Vyštipování rajčat: Jak se dočkat bohaté a kvalitní úrody

15. 06. 2023

Vyštipování rajčat: Jak se dočkat bohaté a kvalitní úrody

Chcete-li se dočkat velké úrody kvalitních rajčat, neobejde se to bez patřičné péče. Vyštipování rajčat je jedna z důležitých zahradnických technik, která má významný vliv na vývoj a produktivitu rostlin. Vyštipují se však pouze tyčková rajčata.  U keříkových rajčat je naopak hustá korunka žádoucí. 

Pokud nejste odborník, tyčkové rajče od keříkového u mladé rostlinky rozlišíte jen těžko. Proto je důležité rostlinky označit již při výsevu podle informací na sáčku se semeny. Jestliže nakupujete v zahradnictví již předpěstované rostliny, informujte se u zahradníka o jaký typ rajčete se jedná. 

Proč vyštipovat rajčata?

Vyštipováním odstraňujeme vedlejší výhonky, které se vyvíjejí v paždí listů rajčete. Tyto výhony odčerpávají energii a živiny z hlavního stonku a zabraňují volnému proudění vzduchu mezi rostlinami. To může vést ke snížení rizika vzniku plísní a hnilob a zvýšení kvality plodů.

Odstraňováním vedlejších výhonků a koncentrováním živin na hlavní stonek a hlavní výhony rajčete podporujeme lepší růst a vývoj plodů. Rostlina nebude zbytečně vytvářet košatou korunu, naopak bude investovat energii a živiny do tvorby větších a kvalitnějších plodů namísto vývoje nežádoucích výhonků.

Vedlejší výhony a hustý porost mohou snižovat proudění vzduchu mezi rostlinami. Hustá spleť listů  mezi sebou drží vlhkost, což vytváří příznivé prostředí pro vznik a šíření houbových a bakteriálních chorob. Pravidelným vyštipováním a udržováním dostatečného prostoru mezi rostlinami minimalizujeme riziko infekcí a zlepšujeme celkovou zdravotní kondici rostlin.

Správně vyštipované rostliny jeden vytvoří vysoký stonek, který bude potřebovat kvalitní oporu. Odsvěcené jsou hliníkové spirálově kroucené tyčky, do kterých stonek jednoduše zapletete. Dají se běžně pořídit v zahradnických potřebách. Investice se určitě vyplatí, protože vydrží po mnoho let. Vhodné mohou být také bambusové tyčky. Různé dřevěné laťky ve vlhké půdě rychle uhnívají a není nic horšího, než když se s rostlinou obalenou těžkými plody ulomí. 

Jak správně vyštipovat rajčata?

 

Při vyštipování odstraňujte vedlejší výhony, které vyrůstají z paždí listů. Držte se pravidla "jeden stonek" a nechte pouze hlavní stonek a hlavní výhony rajčete.

Vyštipování rajčat provádějte pravidelně, když jsou nové výhonky ještě mladé a jsou jen několik centimetrů dlouhé. To usnadňuje manipulaci s rostlinou a minimalizuje riziko poškození.

Pro vyštipování rajčat je vhodné používat ostré a čisté zahradnické nůžky nebo výhonek jednoduše uštípněte nehty. Při vyštipování rajčat manipulujte s rostlinami opatrně, abyste minimalizovali poškození stonků a listů. Vyštipování by mělo být prováděno jemně a rovně, aby nedošlo k trhlinám nebo zlomeninám na rostlině.

Správné vyštipování pomáhá zvýšit produktivitu, snižuje riziko nemocí a zlepšuje obecnou kvalitu plodů. Dodržujte správnou techniku vyštipování a pečlivě sledujte své rajčatové rostliny, aby se mohly rozvinout v plné zdraví a produktivitě.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

28. 11. 2023

I když se může zdát, že s nástupem zimy na zahradě není moc práce, opak je pravdou. V prosinci sice již nesekáme trávu,…

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

27. 11. 2023

Živý řezaný vánoční stromek provoní domov jehličím a pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Stromečky, které…

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

27. 11. 2023

Od Nového roku se na čerpacích stanicích budeme setkávat s benzínem s označením E10. Doposud jsme byli zvyklí na…

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

20. 11. 2023

I když se díky letošnímu nadprůměrně teplému počasí příroda tváří, jako kdyby začínal podzim, advent je prakticky za…