Zobrazit kategorie

Nejčastější dotazy k provzdušňovačům

✅ Co je vertikutace?

✅ Jak vertikutátor pracuje?

✅ Kdy vertikutaci provádět?

✅ Jak správně vertikutovat?

✅ Jak se o trávník postarat po vertikutaci?

✅ Mají vertikutátory pojezd?

✅ Jak vybrat správný vertikutátor?


✅ Co je vertikutace?

Pokud chcete v zahradě zdravý a hustý trávník, musíte mu k tomu vytvořit podmínky. Během sezóny je třeba pravidelné sečení, trávník ovšem potřebuje i dostatek živin, vláhy a vzduchu. Zemina pod trávníkem po celý rok postupně sléhává a na jejím povrchu se vytváří neprostupná krusta, která brání přístupu vláhy a vzduchu ke kořenům. Provzdušňovač, neboli vertikutátor je stroj vybavený sadou rotujících nožů, které povrch zeminy rozruší.  Do půdy pak může lépe pronikat vzduch a vlhkost a prořezání trávníku podpoří jeho odnožování, a tím i zmlazení. Trávník proto bude zdravější a hustější.

✅ Jak vertikutátor pracuje?

Ocelové nože na rotující hřídeli (nožový válec) prořezávají půdu do nastavené hloubky (ideálně 2 – 3 mm), zároveň strhávají plsť a mech z povrchu půdy. Pokud je vertikutátor vybaven drátovým válcem, rotující ocelové pružinky podobně jako hrábě odstraní z trávníku mech a odpad. Drátový válec trávník neprořezává, proto jej můžete používat i v průběhu sezóny.

✅ Kdy vertikutaci provádět?

Vertikutace by se měla provádět 2x ročně.  Poprvé na jaře, ideálně na přelomu března a dubna následně na podzim, na přelomu září a října.  Mezi tímto obdobím můžete trávník pravidelně vyčesávat drátkovým válcem, který bývá dodáván s některými vertikutátory jako další příslušenství, vedle s hlavního nožového válce.

 

✅ Jak správně vertikutovat?

Pokud provedete vertikutaci špatně, můžete trávník poškodit. Před provedením vertikutace trávník 1 – 2 dny předem posekejte. Důležité je vybrat období, kdy není půda promáčená, ale nesmí být ani přeschlá. Podmáčený trávník by mohly nože vytrhat a zničit. Vyschlá a tvrdá zemina nepůjde dobře prořezat, hrozí dokonce poškození stroje.  Hloubka vertikutace by měla být ideálně 2 – 3 mm. Při hlubším prořezání dochází k rychlému opotřebení nožů, nadměrné zátěži motoru stroje a příliš hluboký prořez nesvědčí ani samotnému trávníku. Nepleťme si vertikutaci s hloubkovým provzdušněním! Trávník nejprve provzdušníme celý v jednom směru, následně provedeme druhé provzdušnění celého trávníku křížem přes první směr.

TIP: Koš vertikutátoru se načechraným odpadem naplní zpravidla po několika metrech práce. Vertikutátor díky své konstrukci neumí posekat vyčesaný mech a odpad tak, jako nože sekačky a proto koš neumí plnit tak efektivně. Musíte jej proto poměrně často vysypávat, což při práce zdržuje. Pokud vertikutátor umožní provádět práci bezpečně bez koše, můžete odpad sebrat pomocí zahradní sekačky. Její nože odpad jemně podrtí a koš se bude plnit několikanásobně lépe.

 

✅ Jak se o trávník postarat po vertikutaci?

Po vertikutaci je vhodné trávník přihnojit, doporučujeme provést i dosev a pískování. Nezapomeňte jej také ihned důkladně zavlažit. Počítejte s tím, že trávník bude bezprostředně po vertikutaci  působit vyloženě zuboženě. Během pár dní ale zregeneruje a zhoustne. K tomu je ale důležité nenechat jej zaschnout, proto jej nezapomeňte pravidelně zalévat.

 

✅ Mají vertikutátory pojezd?

Vertikutátory pojezd nemají. Nože, nebo pružinky se otáčejí ve směru jízdy a tudíž při prořezávání nebo vyčesávání mají tendenci stroj posouvat dopředu. K tomu, abyste uvedli stroj do pohybu je třeba jen minimální síla. Pokud nože zaberou v hustějším trávníku, budete stroj muset dokonce lehce brzdit.

 

✅ Jak vybrat správný vertikutátor?

Pro menší zahrady pravděpodobně vystačíte s elektrickým vertikutátorem.  Je lehký a díky elektromotoru vyžaduje pouze minimální údržbu. Snadno se ovládá, musíte ale dávat neustále pozor na přívodní kabel.  Další výhodou elektrických kultivátorů je skutečnost, že jsou zpravidla dodávány s nožovým i drátkovým válcem.
Motorové stroje jsou výkonnější, hodí se proto na provzdušnění větších pozemků. Většinou jdou dodávány pouze s nožovým válcem, který není možné vyměnit za drátový.

Zpět na předchozí stránku Zobrazit dostupné provzušňovače