Rady pro zahradu, dílnu a dům

V moderních elektrických sekačkách se dnes používají v podstatě jen dva typy elektromotorů. Klasický indukční (přesněji „asynchronní indukční motor“), nebo komutátorový. Běžný uživatel typ motoru moc neřeší, ti zkušenější však mnohdy lamentují nad tím, který motor je lepší. Mnohdy v tom nemají jasno ani samotní prodejci. Jak to tedy doopravdy je?

Číst dál: Jaký typ motoru je v sekačce lepší? Aneb fámy o elektrických sekačkách

Kvalitní trávník vyžaduje kromě pravidelného sečení spoustu další péče. V sezóně je samozřejmostí důkladná zálivka v době sucha, pravidelné hnojení a zbavování se plevelů. Na přelomu srpna a září je čas provést důkladnou vertikutaci.

V průběhu vegetační sezóny se na půdě pod trávníkem usazují části odumřelých rostlin a plevelů, zbytky po sečení a mechy, které vytvářejí nepropustnou vrstvu. Tato plsť brání pronikání vzduchu, živin a vlhkosti do půdy.

Číst dál: Vertikutace – postarejte se o svůj trávník

kolosekackaKdyž pročítáte internetová fóra a hodnocení produktů, můžete se často setkat s protichůdnými názory na konkrétní výrobky. Jak je možné, že zatímco jeden člověk si nemůže svou sekačku vynachválit, jiný ji proklíná a výrobci nemůže přijít na jméno?
Je skutečně možné, aby dvě sekačky jedné modelové řady, které sjely z té samé výrobní linky, byly natolik rozdílné? V mizivém procentu případů se může opravdu jednat o závadu, která se neprojevila při výstupní kontrole. Zpravidla je zapříčiněna nějakou skrytou vadou materiálu, která se objevila až při zatížení stroje v průběhu prvních použití. V takových případech je nejlépe uplatnit záruční servis.

Číst dál: Jak (ne)posekat trávník, aneb nejčastější chyby obsluhy zahradní sekačky

sekacka11Výběr sekačky na trávu není zcela jednoduchou záležitostí. Aby Váš nový pomocník opravdu vyhovoval Vašim představám a mohl svou funkci řadu let perfektně plnit, je třeba při jeho výběru zohlednit následující faktory:
- velikost sečené plochy
- členitost sečené plochy
- svažitost sečené plochy
- četnost sečení
- typ travní plochy
- fyzická dispozice obsluhy
- možnosti uskladnění

Číst dál: Jak vybírat zahradní sekačku

5481Rotační sekačka je stroj vyžadující správnou péči i zacházení. Je s podivem, že spousta majitelů sekaček s láskou opečovává své auto a k sekačce se chová jako ke kusu šrotu. Není pak nic divného, že sekačka po čase jako šrot začne i fungovat, při tom její malý motor je zpravilda na údržbu a seřízení mnohem citlivější, než robustní motor běžného automobilu.

Aby sekačka spolehlivě fungovala po mnoho let, je třeba vyvarovat se použití sekačky nevhodným způsobem, zamezit nárazům nože na tuhé předměty a sekačkce věnovat i nějaký čas k provedení alespoň nejnutnější údržby.

Číst dál: Nejčastější poruchy rotačních sekaček

vertikutacePokud chcete dosáhnout skutečně exkluzívního vzhledu trávníku, kromě sečení, hnojení a pravidelného zbavování se nežádoucích plevelů se nevyhnete ani vertikutaci – provzdušňování.

Co je smyslem vertikutace?

Vertikutátor zpravidla obsahuje rotující válec s několika noži. Výška válce je nastavena tak, aby noře prořezávaly svrchní vrstvičku půdy 3 - 5 mm silnou. Tím se odstraní zplstnatělé zbytky trávy a zároveň rozruší vrchní vrstva půdy, která tak může lépe přijímat vzduch, živiny a vláhu. Dále samozřejmě dochází i k přesekání travních výběžků, což nutí trávu vytvářet nové výhonky. Tráva tím houstne a zmlazuje se. Zároveň se tím poškozují dvouděložné plevele, což podstatně omezuje jejich růst a množení.

Číst dál: Vertikutace