Jak připojit nová kamna do starého komína

16. 08. 2022

Jak připojit nová kamna do starého komína

Léto sice končí až v druhé třetině září, ale rozhodně bychom se neměli nechat příjemnými teplotami ukolébat. Poslední roky nás opakovaně přesvědčily, jak nepředvídatelné počasí může být.

Možná jste stejně jako já byli zvyklí, s nástupem chladného počasí jednoduše otočit termostatem a oknem z domova sledovat nástup podzimu. Letos ale bude pro mnohé situace jiná. Topit plynem nebo elektřinou je dnes luxus, který si pravděpodobně zvolí jen ti, co jinou možnost nemají.

Zvýšený zájem o krbová kamna všeho druhu však ukazuje, že stále více lidí bude letos topit dřevem. S tím však může vyvstat několik problémů.

Ti, kteří se před lety kamen zbavili a přešli na elektřinu nebo plyn, budou nyní kamna opět připojovat do starých komínů. Na první pohled to sice může vypadat jako snadná záležitost, jenže…

Každá kamna mají jiné nároky na průměr i materiál komínového průduchu. V každém případě je nutné začít kontrolou stavu komína a jeho vyčištěním. Mimochodem povinnost čištění a kontroly dokonce ukládá zákon a provádět by se měla alespoň jednou ročně. Tu provede kominík, který vám vydá potvrzení.

Pokud víte, jaká kamna komín využívala, nejjednodušší bude pořídit kamna podobných parametrů. Zde je dobré poznamenat, že skladové zásoby prodejců kamen nejsou neomezené a tak se snadno může stát, že některé typy kamen mohou být v souvislosti se zvýšeným zájmem rychle vyprodané.

Jestliže se rozhodnete použít kamna odlišná, než ty pro které byl komín určen, bude nutné poradit se s odborníkem, který spočítá a ověří, zda je připojení kamen ke stávajícímu komínu možné, nebo je nutná jeho úprava. V případě úpravy komína se pak nevyhnete ani nutné revizi.

Vytáhnout ze stodoly stará kamna po babičce také nemusí být vždy dobrý nápad. Když už se k tomu rozhodnete, nechte je raději zkontrolovat odborníkem, zda jsou v pořádku a plně funkční.

Nezapomínejte, že pravidelné kontroly komína jsou povinné. Doklady o provedené kontrole si schovejte, jinak může hrozit tučná pokuta. V případě požáru může tyto doklady vyžadovat i pojišťovna. A především kontrolami chráníte zdraví a život svůj i své rodiny. Pár ušetřených stokorun určitě nestojí za otravu oxidem uhelnatým.

Autor: PST

 

Související produkty:

KAMNA HECHT


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…