasí nedává znát, že by se brzy mohlo ozvat jaro, máme vlastně jen pár týdnů k tomu, abychom…

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

31. 01. 2024

V době, kdy se příroda uložila k zimnímu spánku a stromy mají dobu vegetačního klidu je vhodné využít k zimnímu řezu.…

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

30. 01. 2024

Víte jak se v zimě starat o zahradu a zahradní techniku? Otestujte se v zábavném kvízu!