V čem budete topit letos v zimě?

02. 09. 2021

V čem budete topit letos v zimě?

Letošní léto pravděpodobně definitivně vzalo za své a zavládlo podzimní počasí. I když se dá předpokládat, že babí léto přinese ještě pár slunečných dní, je jasné, že trička a kraťasy můžeme pro letošní rok odložit do skříně.

V několika posledních letech jsme si tak nějak zvykli, že teplé počasí se protahovalo až do poloviny podzimu a tak jsou mnozí poměrně rychlým ochlazením na konci léta zaskočeni. V chladnějších částech republiky už někteří museli zatopit, a ti ostatní už nervózně sledují teploměr.

Pokud vám dosluhují kamna, rozhodně není čas čekat, až zima udeří v plné síle. Možná není hlavním důvodem k okamžité výměně jen skutečnost, že měnit vysloužilá kamna v plné topné sezóně je složitější, zvlášť pokud bude například  i komín vyžadovat stavební úpravy, ale i proto, že stará přesluhující kamna mohou být nebezpečná.  V neposlední řadě je také vzít v úvahu, že nová kamna s moderní konstrukcí často mnohem kvalitněji a především efektivněji spalují. Tím pádem více hřejí, což znamená, že nemusíte tak často přikládat čímž ušetříte i nějaké peníze, zároveň méně kouří a tudíž i méně zanášejí kouřovody.

Moderní krbová kamna mají navíc jednu další podstatnou výhodu. Plápolající oheň má na většinu lidí hypnotizující, až přímo magický vliv. Pohled do ohně nás fascinuje a zároveň uklidňuje. Snad je t tím, že oheň člověku po tisíce let poskytoval nejen teplo, ale i ochranu před dravou zvěří, zároveň umožnil připravovat kvalitní a výživnou potravu.

A abychom jen nechválili… Pokud si pořídíte krbová kamna do obývacího pokoje, zapomeňte, že byste v zimě mohli v klidu sledovat televizi.  Oči vám totiž vždy po chvíli sklouznou do plápolajícího ohně a zaposloucháte se do zvuku praskajícího dřeva…

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

21. 09. 2021

Konec léta a začátek podzimu je období, kdy se sklízejí poslední zbytky úrody, a záhony je nutné připravit na další…

Na jakém dřevě udit?

Na jakém dřevě udit?

16. 09. 2021

Nedávno jsme vám popsali konstrukci udírny a vysvětlili jsme úplně nejzákladnější postupy pro nakládání masa před…

Postavte si udírnu!

Postavte si udírnu!

15. 09. 2021

Kdysi bylo uzení jediným způsobem, jak na delší dobu zakonzervovat a uskladnit některé potraviny. Dnes ovšem udíme…