Zobrazit kategorie

Akumulátor v hračce - vozítku Hecht se rychle vybíjí

Dětská vozítka Hecht jsou osazována podle typu různými akumulátory. Samotná kapacita akumulátoru udávána v Ah (ampér-hodinách) je pak zásadní pro dobu nabíjení a provozu autíčka. Zatím co však dobu nabíjení lze relativně snadno stanovit, udávaná doba provozu autíčka je jen orientační, vychází z průměrné doby měřené v provozu za ideálních podmínek. Délka provozu je pak ovlivněna zejména hmotností dítěte, povrchem po kterém je autíčko provozováno, tvarem terénu, ale i četností zastavování a rozjíždění.

To, že spotřeba motoru roste se zatížením, asi nikoho nepřekvapí, málo kdo si však uvědomí, že při rozběhu motor spotřebovává několikanásobek běžně spotřebovávané energie. Plně nabité dětské vozítko ujede několikanásobně delší trasu po zpevněném, relativně hladkém povrchu plynulou jízdou v porovnání při jízdě složitým travnatým nebo kamenitým terénem, při častém zastavování a rozjíždění. Pro provoz dětského vozítka je proto vhodný rovný, nejlépe zpevněný povrch s dostatečným prostorem pro manévrování. Nevhodné je pak i použití v interiéru, které nejen že není doporučeno z bezpečnostních důvodů, ale omezený prostor, který nutí dítě zastavovat, couvat a složitě manévrovat, díky opakovaně spouštěnému motoru v krátkých intervalech zatěžuje akumulátor několikanásobně více, než v prostorném exteriéru, kde je možné pojíždět relativně plynule.

Pokud tedy vozítko nedosáhne udávané průměrné doby provozu, v drtivé většině případů se nejedná o poruchu, ale o rychlé vybíjení akumulátoru způsobené použitím v nevhodném terénu nebo nevhodným způsobem. Častou příčinou rovněž bývají zapomenutá rozsvícená světla.