Zobrazit kategorie

Jak pečovat o zahradní nábytek Hecht?

Většina zahradního nábytku Hecht je ošetřena základním lakem. Pro použití nábytku v otevřených prostorách se však doporučuje nábytek nejen před první použitím, ale i dále pravidelně podle potřeby povrchově chránit vhodným nátěrem. Správně zvoleným nátěrem nejenže ochráníte nábytek před povětrnostními vlivy, ale zároveň zajistíte barvostálost. V současné době na trhu velký výběr přípravků jak na bázi oleje, tak na bázi vody. Je však možné, že po aplikaci nátěru dojde ke změně odstínu, proto je vhodné nejprve přípravek vyzkoušet na méně viditelných místech (spodní strany desek stolů, sedadel apod.) a teprve po jejich zaschnutí, pokud jsme s výsledkem spokojeni, přistoupit k aplikaci na celý nábytek.

Dřevo je krásný, příjemný, přírodní materiál, jehož nevýhodou je relativně snadné poškození vlivem vlhkosti. Proto se doporučuje zahradní nábytek mimo sezónu uskladnit na suchém, dobře větraném místě a na počátku každé sezóny jej v případě nutnosti opatřit novým voděodolným nátěrem.

V případě kovového nábytku je důležité zabránit jeho dlouhodobému vystavení vlhkosti. Nábytek je nutné umístit na pevném podkladu, zabrání se tím nejen jeho převrácení, pokud by nábytek trvale stál například ve vlhké trávě na nezpevněné zemině, velice rychle začne korodovat. V průběhu používání muže být lak poškozen a mikrotrhlinami se pod lak může dostávat vlhkost. Takováto místa je nutné ošetřit odstraněním poškozeného laku, opatrným obroušením koroze a aplikací vhodného laku stejného odstínu.

Při dlouhodobém umístění rozměrného zahradního nábytku, jako jsou houpací lavice a podobně, je rovněž důležité zajistit, aby nábytek nestál v místech, kde se může hromadit voda (kaluže), nejlepší umístění je na suchém zpevněném povrchu (dlažba, beton..). Postavit dlouhodobě dřevěný nábytek přímo na trávník není vhodné jednak proto, že se mohou nohy snadno propadnout a nábytek tak se pak převrátit, ale i proto že dřevo při kontaktu s vlhkou půdou nasává vodu, čímž je poškozováno tlením, plísněmi, apod., což samozřejmě znatelně snižuje životnost nábytku.

V případě textilních doplňků je rovněž vhodné zbytečně je nevystavovat povětrnostním vlivům. V případě textilních doplňků jako, jsou různé stříšky zahradních houpaček, slunečníky apod. se doporučuje jejich pravidelné ošetření vhodnou voděodolnou impregnací s UV ochranou. Aplikaci vhodné imregnace je nutné konzultovat a vždy postupovat podle pokynů výrobce impregnačního prostředku. Použití nevhodné impregnace může způsobit barevné změny textilního materiálu, nebo jej poškodit. Dlouhodobou životnost matrací a podsedáků však raději zajistěte jejich vhodným skadováním. Pokaždé když je nepoužíváte, ukliďte je na suché místo mimo dosah přímého slunečního světla. Impregnační prostředky jsou zpravidla na chemické bázi, pokud by se použily na matrace a podsedáky, při styku s pokožkou by mohlo docházet ke zdravotním obtížím.

Jestliže je rozměrný nábytek v sezóně dlouhodobě ponechán ve venkovních prostorách, například na chalupě, kterou navštěvujeme pouze o víkendech, před odjezdem ukliďte všechny textilní doplňky, u zahradních houpaček je dobré odstranit i textilní přístřešek, který je určen jako ochrana před sluncem. Houpačku by před případným deštěm nedokázal ochránit a zároveň hrozí jeho potrhání v případě silného větru. Jestliže jste houpačku ošetřili vhodnou povrchovou úpravou, letní deštík jí příliš neuškodí, pokud ji však chcete před povětrnostními vlivy ochránit zakrytím plachtou, snažte se plachtu upevnit tak, aby byla zajištěna cirkulace vzduchu a dobré větrání pod plachtou. Často je lepším řešením nechat předmět zmoknout a rychle oschnout, než jej nechat dlouhé dny po dešti pod plachtou, kde se nahromadila vlhkost, která se nemůže volně odvětrat a několik dní tak může nepříznivě působit na strukturu dřeva. Prvním znamením poškozením vlhkostí jsou pak zpravidla uvolněné spoje, kam vlhkost pronikne nejdříve. Oprava takto poškozeného nábytku je pak velice složitá i finančně náročná.

 

Všechny uvedené návody, postupy a řešení problémů jsou všeobecného charakteru a není možné v nich zahrnout veškerá specifika jednotlivých produktů. Všeobecné postupy tak mohou být někdy v rozporu s použitím konkrétního produktu. Je proto nutné mít na zřeteli, že při řešení konkrétního problému je nutné postupovat tak, aby postup nebyl v rozporu s určením produktu a s postupy uvedenénýmiv uživatelském návodu k použití konkrétního produktu.

Uživatelský návod k použití je nedílnou součástí dodávky každého nového produktu HECHT. V případě ztráty je možné objednat nový uživatelský manuál  pomocí  formuláře na tomto odkazu.