V čem budete topit letos v zimě?

02. 09. 2021

V čem budete topit letos v zimě?

Letošní léto pravděpodobně definitivně vzalo za své a zavládlo podzimní počasí. I když se dá předpokládat, že babí léto přinese ještě pár slunečných dní, je jasné, že trička a kraťasy můžeme pro letošní rok odložit do skříně.

V několika posledních letech jsme si tak nějak zvykli, že teplé počasí se protahovalo až do poloviny podzimu a tak jsou mnozí poměrně rychlým ochlazením na konci léta zaskočeni. V chladnějších částech republiky už někteří museli zatopit, a ti ostatní už nervózně sledují teploměr.

Pokud vám dosluhují kamna, rozhodně není čas čekat, až zima udeří v plné síle. Možná není hlavním důvodem k okamžité výměně jen skutečnost, že měnit vysloužilá kamna v plné topné sezóně je složitější, zvlášť pokud bude například  i komín vyžadovat stavební úpravy, ale i proto, že stará přesluhující kamna mohou být nebezpečná.  V neposlední řadě je také vzít v úvahu, že nová kamna s moderní konstrukcí často mnohem kvalitněji a především efektivněji spalují. Tím pádem více hřejí, což znamená, že nemusíte tak často přikládat čímž ušetříte i nějaké peníze, zároveň méně kouří a tudíž i méně zanášejí kouřovody.

Moderní krbová kamna mají navíc jednu další podstatnou výhodu. Plápolající oheň má na většinu lidí hypnotizující, až přímo magický vliv. Pohled do ohně nás fascinuje a zároveň uklidňuje. Snad je t tím, že oheň člověku po tisíce let poskytoval nejen teplo, ale i ochranu před dravou zvěří, zároveň umožnil připravovat kvalitní a výživnou potravu.

A abychom jen nechválili… Pokud si pořídíte krbová kamna do obývacího pokoje, zapomeňte, že byste v zimě mohli v klidu sledovat televizi.  Oči vám totiž vždy po chvíli sklouznou do plápolajícího ohně a zaposloucháte se do zvuku praskajícího dřeva…

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…