Zlikvidujte mšice bez chemie!

21. 05. 2021

Zlikvidujte mšice bez chemie!

Mšice mohou na zahradě nejen podstatně snížit výnosy úrody, ale jsou schopné prakticky zlikvidovat i celé rostliny.

Nikdo z nás nevidí rád rostliny napadené mšicemi. Rychle se totiž množí a dokážou z rostliny vysát veškerou energii. V lepším případě to dopadne „jen“ tak, že přijdeme o úrodu ovoce a zeleniny, v  horším případě rostlina uhyne. I když je na současném trhu dostatek různých preparátů, které mšice spolehlivě hubí a odpuzují, existuje i mnoho chytrých a po staletí ověřených způsobů, jak namíchat vlastní postřik z toho, co doma nalezneme, přičemž to většinou jde i bez chemie!


Tabák

Nikotin a další látky obsažené v tabáku 🚬 jsou pro mšice toxické.  Použít můžete větší počet nedopalků, nebo to může být dokonce první krok k tomu, abyste přestali kouřit a zbytek cigaret využili smysluplněji 😃.
Nedopalky nebo cigarety zalijte horkou vodou a nechte je do druhého dne vylouhovat. Poté je pečivě přeceďte přes jemné síto nebo tkaninu, aby nemohlo dojít k ucpání trysky postřikovače. Postříkejte postižené rostliny, v případě potřeby postřik opakujte.


Rebarbora

Rebarbora 🌿 najde využití nejen v kuchyni. Listy a řapíky jemně pokrájejte a povařte ve vodě. Vychladlý a scezený vývar používejte k opakovaným postřikům. Spolehlivě zahubí nejen mšice, ale i housenky.


Česnek

Česnekový 🧄 výluh mšice spolehlivě odpudí. Je proto při opakované aplikaci vhodný i jako prevence. Dva stroužky rozmačkejte do sklenice vody a nechte odstát alespoň 6 hodin. Nevýhodou může být, že může odpuzovat i některé opylovače. Aplikovat by se tedy měl až po odkvětu plodin.


Rajčatové listy

Alkaloidy obsažené v rajčatových 🍅 listech jsou pro mšice smrtící. 100 g listů jemně posekejte a na noc naložte do vody. Po scezení aplikujte postřikovačem na postižené rostliny.


Jarová voda

Zde se nejedná o vyloženě bio postup, je však prověřený už od našich babiček. Roztok přiměřeného množství jaru 🧴 a vody aplikujte postřikovačem. Mšice zahubí spolehlivě do druhého dne. Není však od věci po vyhubení mšic rostliny opláchnout.

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Kočičí řeč těla

Kočičí řeč těla

14. 10. 2021

O tom, že člověka kočka na své potřeby a pocity upozorňuje mňoukáním, jsme již psali. Ne každý však ví, že kočky mezi…

Zvyšte životnost zahradní techniky na maximum alkylátovým benzínem!

Zvyšte životnost zahradní techniky na maximum alkylátovým benzínem!

13. 10. 2021

Stále častěji slýcháme povzdechy, že dnešní motory v zahradní technice nevydrží tolik, co dříve. Není až tak výjimečné,…

Jak bezpečně řezat s motorovou pilou

Jak bezpečně řezat s motorovou pilou

13. 10. 2021

Kdysi platilo pravidlo, že dřevo zahřeje dvakrát. Poprvé při přípravě, podruhé v kamnech. Od léta do zimy pak naši…