Kámen nic nezkazí v žádné zahradě

04. 08. 2021

Kámen nic nezkazí v žádné zahradě

Přírodní materiály jsou dnes nezřídka nahrazovány v zahradách betonem a plastem. Do moderní zahrady se sice beton může hodit, ale ruku na srdce, v betonovém prostředí nemůže žádná rostlina působit zcela přirozeně.

Přírodní prvky, jako je kámen a dřevo, provázejí člověka od pravěku. A možná ještě déle. Možná právě kámen udělal člověka člověkem, když jej náš prapředek vzal poprvé do ruky, aby s ním rozbil tvrdý ořech. Kámen do přírody patří, mnozí věří, že kameny mohou vyzařovat pozitivní energii. Rozhodně kámen působí pozitivněji než umělý betonový prefabrikát. 

Možnosti využití kamene v zahradě jsou takřka neomezené. Tou nejjednodušší možností je využití kamínků jako mulče do záhonů. Oblázky nebo štěrk pod květinami a keři působí přirozeně a na rozdíl od kůry jsou trvanlivé. Efekt můžete zlepšit, když náhodně do drobného kamení rozmístíte pár větších balvanů. Květinový záhon zároveň může přejít plynule ve skalku. Stačí navršit pár balvanů a větších kamenů, mezery mezi velkými kameny vyplnit drobnějším štěrkem a pomocí štěrku dosypat i plynulý přechod po obvodu skalky. Vše pak působí naprosto přirozeně, na zahradě tak vlastně vznikne efekt dokonalého přírodního suťoviště.

Plochými kameny můžete nahradit nevzhledné betonové chodníky. Ať už poctivě vyskládáte z kamenů chodník, nebo do zahrady umístíte jen pár nášlapů, vždy dosáhnete vzhledu, který bude vzbuzovat pocit, že kameny tam prostě patří. Efekt umocníte v zahradách se sklonem, kde z kamenů vystavíte suché opěrné zídky a schody. Budou pěkné hned po dobudování, ještě lepší ale budou, až se v nich uchytí rostlinky.

Pokud se nebojíte lopaty a míchačky, kámen je skvělý stavební materiál. Z kamene lze vyzdít i vyšší zídky, zabetonovat je do chodníků, či do podlahy na terase.

S pomocí kamene také snadno skryjete vše, co je nevzhledné a kazí celkový dojem ze zahrady. Například nevzhledné betonové skruže studny obezděte kamenem, doplnit ji můžete i o dřevěnou střechu s falešným rumpálem.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…