Zobrazit kategorie

Nejčastější dotazy k elektrocentrálám

✅ Jak vybrat elektrocentrálu?

✅ Proč musí mít centrála regulaci napětí?

✅ Jaké jsou typy regulace napětí?

✅ Co je možné elektrocentrálou napájet?

✅ Jak zjistím příkon spotřebiče, který chci k centrále připojit?

✅ Kolik paliva centrála spotřebuje?

✅ Mohu použít centrálu na chatě, kde není elektřina?

✅ Jaké problémy může způsobit moderní palivo s etanolem?

✅ Jak zabránit degradaci paliva?


✅ Jak vybrat elektrocentrálu?

Výběr nevhodné elektrocentrály může znamenat velký problém. Nejčastější chybou bývá, že zákazník pořídí generátor s co nejvyšším výkonem, aby mohl napájet co nejvíce spotřebičů. Zapomene ovšem zohlednit, zda se jedná o jednofázový, nebo třífázový generátor. Laik by si možná řekl, že v tom není až takový rozdíl. Je nutné si uvědomit, že třífázová centrála má výkon rozdělený do tří fází. Proč je to takový problém? Dnes je drtivá většina spotřebičů jednofázových. Pokud má třífázová centrála například výkon 3 kW, znamená to, že má na jednu fázi výkon 1 kW. Pak je zřejmé, že jednofázový spotřebič, jehož příkon je vyšší než 1 kW k takové centrále nelze připojit. Třífázové centrály jsou proto vhodné jen tam, kde potřebujeme napájet třífázový spotřebič – zpravidla se jedná o spotřebič poháněný třífázovým motorem. V drtivé většině případů proto v domácích podmínkách budeme volit jednofázový generátor.

 

✅ Proč musí mít centrála regulaci napětí?

Jednofázové elektrické spotřebiče určené pro evropskou elektrickou síť jsou konstruovány pro napájení střídavým napětím 230 V / 50 Hz. Různé spotřebiče jsou rozdílně citlivé na odchylky od tohoto standardu. Zatímco například některé elektromotory bez potíží snesou kolísání napájecího napětí řádově i o několik desítek voltů, pro různá citlivější elektronická zařízení, jako jsou televizory, počítače apod., může být kolísání napětí jízdenkou na sběrný dvůr s elektronickým odpadem. Proto jsou elektrocentrály vybavené elektronickou regulací, jejímž úkolem je na výstupu generátoru udržovat konstantní napětí 230 V s co nejmenšími odchylkami.  

 

✅ Jaké jsou typy regulace napětí?

Nejjednodušší centrály bývají vybaveny kapacitní regulací. Ta sice postačí pro napájení většiny ručního nářadí, osvětlení, čerpadel apod., ovšem kvůli tomu, že tato regulace není schopna rychle reagovat, výstupní napětí může kolísat v rozsahu několika desítek voltů. Výhodou těchto generátorů je, že lépe snášejí různé proudové nárazy, nelze je ale použít pro napájení citlivé elektroniky.
Nejběžnějším typem je AVR regulace. Generátor s tímto typem regulace zvládne bez potíží napájet většinu domácích spotřebičů. Problém může nastat ve chvíli, kdy je k centrále připojeno více spotřebičů současně a jeden z nich je vypínán a zapínán. Například k centrále bude mimo jiné připojeno i čerpadlo domácí vodárny, které spíná vždy, když pouštíte vodu. Rozběhový proud čerpadla může být tak vysoký, že AVR regulace nemusí dostatečně rychle zareagovat a napětí může zakolísat. Jestliže je společně s čerpadlem k elektrocentrále připojen například i televizor s citlivou elektronikou, mohlo by dojít k jeho poškození.
Nejstabilnější napětí mají na výstupu elektrocentrály invertorové. Energie z generátoru je upravena elektronikou invertoru přesně na sinusový výstup 230 V / 50 Hz. Invertorová centrála má proto na výstupu nezřídka stabilnější napětí, než je v běžné zásuvce. I proto jsou invertorové centrály doporučovány pro napájení citlivých přístrojů.

 

✅ Co je možné elektrocentrálou napájet?

Teoreticky lze vhodnou centrálou napájet libovolný elektrický spotřebič. Podmínkou je, že centrála musí mít výkon odpovídající nejméně maximálnímu příkonu spotřebiče, případně součtu příkonů všech současně připojených spotřebičů.  Je však nutné zohlednit i rozběhové proudy spotřebičů. Co to znamená? Například elektrický motor má při rozbíhání vyšší spotřebu energie než v době, kdy již dosáhl provozních otáček. Pokud se navíc rozbíhá v zátěži (při rozběhu je k němu připojeno nějaké zařízení), rozběhové proudy ještě více rostou. Klasickým příkladem může být například čerpadlo, či kompresor v lednici nebo mrazáku. Rozběhové proudy pak mohou činit i více než desetinásobek běžných provozních proudů. Starší lednice s běžným příkonem 120 W tak může mít (a s nejvyšší pravděpodobností i bude mít) v rozběhu krátkodobý příkon i vyšší než 1 kW. Elektrocentrála s výkonem 1 kW proto takovou lednici nebude schopna napájet.

 

✅ Jak zjistím příkon spotřebiče, který chci k centrále připojit?

