Chcete na zahradě skalku? Začněte jí budovat na podzim!

08. 09. 2023

Chcete na zahradě skalku? Začněte jí budovat na podzim!

Skalka je jedním z nejméně náročných a zároveň efektivních způsobů, jak zkrášlit zahradu. I když je zpočátku její vybudování složité a pracné, následná údržba vyžaduje o poznání méně úsilí než pravidelné okopávání, zalévání a odplevelování záhonů. Pokud je skalka založena správně a je osazena vhodnými rostlinami, běžný plevel v ní nemá šanci a bude vyžadovat jen minimální závlahu v těch nejsušších obdobích. 

Pro založení skalky vyberte slunné a suché místo. Rozhodně ji nikdy nebudujte pod stromy, které by na ni vrhaly stín. Navíc odklízení spadaného listí ze skalky je složité. Také skalničky většinou vyžadují dostatek slunečného svitu a ve stínu by jen živořily.

K tomu, proč začít skalku budovat na podzim je dobrý důvod. Před tím, než do ní začnete cokoli sázet, je nutné, aby si veškerý materiál tzv. sedl.  Střídání teplot, deštivé počasí, sníh a mráz tento proces urychlí a na jaře bude skalka připravená k výsadbě rostlin. 

Chcete-li aby skalka vypadala přirozeně, použijte jen kamení jednoho druhu. Ideální je, když v lomu zakoupíte velké kameny a štěrk různé frakce (velikosti). Základ budou tvořit nepravidelně rozmístěné velké kameny. Kolem nich dejte menší kameny a vše spojte vrstvou štěrku tak, aby vnikl dojem, že tato suť vznikla zvětráváním menší skály. Větší balvany můžete zapustit částečně do země, aby měly dobrou stabilitu. Hranici skalky vytvořte z řady větších kamenů, které směrem do skalky opět zasypte kamennou drtí.

Přirozenost celé kompozice můžete umocnit i tím, že do zahrady umístíte jeden nebo více velkých balvanů jako solitér. Nechte je třeba vyčnívat z trávníku nedaleko skalky. 


Už jste někdy slyšeli pojem suchý potok? Jedná se o zahradní prvek imitující koryto potoka, kterým můžete propojit skalky, záhony, nebo jej použít jako samostatný předěl užitné a okrasné části zahrady. Aby byl dojem koryta potoka co nejrealističtější, použijte pro jeho vybudování oblázky a kameny ohlazené vodou. 

Nebojíte-li se odvážnějších projektů, můžete zkusit zkombinovat skalku, skutečný potok a zahradní jezírko. Lze tak vytvořit dojem horského potůčku. Je však důležité potůček dobře izolovat od skalky, vysoká vlhkost by skalničkám vadila. 

Koryto potoka vyložte jezírkovou folií, na kterou vyskládejte kameny tak, aby tvořily kaskády a dno vysypte oblázky. Potok bude končit v jezírku, ze kterého se bude voda čerpat potrubím pod zemí na začátek potoka. Na začátku potoka může voda vyvěrat například jako pramen mezi kameny, nebo můžete vytvořit studánku, ze které bude voda přetékat do potoka. 

 

 

 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Pískoviště na zahradě pordporuje zdravý rozvoj dětí

Pískoviště na zahradě pordporuje zdravý rozvoj dětí

12. 07. 2024

Pískoviště na zahradě poskytne dětem hodiny zábavy a zároveň podporuje jejich rozvoj. Hraní na pískovišti rozvíjí…

Grilování: Udržte maso šťavnaté s jogurtovými marinádami

Grilování: Udržte maso šťavnaté s jogurtovými marinádami

09. 07. 2024

Grilování je oblíbená letní aktivita, která spojuje rodinu a přátele při společném jídle. Jedním z klíčů k úspěšnému…

Jak vytěžit ze své zahrady maximum?

Jak vytěžit ze své zahrady maximum?

04. 07. 2024

Naše zahrady, stejně jako vše ostatní, podléhají módním trendům. Zatímco naši předkové využívali takřka každý metr…

Mohou komáři přenášet nemoci a jak se před nimi chránit?

Mohou komáři přenášet nemoci a jak se před nimi chránit?

01. 07. 2024

Komár je u nás považován za jednoho z nejotravnějších tvorů. V našich zeměpisných šířkách si komáří kousnutí většinou…