Zobrazit kategorie

Tříkolové sekačky ovládají zahrady

21. 07. 2024

Mohlo by se zdát, že na něčem tak tradičním, jako je běžná rotační zahradní sekačka již není mnoho, co by se dalo vylepšit. Přesto se ve společnosti HECHT MOTORS s.r.o. stále snažíme přicházet s novými nápady, inovovat, vylepšovat. Často stačí pohled do zahrady na člověka zápasícího se sekačkou okolo okrasného keře, kulatého záhonu, nebo bazénu, abychom pochopili, že by bylo vhodné sekačku vyrobit tak, aby s ní nikdo nemusel bojovat a sekání bylo jednodušší. A tak se zrodil nápad přijít se sekačkou, která by umožnila snadné manévrování, aniž by obsluha musela vysilujícím způsobem zápasit s madlem a se sekačkou objíždět překážky po zadních kolech.

Stačilo jediné - nahradit přední kola jediným kolem, vhodně uloženým na otočném čepu tak, aby mohla sekačka plynule zatáčet. Takové řešení umožní jednoduše objíždět překážky, sekat ve složitých křivkách. Není tedy nutné zvedat přední kola sekačky pokaždé, když je potřeba zatočit. Jestliže si uvedomíme, že s předními koly je vlastně zvedán i nůž, není tímto způsobem sečení s běžnou "čtyřkolkou" dosáhnout okolo překážek posečení trávníku v jednotné výšce. I tento problém je tedy "tříkolkou" elegantně vyřešen, pravidelně udržovaný trávník bude mít skutečně exkluzívní vzhled i v hůře přístupných místech. Navíc funkce Edge Cutting, kdy díky šikovně tvarovanému šasi dosáhne nůž prakticky až k samotnému okraji překážky, zajistí snadné sečení i podle zdí nebo plotů a ve spojení s manevrovatelností tříkolky například i podle kulatých nadzemních bazénů. 

Pro posečení větší plochy, kdy je třeba pojíždět v rovných pruzích však volné přední kolo není právě ideální. I zde jsme pro vás našli řešení, kterým je možnost aretace. Přímo na madle sekačky stačí přesunout malou páku a čep zajistí kolo v přímém směru. Sekačka pak perfektně drží rovnou stopu a její použití je stejné, jako u kterékoli čtyřkolé sekačky.

Počáteční nejistota z nízké stability tříkolého provedení se rozplynula při prvním testu prototypu. Těžiště sekačky, které je položené nízko vzadu, a proto je většina hmotnosti na zadních kolech, zajišťuje naprosto stejnou stabilitu, jakou mají čtyřkolé sekačky, ba dokonce v jistých ohledech je často stabilita i vyšší, protože všechna tři kola jsou neustále v kontaktu s terénem. Nemůže se proto nikdy stát, že na nerovném povrchu zůstává jedno kolo viset ve vzduchu, jako je tomu u čtyřkolých sekaček, které na různých terénních vlnách moderních zahrad mohou stabilitu snadno ztrácet.

Marně jsme hledali nějakou nevýhodu, kterou konstrukce se třemi koly přináší. Je s podivem, že si tříkolka nenašla cestu do našich zahrad dříve. Po desítky let zaběhlý čtyřkolový systém je osvědčený, ale evidentně překonaný. Proto je čas překonat i nedůvěru a zkusit něco nového, lepšího...

 

Zpět na předchozí stránku

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.