Zobrazit kategorie

Kalkulace čerpadla

Vybíráte zahradní čerpadlo a nevíte, jaké je pro vaše potřeby vhodné? Pro určení správného čerpadla můžete využít naši kalkulačku.

Než se ale pustíte do výběru a určení požadovaných parametrů čerpadla, měli byste znát alespoň pár základů.

Správný výběr vhodného zahradního čerpadla pro konkrétní potřeby není nic jednoduchého. Stejně tak výpočty pro konkrétní podmínky mohou být velice složité. Pokud bychom chtěli zjistit přesný tlak a průtok na konci systému, musely by se při výpočtech zohlednit i takové podrobnosti, jako je průměr a materiál použitého potrubí, průměr a materiál všech spojovacích kolen, spojovacích prvků atd.

Pro čerpání v zahradě naštěstí není nutné znát naprosto přesné hodnoty, většině uživatelů postačí vědět, jestli voda na konci hadice poteče a jaký bude její přibližný tlak, tedy zda bude možné použít například kropící pistoli. Pro základní výpočet určující potřebný výtlak čerpadla je proto třeba znát alespoň přepravní výšku a přepravní vzdálenost (délku).

Výsledek sice není zcela přesný, protože nezohledňuje například ztráty tlaku způsobené třením apod, ovšem k určení potřebného výtlaku čerpadla pro konkrétní podmínky použití na zahradě je dostačující.

 

  • Rozsah, ve kterém kolísá hladina vody.
  • Svislá část potrubí měřená od nejnižšího bodu, kam hladina vody může klesnout, určuje přepravní výšku.
  • Vodorovná část potrubí určuje přepravní délku (vzdálenost).

Povrchová čerpadla mají omezení daná fyzikálními vlastnostmi vody, proto je nelze použít pro čerpání vody z hloubky větší než 8 m.

Pro výpočet potřebného výtlaku čerpadla zadejte přepravní výšku v metrech, přepravní délku (včetně délky hadice) a požadovaný tlak na konci hadice. Minimální tlak by měl být 0,2 bar, pro zalévání rozstřikovací pistolí doporučujeme minimální tlak alespoň 1 bar.

 

Je třeba si uvědomit, že výpočet je pouze orientační a nemůže zohlednit některé další prvky, které mohou zvyšovat nároky na výtlak čerpadla a proto musí být připočítány:

  • sací koš může v přepočtu znamenat dalších 1,5 m
  • zpětné klapky mohou znamenat až 0,5 m
  • kolena, spojky a tvarovky mohou tvořit odpor rovnající se až 0,5 m výtlaku

Tyto hodnoty jsou pouze orientační. Reálný výpočet se liší podle použitých prvků systému.

 

Zpět na předchozí stránku