Jak vybrat kamna podle výkonu?

07. 10. 2021

Jak vybrat kamna podle výkonu?

Ceny energií neustále stoupají, proto mnozí hledají, kde ušetřit. Ve většině domácností peněženku ohromně zatěžují náklady spojené s vytápěním. Tyto náklady spoustu lidí nutí každý rok sáhnout do kapsy hlouběji a hlouběji. Zejména pokud doma topí elektrickým kotlem, každé zdražení elektřiny pocítí velmi výrazně.

V současnosti je pravděpodobně ekonomicky nejvýhodnější topit dřevem, kterého je díky kůrovci v posledních letech více než dostatek, a i ceny palivového dřeva jsou stále celkem snesitelné.  Kvůli tomu však nemusíte rušit stávající elektrický kotel a instalovat kotel na dřevo. Náklady na takovou rekonstrukci spojené nejen s pořízením kotle, ale i nutnými stavebními úpravami by byly hodně vysoké. Snížit účet za topení přitom mohou i obyčejná krbová kamna. Podmínkou samozřejmě je, že máte v domě komín, ke kterému je připojíte.

Výhodou kombinovaného topení elektrickým kotlem a krbovými kamny je, že ve chvíli, kdy topíte v kamnech, termostat nebude spouštět kotel. Teprve když kamna vyhasnou a teplota vzduchu v místnosti klesne pod hodnotu nastavenou na termostatu kotle, kotel se automaticky spustí. V praxi to pak funguje tak, že v kamnech topíte podle potřeby. Například se vám nechce zatápět ve všední den, když se vrátíte pozdě odpoledne unaveni z práce. V té době tedy budete topit kotlem. O víkendu si zatopíte v kamnech. Sálavé teplo a oheň plápolající za prosklenými dvířky krbových kamen navodí tu správnou domácí pohodu. A v noci, až budete spát a v kamnech vyhasne, řízení vytápění kotlem se opět ujme termostat. A ačkoli se to nezdá, i pouhé víkendové topení v kamnech může ušetřit ročně několik tisíc korun na roční spotřebě elektřiny.

Aby však kamna fungovala efektivně, musí mít správný výkon. Nikoho asi nepřekvapí, že kamna s nedostatečným výkonem budou zcela logicky málo hřát, a tak je budete přetápět. To povede k jejich poškození a rapidnímu snížení jejich životnosti. A nepřiměřeně velká bude i spotřeba dřeva. Ne každý si přitom uvědomí, že kamna se zbytečně vysokým výkonem budete muset tlumit, abyste neměli přetopeno. Utlumená kamna budou více kouřit, což povede k zanášení komína a kouřovodů, a ani v tomto případě nebude spotřeba dřeva optimální. Proto je nutné určit správně požadovaný výkon kamen ještě dříve, než si jejich konkrétní typ pořídíte. S tím vám může pomoci naše jednoduchá kalkulačka:   

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…