Chcete na zahradě skalku? Začněte jí budovat na podzim!

08. 09. 2023

Chcete na zahradě skalku? Začněte jí budovat na podzim!

Skalka je jedním z nejméně náročných a zároveň efektivních způsobů, jak zkrášlit zahradu. I když je zpočátku její vybudování složité a pracné, následná údržba vyžaduje o poznání méně úsilí než pravidelné okopávání, zalévání a odplevelování záhonů. Pokud je skalka založena správně a je osazena vhodnými rostlinami, běžný plevel v ní nemá šanci a bude vyžadovat jen minimální závlahu v těch nejsušších obdobích. 

Pro založení skalky vyberte slunné a suché místo. Rozhodně ji nikdy nebudujte pod stromy, které by na ni vrhaly stín. Navíc odklízení spadaného listí ze skalky je složité. Také skalničky většinou vyžadují dostatek slunečného svitu a ve stínu by jen živořily.

K tomu, proč začít skalku budovat na podzim je dobrý důvod. Před tím, než do ní začnete cokoli sázet, je nutné, aby si veškerý materiál tzv. sedl.  Střídání teplot, deštivé počasí, sníh a mráz tento proces urychlí a na jaře bude skalka připravená k výsadbě rostlin. 

Chcete-li aby skalka vypadala přirozeně, použijte jen kamení jednoho druhu. Ideální je, když v lomu zakoupíte velké kameny a štěrk různé frakce (velikosti). Základ budou tvořit nepravidelně rozmístěné velké kameny. Kolem nich dejte menší kameny a vše spojte vrstvou štěrku tak, aby vnikl dojem, že tato suť vznikla zvětráváním menší skály. Větší balvany můžete zapustit částečně do země, aby měly dobrou stabilitu. Hranici skalky vytvořte z řady větších kamenů, které směrem do skalky opět zasypte kamennou drtí.

Přirozenost celé kompozice můžete umocnit i tím, že do zahrady umístíte jeden nebo více velkých balvanů jako solitér. Nechte je třeba vyčnívat z trávníku nedaleko skalky. 


Už jste někdy slyšeli pojem suchý potok? Jedná se o zahradní prvek imitující koryto potoka, kterým můžete propojit skalky, záhony, nebo jej použít jako samostatný předěl užitné a okrasné části zahrady. Aby byl dojem koryta potoka co nejrealističtější, použijte pro jeho vybudování oblázky a kameny ohlazené vodou. 

Nebojíte-li se odvážnějších projektů, můžete zkusit zkombinovat skalku, skutečný potok a zahradní jezírko. Lze tak vytvořit dojem horského potůčku. Je však důležité potůček dobře izolovat od skalky, vysoká vlhkost by skalničkám vadila. 

Koryto potoka vyložte jezírkovou folií, na kterou vyskládejte kameny tak, aby tvořily kaskády a dno vysypte oblázky. Potok bude končit v jezírku, ze kterého se bude voda čerpat potrubím pod zemí na začátek potoka. Na začátku potoka může voda vyvěrat například jako pramen mezi kameny, nebo můžete vytvořit studánku, ze které bude voda přetékat do potoka. 

 

 

 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

28. 11. 2023

I když se může zdát, že s nástupem zimy na zahradě není moc práce, opak je pravdou. V prosinci sice již nesekáme trávu,…

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

27. 11. 2023

Živý řezaný vánoční stromek provoní domov jehličím a pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Stromečky, které…

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

27. 11. 2023

Od Nového roku se na čerpacích stanicích budeme setkávat s benzínem s označením E10. Doposud jsme byli zvyklí na…

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

20. 11. 2023

I když se díky letošnímu nadprůměrně teplému počasí příroda tváří, jako kdyby začínal podzim, advent je prakticky za…