Čím nejlépe ohřát vodu v bazénu

26. 06. 2024

Čím nejlépe ohřát vodu v bazénu

Ohřev vody v bazénu může výrazně prodloužit koupací sezónu. Vhodná teplota vody také zajišťuje komfort při koupání. Vodu v bazénu lze ohřívat několika způsoby, z nichž každý má své výhody i nevýhody.

Solární plachty

Solární plachta je nejlevnější a nejsnadnější způsob, jak ohřívat vodu v bazénu během slunečných dnů a během noci bránit jejímu chladnutí. Plachta je opatřena vzduchovými komůrkami, díky kterým plave na hladině. Slunce během dne plachtu ohřívá a ta předává teplo do vody. V noci vzduchové komůrky slouží jako izolační vrstva.

Solární ohřev vody

Jedná se o nejrozšířenější způsob ohřevu vody. Solární kolektory se poměrně snadno instalují, proto se často využívají i unejlevnějších nadzemních zahradních bazénů. Jejich výhodou je nízká pořizovací cena, prakticky nulové náklady na provoz a již zmíněná snadná instalace. Zapojují se za filtraci, aby jimi protékala přefiltrovaná voda a nezanášely se nečistotami. Bohužel ohřívají vodu jen když svítí slunce, v chladných dnech při zatažené obloze mohou vodu dokonce ochlazovat. Proto je vhodné zapojit je dvoucestným ventilem do odbočky, aby bylo možné vodu přesměrovat mimo panel a filtraci bylo možné provozovat i v chladnějších dnech. Zároveň tak během tropických dnů zabráníte přehřívání vody. Příliš teplá voda v bazénu by nebyla v létě osvěžující a zároveň by se v ní snadněji množily řasy a další mikroorganismy.

Tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla odebírají teplo ze vzduchu a předávají je do vody. Jejich konstrukce umožňuje ohřívat vodu i na několikanásobně vyšší teplotu, než jakou má vzduch. Díky tomu, že čerpají teplo ze vzduchu a k ohřevu nevyužívají přímo elektřinu, mohou na odebranou kilowatthodinu energie vyrobit i několikanásobek tepla. Výkon však závisí na teplotě vzduchu. Jejich výhodou je opět poměrně snadná instalace. Plusem je také možnost nastavení požadované teploty vody a výrazné prodloužení koupací sezóny. Nevýhodou jsou zejména vyšší pořizovací náklady. Navíc, přestože tepelná čerpadla pracují velice efektivně, při dnešních cenách energií je nutné počítat s tím, že si za jejich provoz připlatíte.

Elektrický ohřev bazénu

Jedná se vlastně o přímotop využívající k ohřevu vody elektrickou topnou spirálu. Pro ohřev vody je tedy využívána výhradně elektrická energie. Díky tomu je elektrický ohřev naprosto nezávislý na slunci nebo teplotě vzduchu, ovšem hodnota této výhody je dnes podstatně snižována vysokou spotřebou elektrické energie. Pro většinu uživatelů je proto ekonomicky únosný elektrický ohřev vody ve vířivce nebo menším krytém bazénu.

Tepelný výměník

Tepelné výměníky využívají k ohřevu bazénové vody různé zdroje tepla. Mohou to být plynové kotle, domácí tepelná čerpadla, solární kolektory apod. Mají poměrně vysokou účinnost a pořizovací náklady také nejsou nikterak astronomické. Vyžadují však složitější instalaci, kterou je lepší svěřit odborníkovi.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Pískoviště na zahradě pordporuje zdravý rozvoj dětí

Pískoviště na zahradě pordporuje zdravý rozvoj dětí

12. 07. 2024

Pískoviště na zahradě poskytne dětem hodiny zábavy a zároveň podporuje jejich rozvoj. Hraní na pískovišti rozvíjí…

Grilování: Udržte maso šťavnaté s jogurtovými marinádami

Grilování: Udržte maso šťavnaté s jogurtovými marinádami

09. 07. 2024

Grilování je oblíbená letní aktivita, která spojuje rodinu a přátele při společném jídle. Jedním z klíčů k úspěšnému…

Jak vytěžit ze své zahrady maximum?

Jak vytěžit ze své zahrady maximum?

04. 07. 2024

Naše zahrady, stejně jako vše ostatní, podléhají módním trendům. Zatímco naši předkové využívali takřka každý metr…

Mohou komáři přenášet nemoci a jak se před nimi chránit?

Mohou komáři přenášet nemoci a jak se před nimi chránit?

01. 07. 2024

Komár je u nás považován za jednoho z nejotravnějších tvorů. V našich zeměpisných šířkách si komáří kousnutí většinou…