Příkon spotřebiče je vždy uveden na štítku. Je to však zpravidla příkon provozní, a jak jsme si již uvedli, startovací příkon může být zejména u elektromotorů vyšší. Mezi takové se řadí bohužel drtivá většina elektrického nářadí, čerpadla, elektrické pily, lednice, pračky, sekačky. U těchto spotřebičů je doporučeno, aby měl generátor alespoň 10%, nebo ještě lépe 30% rezervu trvalého výkonu oproti uváděnému příkonu spotřebiče, další rezerva je však nutná pro případný rozběh motoru připojeného spotřebiče. Vždy je lepší řídit se údajem o rozběhovém proudu uvedeným výrobcem spotřebiče, pokud však tento údaj nelze zjistit, všeobecně platí, že pro rozběh synchronního elektromotoru do výkonu cca 1,5 kW musí být výkon generátoru až 3x vyšší, u motorů nad 1,5 kW může být požadovaný výkon generátoru nutný pro rozběh motoru i více než 5x vyšší. U kompresorových lednic a mrazáků je často požadovaný výkon pro rozběh až 10x vyšší, než je příkon uváděný na štítku.

 

✅ Kolik paliva centrála spotřebuje?

Toto je často pokládaná otázka, na kterou není jednoduchá odpověď. Teoreticky by bylo možné uvádět průměr spotřeby paliva za hodinu při nějaké konkrétní zátěži. V praxi se však spotřeba paliva mění podle aktuální zátěže, a může tak kolísat v rozsahu desítek procent. Nejčastěji jsou udávány průměrné hodnoty:

  • 0,5 l paliva za hodinu u centrál s výkonem do 1 kW
  • 1–2 l paliva za hodinu u elektrocentrál s výkonem 2–4 kW
  • 2–3,5 l paliva za hodinu u elektrocentrál s výkonem 5–6 kW

I tyto hodnoty jsou velice orientační a slouží spíše jen k tomu, abyste si udělali hodně hrubou představu.

 

✅ Mohu použít centrálu na chatě, kde není elektřina?  

Pokud máte chatu v nějakém zapadlém koutě, kde stále ještě lišky dávají dobrou noc, možná zvažujete pořízení elektrocentrály. Popravdě nejste první, koho to napadlo. Elektrocentrála vám sice umožní i v nejodlehlejších místech využít výdobytky moderních technologií, dobře ale zvažte, nakolik je nutné nechat v čistém koutě přírody hlučet a zapáchat spalovací motor.  Provoz elektrocentrály je se stoupajícími cenami pohonných hmot stále nákladnější, spotřeba průměrného generátoru může být 1–2 l/h. Při trvalém provozu to tedy znamená 20–50 litrů paliva denně, u generátorů s výkonem vyšším než 5 kW to může být ještě více. Generátory jsou navíc konstruovány zpravidla jako záložní zdroje a ne všechny jsou určeny pro nepřetržitý 24hodinový provoz. Předpokládat proto, že elektrocentrála vám umožní například trvale napájet lednici, je přinejmenším pošetilé. Cena takto vychlazeného nápoje by byla možná vyšší než cena nápoje v pětihvězdičkovém hotelu. V odlehlých oblastech proto často elektrocentrála nachází využití k napájení spotřebičů jen po nezbytně nutnou dobu (například elektrické nářadí, zahradní technika, čerpadlo apod.). Po tuto dobu zároveň může dobíjet například mobilní telefon, notebook nebo olověný 12V akumulátor, který může být využíván například k napájení 12V LED osvětlení.

 

✅ Jaké problémy může v elektrocentrále způsobit moderní palivo s etanolem?

Zakoupit dnes u benzínové pumpy čistý benzín je nemožné. Zákon stanovil povinnost do benzínu přidávat určité procento biolihu. Počítat musíme rovněž s tím, že toto procento se bude rok od roku zvyšovat. Moderní automobily jsou na tento druh paliva konstruované, starší motory však mohou mít s takovým palivem problém. Biolíh bohužel nejvíce potrápí motory s karburátorem. Biolíh (etanol) má totiž tu vlastnost, že na sebe dobře váže vodu ze vzdušné vlhkosti. Pokud je palivo s etanolem skladováno v uzavřené nádobě, není to problém, protože k palivu nemá přístup vzduch. Jestliže necháte palivo v nádrži stroje a v karburátoru, přístupu vzduchu zabránit nelze. V karburátoru se benzín odpařuje, zatímco etanol na sebe začne vázat vodu a vytváří gelovitou usazeninu. Ta postupně zalepí a ucpe palivové kanálky.

 

✅ Jak zabránit degradaci paliva?

U zahradní techniky proto doporučujeme před delším odstavením palivo z nádrže přečerpat do uzavřené nádoby, nastartovat motor a nechat jej spotřebovat zbytky paliva z karburátoru.
Generátor ovšem často slouží jako záložní zdroj při výpadku proudu, proto jej chceme mít připravený k okamžitému spuštění. Připravený k okamžitému nastartování ale může čekat i několik měsíců. Pokud nechcete před každým startováním plnit do nádrže čerstvé palivo, pravděpodobně je jediným řešením použití vhodného aditiva, které zabraňuje tvorbě usazenin z biologických příměsí v benzínu. O vhodném aditivu se informujte nejlépe přímo u benzínové pumpy.

 

Zobrazit dostupné elektrocentrály