Údržba dřevěných prvků v zahradě

11. 10. 2021

Údržba dřevěných prvků v zahradě

Dřevo do moderní zahrady patří a prakticky v každé se nějaký dřevěný prvek najde. Ať už je to dřevěný nábytek, plaňkový plot, dřevěná terasa, pergola nebo kůlna, o dřevo je důležité pečovat s jistou pravidelností. Jedná se o přírodní materiál, který může být napaden škůdci, plísní nebo houbou, a tak když údržbu třeba jen jednou zanedbáte, může to vést k nenávratnému poškození.

Právě podzim je dobou, kdy je třeba dřevěné prvky v zahradě ošetřit. V první řadě dřevo kvalitní povrchovou úpravou zakonzervujeme na zimu. Pronikající vlhkost, která v dřevě v zimě zamrzá, rozrušuje strukturu dřeva. Dřevo se stává křehčím, snadněji praskne a otevírá se sporám hub a plísní. Povrchová úprava proto zároveň poskytuje dřevu ochranu před hnilobami.

Jaký nátěr zvolit? Různých typů ochranných nátěrů je na trhu nespočet a neustále se vyvíjejí nové. Bylo by proto asi chybou doporučit jeden konkrétní. Zkušený a poctivý prodejce vám vždy doporučí ten nejvhodnější, kdy zároveň zohlední vaše specifické požadavky i podmínky, kterým bude nátěr vystaven.

Dřevěné prvky zpravidla vyžadují údržbu jedenkrát za rok. S tím, jak se zlepšují vlastnosti ochranných nátěrů, v některých případech není nutné dřevo ošetřovat každoročně, nicméně je důležité stav dřeva každý rok alespoň zkontrolovat. A jelikož na podzim spousta rostlin shodí listí, často se nám takto zpřístupní i pergoly, které jsou v sezóně ukryté pod popínavými rostlinami, odkryjí se i ploty jinak skryté za keři a květinami. A právě dřevěným konstrukcím v blízkosti záhonů a rostlin je nutné věnovat zvláštní pozornost, neboť bývají vlivu vlhkosti vystavené nejvíce. Ochranné nátěry bývá zpravidla lepší provádět ve více slabších vrstvách, důležité ale je, aby bylo dřevo suché. Najít vhodnou dobu, kdy nátěr aplikovat, proto může být v sychravých podzimních dnech poněkud složitější.

Povrchová úprava zastřešených dřevěných teras bývá často podceňována, přestože je dřevo zatěžováno několikanásobně víc než kdekoli jinde. Špína a vlhkost se v něm přitom snadno stávají živnou půdou pro hnilobu. Podlahu proto ošetřujte každoročně. Pečlivě ji omyjte, nechte důkladně vyschnout a následně aplikujte speciální ochranný olej, který se vsákne do dřeva a hluboce je zakonzervuje proti pronikání vlhkosti.

O ochraně dřevěného nábytku jsme psali v článku již v srpnu, přesto si pár základních pravidel připomeneme. Nátěr volíme podle typu dřeva, před aplikací nábytek lehce přebrousíme jemným smirkovým papírem. V zimě nábytek na zahradě využívat nebudete, proto je nejvhodnější jej uklidit do suchých prostor. Není-li to možné, zakryjte jej alespoň vhodnou prodyšnou plachtou a zajistěte, aby nestál ve vodě po dešti nebo v kalužích z tajícího sněhu. Rozhodně jej ale nezakrývejte neprodyšnými fóliemi, pod kterými by se naopak vlhkost zadržovala.

Zkontrolujte dřevěné kůlny, pergoly a další dřevěné stavby. U nich opravdu není prostor na jakékoli zanedbání. Zpravidla bývají v kontaktu se zemí a vlhkost zde může způsobit u ukotvení konstrukce tak rozsáhlá poškození, která můžou mít za následek nutnost stržení celé stavby. Ochranné nátěry zde proto nepodceňujte. Nejvhodnější prostředek vám doporučí odborný prodejce. Zároveň nezapomeňte zkontrolovat pevnost a stabilitu takových staveb. Silné podzimní větry a později vrstva těžkého sněhu na střeše kvalitu konstrukce opravdu prověří.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…