Rady pro zahradu, dílnu a dům

pila

Pokud jste zakoupili motorovou řetězovou pilu, po nějaké době používání bude nutné seřídit motor. Přestože jsou pily zpravidla seřízeny již ve výrobě, především v záběhu se motor postupně usazuje, a proto je nutné doladit seřízení karburátoru.

Na různých internetových diskusích nezřídka narazíte na lamentování některých nezkušených majitelů pil. Stěžují si, že jim pila po krátké době používání nejde do otáček, špatně startuje, nebo nedrží volnoběžné otáčky. Problém často vidí v pile jako takové, aniž by si uvědomili, že se jedná o stroj, který vyžaduje pečlivou údržbu.

Číst dál: Motorové řetězové pily – 4. díl – seřízení karburátoru

pilaSprávně nabroušený řetěz je základem řetězové pily. Práce s tupým řetězem je pomalejší, zvyšuje zátěž nejen na motor, ale i na obsluhu pily. Otupený řetěz často přinutí nezkušeného uživatele na pilu tlačit ve snaze práci urychlit. Tím se ovšem zvyšuje zátěž na pilu, opotřebovává se nadměrně lišta a roste i riziko tzv. zpětného rázu. Unavená obsluha pak snadněji dělá chybná rozhodnutí, která mohou být příčinou nehod.

 

 

Číst dál: Motorové řetězové pily – 3. díl - broušení řetězů

V minulém díle jsme popsali základní princip řetězových pil, bezpečnostní rizika a základní pracovní postup při použití pily. V tomto díle o motorových pilách se zaměříme především na základní seřízení a údržbu, tedy činnosti, které je nutné provádět pravidelně, pokud chceme, aby nám pila mohla mnoho let dobře sloužit.

Aby nám pila správně sloužila, základní údržbu bychom měli provádět před i po každém řezání.

Číst dál: Motorové řetězové pily – 2. díl - základní údržba