Zobrazit kategorie

Co je odvzdušňovací ventil ponorného čerpadla?

Nejčastěji reklamovaným problémem ponorných odstředivých čerpadel je malý výkon, kdy je uváděno, že čerpadlo se sice točí, ale průtok je malý, nebo čerpadlo nečerpá vůbec. Pokud není uvolněna lopatková turbína, což je příčinou problému jen ve skutečně velice ojedinělých případech, závadu prakticky vždy hledejte v odvzdušňovacím ventilu čerpadla.

K čemu u ponorného čerpadla slouží odvzdušňovací ventil? Pokud je čerpadlo spuštěno do vody, ta rychle pronikne nasávacím otvorem do prostoru turbíny, vzduch snadno unikne hadicí ven. Voda však může turbínu zaplavit maximálně do výše horní hrany výpustního otvoru, v prostoru nad turbínou zůstává uvězněný vzduch podobně jako ve vodním zvonu. Aby voda mohla zaplavit bez problému celý prostor turbíny, je tento prostor v nejvyšším místě opatřen odvzdušňovacím ventilem. Tímto ventilem může vzduch uniknout a po zaplavení celé komory s turbínou se ventil samočinně uzavře. V některých případech, především pokud je čerpána znečištěná voda, se může stát, že nečistoty tento ventil zanesou a vzduch nemůže unikat. Turbína je zaplavena jen částečně a výkon čerpadla citelně klesá. Zpravidla je to poznat již na zvuku čerpadla, které vydává kolísavý zvuk, jako by střídavě čerpalo a nečerpalo. Vodu vždy částečně vytlačí do hadice, následně voda klesne zpět a to se neustále opakuje. Pokud se voda dostane vůbec až na konec hadice, průtok je nízký a pulzuje.

Některá čerpadla nejsou vybavena odvzdušňovacím ventilem, ale pouze odvzdušňovacím otvorem. Otvor zůstává otevřený i po úniku vzduchu a otvorem neustále proudí voda. Ovšem proud vody unikající tímto otvorem je tak nepatrný, že se v celkovém výkonu čerpadla prakticky neprojeví.  Výhodou odvzdušňovacího otvoru je jednoduchá údržba, pokud dojde k jeho zanesení, zpravidla jej stačí mechanicky vyčistit prošťouchnutím. V případě odvzdušňovacího ventilu je údržba složitější, ne vždy musí být snadno přístupný, někdy je třeba demontovat kryt čerpadla, což může být porušením podmínek záruky. Pokud je ventil přístupný, je možné jej opatrně propláchnout například pomocí čisté vody a injekční stříkačky.