Jak řezat motorovou pilou? Hlavně bezpečně!

25. 08. 2023

Jak řezat motorovou pilou? Hlavně bezpečně!

Není tomu tak dávno, co mnozí z nás krb nebo krbová kamna využívali často jen jako vedlejší zdroj tepla. Ono je celkem pohodlné otočit termostatem a nechat vytápění domu na elektronice, která samočinně řídí elektrický nebo plynový kotel. Jenže stoupající ceny energií jsou důvodem, proč si dát práci s přikládáním dřeva a vynášením popela. Navíc z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že když si dřevo na topení připravíte sami, můžete ročně ušetřit i několik desítek tisíc korun.

Jestliže jste se také rozhodli, že si dřevo na zimu připravíte sami, pravděpodobně se poohlížíte po nějaké motorové, nebo přesněji řečeno řetězové pile. Pokud však nemáte s jejím použitím žádné zkušenosti, je více než vhodné seznámit se alespoň se základními pravidly, jak takovou pilu používat. Nakonec asi není třeba zdůrazňovat, jak nebezpečná může řetězová pila být při nesprávném používání.

Před použitím motorové pily si přečtěte návod k obsluze a seznámení se s jejími funkcemi a ovládacími prvky. Zkontrolujte, zda je pila v dobrém stavu a zda má správně nastavený řetěz, brzdu a ochranné prvky. To platí jak pro motorové, tak pro elektrické i akumulátorové pily. 

Řetěz musí být ostrý, připravte se na to, že při zpracování většího množství dřeva jej bude nutné pravidelně přibrušovat i několikrát denně. Nejen že s ostrým řetězem půjde práce rychleji, zároveň bude i bezpečnější. O tom, jak správně brousit řetěz si můžete přečíst více v článku zde.

Nepodceňujte ani použití ochranných pomůcek, jako jsou rukavice, boty, helma, brýle, sluchátka a oděv odolný proti řezu. Ochranné pomůcky vás ochrání před úrazy způsobenými kontaktem s pilou, odletujícími třískami nebo hlukem.

Pro práci s pilou vyberte bezpečné místo, kde není riziko pádu, uklouznutí nebo zakopnutí. Ujistěte se, že máte dostatek prostoru pro pohyb a že se nikdo další nepohybuje v dosahu pily. Vyhněte se práci na nestabilních površích, jako jsou žebříky, stromy nebo střechy.

Pilu držte za všech okolností oběma rukama za rukojeti. Nikdy nepoužívejte pilu nad úrovní ramen nebo za zády. Při řezání se vyhýbejte náhlým pohybům nebo změnám směru. Pro řezání nepoužívejte nikdy špičku lišty, řežte vždy jen spodní stranou lišty a snažte se maximálně využívat zubovou opěrku na pile. Práce tak bude snazší a bezpečnější. 

Stůjte vždy pevně oběma nohama na zemi, nesnažte se dřevo přidržovat přišlápnutím nebo jinak pomocí nohy. Balancování na jedné noze se spuštěnou pilou je hazard se zdravím. Pořiďte si pro řezání kozu, nebo samosvorný stojan, který kládu pevně sevře a drží v ideální poloze pro bezpečné řezání.

Při řezání dřeva respektujte jeho strukturu a napětí. Řezejte vždy pod úhlem 90 stupňů k vláknům dřeva a vyhněte se řezání napnutých nebo zkroucených částí. 

Po dokončení práce vypněte pilu a položte ji na bezpečné místo. Vyčistěte ji od prachu, pilin a oleje a zkontrolujte stav řetězu a ostří. Uložte ji na suchém a chráněném místě mimo dosah dětí a domácích zvířat.

Dodržováním těchto zásad bezpečnosti práce zajistíte, že vaše práce s motorovou pilou bude efektivní a bezpečná. Pamatujte, že bezpečnost je na prvním místě!

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak se vyspat v horkých letních nocích bez klimatizace

Jak se vyspat v horkých letních nocích bez klimatizace

24. 07. 2024

Léto je obdobím, na které se většina z nás těší. Slunečné dny, dlouhé večery a dovolené jsou jen některé z důvodů, proč…

Co dělat při bodnutí včelou, vosou nebo sršněm

Co dělat při bodnutí včelou, vosou nebo sršněm

24. 07. 2024

V létě se na zahradách, při piknicích či u bazénů často setkáváme s různými druhy hmyzu, mezi nimiž vynikají včely,…

Jak se starat o květiny během horka a letních bouřek

Jak se starat o květiny během horka a letních bouřek

23. 07. 2024

Léto bývá pro květinové záhony náročným obdobím. Střídání extrémního horka a prudkých bouřek může způsobit řadu…

Jaké květiny pěstovat, aby zahrada kvetla po celý rok?

Jaké květiny pěstovat, aby zahrada kvetla po celý rok?

23. 07. 2024

Pěstování květin v zahradě, která kvete od jara až do podzimu, je snem mnoha zahrádkářů. Abychom dosáhli tohoto cíle v…