Zlikvidujte mšice bez chemie!
21. 05. 2021

Mšice mohou na zahradě nejen podstatně snížit výnosy úrody, ale jsou schopné prakticky zlikvidovat i celé rostliny.
Nikdo z nás nevidí rád rostliny napadené mšicemi. Rychle se totiž množí a dokážou z rostliny vysát veškerou energii. V lepším případě to dopadne „jen“ tak, že přijdeme o úrodu ovoce a zeleniny, v horším případě rostlina uhyne. I když je na současném trhu dostatek různých preparátů, které mšice spolehlivě hubí a odpuzují, existuje i mnoho chytrých a po staletí ověřených způsobů, jak namíchat vlastní postřik z toho, co doma nalezneme, přičemž to většinou jde i bez chemie!
Tabák
Nikotin a další látky obsažené v tabáku 🚬 jsou pro mšice toxické. Použít můžete větší počet nedopalků, nebo to může být dokonce první krok k tomu, abyste přestali kouřit a zbytek cigaret využili smysluplněji 😃.
Nedopalky nebo cigarety zalijte horkou vodou a nechte je do druhého dne vylouhovat. Poté je pečivě přeceďte přes jemné síto nebo tkaninu, aby nemohlo dojít k ucpání trysky postřikovače. Postříkejte postižené rostliny, v případě potřeby postřik opakujte.
Rebarbora
Rebarbora 🌿 najde využití nejen v kuchyni. Listy a řapíky jemně pokrájejte a povařte ve vodě. Vychladlý a scezený vývar používejte k opakovaným postřikům. Spolehlivě zahubí nejen mšice, ale i housenky.
Česnek
Česnekový 🧄 výluh mšice spolehlivě odpudí. Je proto při opakované aplikaci vhodný i jako prevence. Dva stroužky rozmačkejte do sklenice vody a nechte odstát alespoň 6 hodin. Nevýhodou může být, že může odpuzovat i některé opylovače. Aplikovat by se tedy měl až po odkvětu plodin.
Rajčatové listy
Alkaloidy obsažené v rajčatových 🍅 listech jsou pro mšice smrtící. 100 g listů jemně posekejte a na noc naložte do vody. Po scezení aplikujte postřikovačem na postižené rostliny.
Jarová voda
Zde se nejedná o vyloženě bio postup, je však prověřený už od našich babiček. Roztok přiměřeného množství jaru 🧴 a vody aplikujte postřikovačem. Mšice zahubí spolehlivě do druhého dne. Není však od věci po vyhubení mšic rostliny opláchnout.
Autor: PST
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?
21. 03. 2023To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem
16. 03. 2023S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku
10. 03. 2023Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?
09. 03. 2023Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí na svých zahradách pěstovat plodiny.…

