Zobrazit kategorie

Nebaví vás sekat trávu?

21. 07. 2024

Pro někoho je pravidelné sečení odpočinkem, při kterém může relaxovat. Pro mnoho dalších je udržování perfektně střiženého trávníku dokola se opakujícím zlem. Ti pak pošilhávají po robotických sekačkách, ovšem od nákupu je odrazuje nedůvěra a vysoká cena. Máme pro vás ovšem dobrou zprávu: Na robotického pomocníka do zahrady už není nutné šetřit dlouhé měsíce! Malou robotickou sekačku lze pořídit již za cenu běžné rotační sekačky.


Jak vlastně taková robotická sekačka pracuje?

V nastavených dnech a časech se sekačka automaticky aktivuje a z nabíjecí základny se vydá do práce. Dny i čas si snadno navolíte sami například tak, aby vás sekačka nerušila v době, kdy chcete na zahradě relaxovat. Sekačka je navíc vybavena dešťovým senzorem, pokud prší, sečení trávníku chytře odloží na později. Když jí dochází energie, sama se vrátí na nabíječku a v práci pokračuje, až když je opět plně nabitá.


Jak sekačka pozná, kde má sekat?

Od nabíjecí základny je okolo pozemku veden vymezovací vodič, který vysílá pro sekačku signál. Sekačka ví, že se má pohybovat pouze v prostoru vymezeném vodičem. Nemůže se tak stát, že by se sekačka v nestřežený okamžik otevřenými vraty vydala na výlet k sousedům. Vodič také slouží jako navigace, podle které sekačka vždy spolehlivě najde svou nabíjecí základnu.


Jak složitá je instalace robotické sekačky?

Nejprve musíte na zahradě dobře zvolit místo, kde bude sekačka „bydlet“, tedy kde jí umístíte její nabíjecí stanici. Ideální místo je takové, odkud může sekačka dobře vyjíždět na pozemek, který bude sekat, v cestě jí nebudou vadit žádné zbytečné překážky. Není od věci, aby měla sekačka svůj „pelíšek“ ve stínu, vedro z letního slunce elektronice a akumulátorům moc neprospívá. A když bude základna navíc chráněna před přírodními vlivy, jako jsou déšť a kroupy, nový robotický obyvatel zahrady vám za to bude vděčný.

Druhým úkonem je sekačce vymezit vodičem prostor, kam bude chodit „spásat trávu“. Vodič stačí umístit jen velice mělce pod trávník, aby se zamezilo jeho poškození. Umístění tohoto neviditelného plotu pro sekačku sice dá poněkud více práce, naštěstí to ale děláte jen jednou.

Tím posledním pak je umístění sekačky na základnu a nastavení času, kdy má spát a kdy pracovat. Tlačítky prostě navolíte na displeji dny v týdnu a hodiny, kdy se má sekačka probudit do práce.

 

A poseče robotická sekačka trávník kvalitně?

Robotická sekačka na rozdíl od té ručně vedené nemusí čekat, až si na ni uděláte čas. Pokud bude třeba, může sekat trávník klidně každý den. A pravidelné sečení, kdy zastřiháváte pouze krátké konečky, trávníku rozhodně prospěje více, než když jej jednou týdně motorovou sekačkou osekáte na poloviční výšku. Navíc drobné kousky, které robotická sekačka odsekává, propadnou pod trávník k jeho kořenům, kde rychle seschnou a zetlejí. Stanou se tak vlastně hnojivem podporujícím zdravý růst trávníku. Důležité zároveň je, že neustále rovnoměrně zastřižený trávník bude prospívat lépe než ten, který jednou za čas zkrátíte o polovinu výšky, čímž pustíte slunce na spodní část trávníku doposud zvyklou na stín. V krajním případě pak může ostré letní slunce trávník spálit. Robotická sekačka je proto k trávníku mnohem citlivější, a ten pak lépe prospívá.

 

Je sekačka bezpečná?

Sekačka je vybavena několika senzory. První část senzorů hlídá, aby sekačka neopustila vymezený prostor. Další senzory zajistí, že pokud sekačka ve vymezeném prostoru narazí na nějakou překážku, dokáže se jí vyhnout. Důležité jsou pak polohové senzory. Pokud by se sekačka z nějakého důvodu převrátila, nože se okamžitě zastaví. Nože jsou navíc kryté tak, že v běžné poloze sekačky k nim není přístup. Jestliže by například děti chtěly za provozu prozkoumat nože, jakmile sekačku nakloní, okamžitě se vypne. Navíc je sekačka na vrchní straně vybavena velkým tlačítkem „STOP“.

 

A je robotická sekačka nějak chráněna proti krádeži?

Pokud má pracovat i v době, kdy nejste doma, těžko ji můžete mít pod zámkem. Jistý způsob, jak zloděje odradit, tu však je. Jak jsme si již uvedli, sekačka je vybavena polohovým čidlem. Kdykoli sekačku zvednete a nakloníte, sekačka se deaktivuje a pro její opětovné spuštění musíte zadat kód PIN. Zloděj, který by sekačku ukradl, ji tedy při přenášení deaktivuje, a pokud nezná PIN, je mu sekačka k ničemu.

 

Robotické sekačky HECHT

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.