Zobrazit kategorie

Jak pečovat o olověný akumulátor?

Olověné bezúdržbové akumulátory jsou využívány v řadě produktů HECHT. Naleznete je například v některých sekačkách s elektrickým startováním, traktorech, úderech, ale i v hračkách – akumulátorové autíčka, vozítka pro děti.

Životnost akumulátoru je podstatně závislá na správném zacházení a údržbě. Možná někoho zarazilo slovo údržba, když je u moderních akumulátorů zpravidla uváděno, že jsou bezúdržbové. Toto je, i není pravda. Bezúdržbový akumulátor je pevně uzavřen, nemusíte se tedy starat o hladinu a případné dolití elektrolytu tak, jak tomu bylo a stále je u některých olověných akumulátorů staršího typu. Nicméně i tak je nutné jistou údržbu provádět.

 

Nabíjení

Pokud necháte olověný akumulátor delší dobu vybitý, může dojít k jeho trvalému poškození. Nikdy byste neměli skladovat akumulátor delší dobu, pokud jeho stav nabití poklesne pod polovinu kapacity. U olověných 12 V akumulátorů snadno zjistíte, že je plně nabitý, pokud je napětí naprázdno větší než 12,6 V. Jestliže napětí klesne pod 12,3 V, měli byste jej ihned dobít. Pokud nemáte jak zjistit stav akumulátoru, jednoduše jej pokud možno dobíjejte po každém použití.

 

Nabíječka

Produkty HECHT, které jsou opatřeny akumulátorem jsou zpravidla dodávány s nabíječkou. Pro nabíjení je proto vždy lepší používat originální nabíječku dodanou s produktem, jejíž charakteristika je odpovídající použitému akumulátoru.

 

Uskladnění

V zimním období nastává čas, kdy mnohá zahradní technika nemá využití a je třeba ji správně zazimovat. Toto se týká i akumulátorů. Jak jsme si již řekli, akumulátor může poškodit dlouhodobé uskladnění ve vybitém stavu. Pokud jej navíc v zimě necháte v mrazu, je zkáza jistá. U vybitého akumulátoru ponechaného v mrazu déle než týden může dojit k tomu, že dojde k jeho zamrznutí a roztržení.  Akumulátor proto skladujte při teplotách nad bodem mrazu, ideální je použití udržovací nabíječky.

Udržovací nabíječka funguje v principu tak, že po připojení k akumulátoru změří jeho napětí, nabije jej na maximální kapacitu a nabíjení ukončí. Následně sleduje stav akumulátoru a v případě poklesu pod nastavenou hodnotu jej opětovně dobije. Udržovací nabíječku je tak možné nechat trvale připojenou k uskladněnému akumulátoru a máme jistotu, že s novou sezónou bude akumulátor plně nabitý a připravený. Pro dobíjení a udržování akumulátorů nejen olověných (Pb, LEAD-ACID) ale i gelových a AGM akumulátorů s napětím 6V nebo 12 V můžete použít například automatickou nabíječku HECHT 2012.

Pokud nemáte udržovací nabíječku, zkontrolujte akumulátor alespoň 1x za zimu a v případě potřeby jej dobijte.

 

Zpět na předchozí stránku