Při zpracování dřeva vzniká užitečný odpad. Bylo by škoda ho vyhodit!

13. 09. 2023

Při zpracování dřeva vzniká užitečný odpad. Bylo by škoda ho vyhodit!

Ať už doma řežete dřevo řetězovou pilou nebo cirkulárkou, vždy pod pilou najdete hromadu pilin. Jestliže si navíc zpracováváte i větve, vždy se nahromadí spousta tenkých větviček, které nejsou pro topení vhodné. I ty se však dají zpracovat na cennou surovinu. 

Co s pilinami? Topit se s nimi nedá, přesto se jedná o cennou surovinu, pro kterou je v zahradě využití. Samozřejmě se však nesmí jednat o piliny z lakovaného nebo jinak chemicky ošetřeného dřeva. 

Nyní na podzim je lze využít jako mulč, kterým lze některým rostlinám ulehčit přezimování. Stačí nasypat silnější vrstvu pod rostlinu. Vrstva pilin bude bránit promrzání půdy a bude v půdě zadržovat vláhu. Následující rok v teplejších měsících budou piliny naopak chránit půdu před nadměrným prohříváním. Zároveň s tím jak budou piliny postupně tlít, změní se v kvalitní hnojivo, které voda přenese do půdy ke kořenům rostliny. 

Piliny je možné i kompostovat. Jejich rozklad sice může trvat i několik měsíců, ale výrazně zlepší strukturu i kvalitu kompostu. 

Nyní na podzim se nemusíte obávat ani piliny zarýt kultivátorem přímo do záhonů. I když se do jara nerozloží, zlehčí půdu a zlepší její propustnost. V půdě se mohou rozkládat i více než rok, a tak budou postupně uvolňovat živiny. 

A co s drobnými větvemi? Bylo by škoda je bez užitku spálit. V zahradním drtiči se snadno přeměníte drť, se kterou lze nakládat podobně jako s pilinami. Tedy využít je jako mulč nebo ke kompostování. Ostatně drtič větví se vyplatí v každé zahradě, kde jsou keře a stromy, které je nutné každý rok pořezávat a střihat. Podrcené větve, které využijete jako mulč ušetří spoustu nákladů za nákup mulčovací kůry, a tak se drtič rychle zaplatí. 

Bylo by škoda zbavovat se i popela ze spáleného dřeva. I ten můžete zarýt do záhonů. Do půdy tak zdarma doplníte draslík, vápník, hořčík a další stopové prvky. Ovšem nesmí se to přehánět, protože popel může zvýšit pH půdy, což nemusí některým rostlinám vyhovovat. 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

17. 06. 2024

Skleník je skvělý vynález. Umožní nám v našich končinách pěstovat plodiny, které vyžadují teplejší klima. Rostliny,…

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

12. 06. 2024

Plísně a padlí jsou běžnými problémy, se kterými se zahradníci setkávají při pěstování rajčat, okurek a dalších plodin.…

Je možné sekat trávu, když dlouhodobě prší?

Je možné sekat trávu, když dlouhodobě prší?

11. 06. 2024

Letošní jaro pro naše zahrady i zahradní techniku bylo výraznou zatěžkávací zkouškou. Ze zimy jsme se prakticky ze dne…

Nedělejte nebezpečné chyby při používání prodlužovacích kabelů!

Nedělejte nebezpečné chyby při používání prodlužovacích kabelů!

30. 05. 2024

Doma a na zahradě se často neobejdeme bez prodlužovacích kabelů. Mnozí se ale nezřídka dopouštějí nebezpečných chyb.