Zobrazit kategorie

Nejčastější dotazy k drtičům větví

✅ Drtič, nebo štěpkovač?

✅ Jaký stroj vybrat?

✅ Čeho se při práci vyvarovat?

✅ Jak o drtič pečovat?


✅ Drtič, nebo štěpkovač?

Hned na začátku bychom si měli vysvětlit, že k drcení větví ze zahrady se dnes využívají dva typy strojů: drtič a štěpkovač. I když oba stroje plní obdobnou funkci a většina uživatelů je běžně označí za drtič, každý z nich pracuje trochu jinak.  
Drtič je vybaven rotujícím talířem s jedním, nebo více noži. Nože pak postupně z větví vysokou rychlostí odřezávají drobné části, které je možné využít pro mulčování záhonů, dobře je lze použít i do kompostu, kde se rychle rozloží. Nožové drtiče si relativně dobře poradí i s čerstvými větvemi. Zpravidla si snadno poradí i s větvemi o průměru 4 cm, výkon motoru drtiče by však neměl být nižší než 2 kW. Nože drtiče je nutné udržovat ostré. Na drcený materiál není dobré přehnaně tlačit, jinak se nože rychle tupí a zároveň může dojít k zahlcení nožové hlavy. Vzhledem k jednoduché konstrukci se jedná o v zásadě spolehlivé stroje, musí však být osazeny kvalitními ocelovými noži. I tak je však nutné mít na zřeteli, že nože vysokou rychlostí narážejí do materiálu, což dokáže časem otupit i nejkvalitnější ocel. Občasné výměně nožů se tak nevyhnete. Jak nože narážejí do větví, vznikají hluk a vibrace, které mohou být pro někoho nepříjemné.

 

Štěpkovač je vybaven zubovou hlavou, která se otáčí proti přítlačné desce. Větve jsou natahovány mezi zuby a desku, čímž dochází k jejich pořezání na 1–3 cm velké kousky. V porovnání s drtí z nožových drtičů je drť ze zubové hlavy o poznání větší. Drť je vhodná například k topení, někdo může větší drť upřednostnit i jako mulč, do kompostu však již takto velké kousky vhodné příliš nejsou, budou se rozkládat celkem dlouho. Velkou výhodou zubového drtiče je relativně tichý provoz. Zubová hlava se otáčí v porovnání s nožovou několikanásobně pomaleji, proto při drcení nevznikají takové vibrace a hluk. Zubová hlava si navíc větve sama natahuje, ovšem může mít problém s houževnatou kůrou čerstvých větví. Pak dojde k tomu, že větev jen „požvýká“ na malé kousky spojené kůrou. Proto je vhodné nechat materiál před drcením alespoň 14 dní proschnout. Přítlačná deska většiny zubových drtičů je snadno nastavitelná, přítlak by měl být takový, aby bylo dřevo dobře zuby střiháno. Problém houževnaté čerstvé kůry se však nastavením úplně odstranit nedá, tato vlastnost je prostě dána konstrukcí štěpkovače. Často preferovanými výhodami jsou vysoká spolehlivost (není třeba ostřit nože jako u nožových drtičů) a tichý provoz.

 

✅ Jaký stroj vybrat?

Otázka by mohla také znít: „Vybrat drtič, nebo štěpkovač?“ Ovšem pro výběr je nutné zohlednit i další vlastnosti stroje. Drtič s nožovou hlavou je vhodný, pokud chcete větve kompostovat. Malé kousky rychle zetlejí. Štěpkovač větve zpracuje na kvalitní mulčovací materiál, který využijete například pod keře, lze je i dobře spálit v kotli nebo v kamnech. Nevylučuje se ani využití do kompostu, počítejte ale s tím, že větší kousky budou tlít o něco déle. Pro údržbu většiny běžných zahrad více než vystačíte s menším elektrickým strojem. Dobře si poradí s větvemi z živého plotu i menšími větvemi z ovocných stromů. Pokud potřebujete pravidelně likvidovat větší počet větví, vybírejte z výkonnějších motorových drtičů, které si poradí i s větvemi o průměru 10 cm. Spalovací motor má navíc také výhodu, že se strojem můžete pracovat prakticky kdekoli, tedy i v místech, kde není dostupný elektrický proud. Velké motorové drtiče proto lze použít například i v lese k likvidaci větví z pokácených stromů.

✅ Čeho se při práci vyvarovat?

Drtiče větví jsou relativně bezpečné, je však nutné dodržet několik zásad. V první řadě je to používání ochranných pomůcek. Drticí mechanismus občas dokáže s vloženou větví znenadání cuknout, nebo ji dokonce vyhodit z drtiče ven. Proto důrazně doporučujeme používat při práci rukavice a ochranné brýle. U hlučnějších strojů použijte i chrániče sluchu. Drtič nenechávejte nikdy zapnutý bez dozoru. Drtit doporučujeme pouze větve bez listí, protože je velká pravděpodobnost, že listí stroj ucpe. Pokud už z nějakého důvodu k ucpání dojde, nikdy do spuštěného stroje nevkládejte ruce. Při zapnutém stroji se můžete pokusit protlačit a uvolnit materiál pěchovadlem, nebo vhodnou větví. Pokud je nezbytné uvolnit rukou například ucpaný výstupní otvor, vždy stroj vypněte, odpojte od elektřiny nebo u motorového stroje odpojte zapalovací svíčku. Rozhodně ze stroje neodstraňujte žádné kryty ani jiné součásti. Čas od času se setkáváme s tím, že lidé upravují různě vstupní otvory, aby se snadněji mohly drtit košaté větve. Takto upravený stroj ale může být velice nebezpečný.

 

✅ Jak o drtič pečovat?

Nenechávejte drtič napospas přírodním vlivům. Déšť a vlhkost nesvědčí zejména drticím nožům, ale i ostatním součástem. Udržujte stroj čistý, zejména všechny ventilační otvory musí být dobře průchozí, aby se stroj nepřehříval. Nože je nutné nechat čas od času nabrousit, pokud jsou hodně opotřebené, raději je vyměňte. Stroje se spalovacími motory vyžadují i údržbu motoru. Pravidelně čistěte vzduchové filtry, používejte pouze kvalitní palivo. V předepsaných intervalech je nutné měnit i motorový olej a zapalovací svíčku.

 

Zpět na předchozí stránku Zobrazit dostupné drtiče větví