Chraňte trávník pomocí nášlapů

02. 01. 2023

Chraňte trávník pomocí nášlapů

Podzim a zima je obdobím, kdy trávník trpí nejvíc. Na většině míst v naší zemi jsou v posledních letech zimy poměrně teplé, sníh zpravidla napadne jen výjimečně na několik málo dní. Většinou je deštivo, zahrada je promáčená a na trávník bychom neměli raději vůbec vstupovat. V blátivé hlíně se rychle vyšlapávají cestičky a trávník, který v tomto období prakticky neroste, nedokáže poničená místa obnovovat.  

Jenže ne vždy je možné na trávník v tomto období nevstupovat a na jaře se trávník zašlapaný do bláta vzpamatovává velice špatně. Navíc chodit po kluzném blátě například do dřevníku je nebezpečné, navíc si domů na botách nanosíte hodně špíny. Jenže co dělat, když nechcete složitě budovat po zahradě dlouhé chodníčky? Řešením mohou být nášlapy. Poměrně rychle obrostou trávníkem, nepůsobí proto příliš rušivě a jelikož jsou zapuštěné na úroveň země, nemusíte se  bát přejet je sekačkou. Odpadá tak i obsekávání trávy vyžínačem kolem obrubníků.

Jako nášlapy je asi nejvhodnější použít betonové dlaždice. Vydrží mnoho let prakticky bez údržby. Jestliže nechcete dlaždice kupovat, relativně snadno je doma vyrobíte sami. Stačí si vyrobit třeba z latí vhodnou formu, beton umícháte například elektrickým míchadlem. Výhodou doma vyráběných nášlapů je, že můžete popustit uzdu své fantazii a z plechu vytvarovat formu libovolného tvaru a odlévat nášlapy, které nikdo jiný nemá.

Můžete zkusit vyrobit i betonové dlaždice s dekorem dřeva. Stačí vybrat prkno s pěknou texturou, pomocí drátěného kartáče opatrně vybrousit, aby textura plasticky vystoupila. Prkno ošetřete například lakem a kolem vytvořte formu z latí. Formu vylijte polyuretanovou gumou a nechte ztuhnout. Po vytvrdnutí opatrně odstraňte prkno a takto vzniklou polyuretanovou formu pak můžete opakovaně využít k odlévání betonových dlaždic.   

A nášlapy nemusí být jen v klasické šedé barvě. Na trhu jsou dostupné různé pigmenty, kterými beton obarvíte na libovolnou barvu. Snadno tak můžete imitovat například cihlovou barvu, nášlapy ale mohou být třeba i hnědé, žluté, zelené, modré nebo černé. Zkrátka je snadno barevně sladíte s ostatními prvky v zahradě.

Nádherné jsou kamenné nášlapy, protože se jedná o přírodní materiál ovšem počítejte s vyšší cenou. Vybírejte však hlavně takové, které nekloužou. Pokud však není kámen zcela rovný, nepůjde jej přejíždět sekačkou.

Hezké mohou být i dřevěné nášlapy, ty však mají omezenou životnost. Rozhodně se ale vyvarujte použití starých železničních pražců. Ty bývají napuštěné jedovatými látkami, které mohou kontaminovat půdu i vodu.

Nášlap položte na trávník a opatrně si obvod vyznačte rýčem nebo lopatkou. Ve vyznačeném místě odstraňte drny a zeminu do hloubky odpovídající tloušťce nášlapu. Dno vysypte vrstvičkou jemného písku. Po uložení jej opatrně (aby nepraskl) poklepejte gumovou palicí, aby si dobře sedl. Správně usazený nášlap se nesmí houpat a musí být v rovině s povrchem půdy.

A kdy s budováním nášlapů začít? Ideální doba je brzy na jaře dřív, než se pustíte do obnovy poničeného trávníku. K vymezení trasy se můžete orientovat podle toho, kde jste v zimě vyšlapali cestičky.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Máte doma mravence? Zbavte se jich bez kompromisů!

Máte doma mravence? Zbavte se jich bez kompromisů!

17. 05. 2024

Nikoho nepotěší zástup mravenců pochodující po kuchyňské lince. Zbavit se jich natrvalo je prakticky nemožné. 

Zabezpečení chaty: Prevence proti zlodějům a ochrana majetku

Zabezpečení chaty: Prevence proti zlodějům a ochrana majetku

13. 05. 2024

Chatařská sezóna se opět rozjela v plném proudu. Každý, kdo může, na konci pracovního týdne vyrazí z města, aby si…

Pravda o využití jedlé sody v zahradě: Může zlepšit chuť rajčat?

Pravda o využití jedlé sody v zahradě: Může zlepšit chuť rajčat?

13. 05. 2024

Při procházení internetu můžete často narazit na zaručené tipy, které vám zajistí lepší úrodu, šťavnatější plody, nebo…

Kdy a jak se zbavit mravenců?

Kdy a jak se zbavit mravenců?

10. 05. 2024

Mravenci jsou součástí přírody, mohou být i užiteční, proto není vždy nutné mraveniště v zahradách likvidovat. V…