Zobrazit kategorie

Vybíráte kultivátor?

21. 07. 2024

Léto pomalu končí, nadešel čas sklizně a péče o záhony. Pomalu můžeme připravit některé záhony na příští sezónu. Někteří se do menších záhonů pustí klasicky s rýčem a motykou. Pokud však nechcete trávit dlouhé hodiny tvrdou prací, je lepší využít některý z kultivátorů. V nabídce HECHT naleznete kultivátory vhodné jak pro ty nejmenší záhony, tak stroje vhodné i pro menší soukromé farmy.

Kultivátory pracují tak, že sada rotačních radliček drtí, obrací a mísí zeminu. Proto je možné kultivátorem zeminu nejen kypřit, ale i do ní zapracovat například kompost a hnojivo. Nejmenší kultivátor HECHT 730 je ideálním pomocníkem pro drobné zahrádkáře v malých záhonech. S pracovní šířkou 32 cm a čtyřmi sadami kultivačních radliček je možné s tímto strojem pracovat v přesně vymezených záhonech, proto bývají tyto typy malých kultivátorů často také označovány jako elektrická motyka.  Příkon 750 W jej umožní použít i ve většině zahrádkářských kolonií, kde bývají slabší elektrické rozvody.

V místech, kde není elektrický proud dostupný a je třeba obdělávat malé záhony, pak může být dobrou alternativou k elektrickým kultivátorům novinka letošní sezóny, malý motorový kultivátor HECHT 743. Tento stroj je poháněný dvoutaktním motorem s výkonem 2 HP, záběr stroje je 23,5 cm. Aby se se strojem snadno manipulovalo, je vybaven pojezdovými koly, které před započetím kultivace snadno zvednete do pracovní polohy. Díky kompaktním rozměrům a nízké hmotnosti se se strojem snadno a přesně obdělávají menší přesně vymezené záhony. Kultivátor vám ušetří nejen spoustu dřiny, ale i času, který pak můžete věnovat příjemnější činnosti, než je práce s rýčem.

Pokud nechcete opravdu multifunkční stroj a jde Vám především o zpracování záhonu pomocí kultivačních radliček, může být vhodným například HECHT 750, který má je vybaven samostatnou osou pro pojezd a samostatnými kultivačními radličkami zavěšenými v závěsu. Stroj je díky tomu velice stabilní, při práci se plynule pohybuje a pro jeho obsluhu není třeba prakticky žádná fyzická síla, na rozdíl od běžnějších jednoosých kultivátorů, které je nutné při práci držet řídítky ve správné poloze. Stroj je možné opatřit i ocelovými lopatkovými koly pro zlepšení trakce při práci, nebo je možné po sejmutí radliček připojit hrobkovač.

Jestliže naopak hledáte skutečně multifunkčního pomocníka, jistě vás zaujme HECHT 7100. Dodáván je jako samostatný kultivátor s šesti sadami radliček, možné je jej zakoupit i jako celý set s valníkem, koly a dalším příslušenstvím pro přestavbu na jednoosý traktor. Jako další volitelné příslušenství je pak možné dokoupit jednostranný pluh, oboustranný pluh, plečku, třícestnou sečku, hrobkovač, vyorávač brambor, velká kola s pneu, ocelová lopatková kola pro orání, pomocnou svítilnu, pomocná závaží, pro příští sezónu je vyvíjena například bubnová sekačka.

 

Zpět na předchozí stránku

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.