Kámen nic nezkazí v žádné zahradě

04. 08. 2021

Kámen nic nezkazí v žádné zahradě

Přírodní materiály jsou dnes nezřídka nahrazovány v zahradách betonem a plastem. Do moderní zahrady se sice beton může hodit, ale ruku na srdce, v betonovém prostředí nemůže žádná rostlina působit zcela přirozeně.

Přírodní prvky, jako je kámen a dřevo, provázejí člověka od pravěku. A možná ještě déle. Možná právě kámen udělal člověka člověkem, když jej náš prapředek vzal poprvé do ruky, aby s ním rozbil tvrdý ořech. Kámen do přírody patří, mnozí věří, že kameny mohou vyzařovat pozitivní energii. Rozhodně kámen působí pozitivněji než umělý betonový prefabrikát. 

Možnosti využití kamene v zahradě jsou takřka neomezené. Tou nejjednodušší možností je využití kamínků jako mulče do záhonů. Oblázky nebo štěrk pod květinami a keři působí přirozeně a na rozdíl od kůry jsou trvanlivé. Efekt můžete zlepšit, když náhodně do drobného kamení rozmístíte pár větších balvanů. Květinový záhon zároveň může přejít plynule ve skalku. Stačí navršit pár balvanů a větších kamenů, mezery mezi velkými kameny vyplnit drobnějším štěrkem a pomocí štěrku dosypat i plynulý přechod po obvodu skalky. Vše pak působí naprosto přirozeně, na zahradě tak vlastně vznikne efekt dokonalého přírodního suťoviště.

Plochými kameny můžete nahradit nevzhledné betonové chodníky. Ať už poctivě vyskládáte z kamenů chodník, nebo do zahrady umístíte jen pár nášlapů, vždy dosáhnete vzhledu, který bude vzbuzovat pocit, že kameny tam prostě patří. Efekt umocníte v zahradách se sklonem, kde z kamenů vystavíte suché opěrné zídky a schody. Budou pěkné hned po dobudování, ještě lepší ale budou, až se v nich uchytí rostlinky.

Pokud se nebojíte lopaty a míchačky, kámen je skvělý stavební materiál. Z kamene lze vyzdít i vyšší zídky, zabetonovat je do chodníků, či do podlahy na terase.

S pomocí kamene také snadno skryjete vše, co je nevzhledné a kazí celkový dojem ze zahrady. Například nevzhledné betonové skruže studny obezděte kamenem, doplnit ji můžete i o dřevěnou střechu s falešným rumpálem.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

21. 09. 2021

Konec léta a začátek podzimu je období, kdy se sklízejí poslední zbytky úrody, a záhony je nutné připravit na další…

Na jakém dřevě udit?

Na jakém dřevě udit?

16. 09. 2021

Nedávno jsme vám popsali konstrukci udírny a vysvětlili jsme úplně nejzákladnější postupy pro nakládání masa před…

Postavte si udírnu!

Postavte si udírnu!

15. 09. 2021

Kdysi bylo uzení jediným způsobem, jak na delší dobu zakonzervovat a uskladnit některé potraviny. Dnes ovšem udíme…